דיקור לעור פנים צעיר ובריא יותר
דיקור לעור פנים צעיר ובריא יותר

השוק רווי בטיפולים והבטחות

אין ספק שתעשיית היופי והאנטי אייג׳ינג מציפה אותנו בטכניקות ומוצרים רבים מספור לשיפור המראה כדוגמת ניתוחים פלסטיים, הזרקות בוטוקס או קולגן, ופרוצדורות שונות ומשונות. לרוב מדובר בטיפולים כואבים ויקרים, שלא פעם טומנים בחובם סיכונים ותופעות לוואי. לכן, יותר ויותר אנשים מחפשים כיום את האלטרנטיבה הטבעית למראה צעיר ובריא יותר. הדיקור הסיני הקוסמטי הינו טכניקה עדינה, ללא כאב, שמטרתה למנוע ולתקן את סימני ההזדקנות על פני העור, ובו בזמן לרפא ולהרגיע את הגוף כולו, תוך שהיא תורמת לבריאות כללית טובה יותר, תחושת רוגע ושלווה נפשית.

כיצד נוצרים סימני הגיל והקמטים על גבי העור ומהו למעשה תהליך הזדקנות העור?

ניתן לומר כי תהליך ההזדקנות של העור מתחיל מיד אחרי שאנו נולדים, שכן עורו של התינוק נחשב לעור הרך, העדין והיפה ביותר (לא בכדי אנו נוהגים להשתמש בביטוי ״כמו עור של תינוק״). עם חלוף השנים מופיעים בעור סימנים המבטאים את תהליך ההזדקנות. סימנים אלו הם תוצאה של היחלשות תהליכים טבעיים בגוף, הכוללים בין השאר:

 • ירידה בייצור סיבי קולגן ואלסטין: הקולגן הינו החלבון האחראי על מיצוק העור, חוזקו וקשיחותו, ואילו האלסטין הוא חלבון אלסטי המאפשר לרקמה לחזור לצורתה המקורית לאחר התכווצות או מתיחה. ירידה בייצורם גורמת להפחתה בגמישות העור, ובהמשך לנפילה של העור המלווה בקמטים, קמטוטים ורפיון.
 • ירידה ברמת הלחות: הירידה ביכולת העור לאפשר חדירת לחות ולשמר מים, אם בשל הגיל או בגין חשיפה מוגברת לשמש, מובילה למראה עור בוגר ויבש יותר ולירידה ברמת הבוהק והזוהר של העור (העור הופך לעמום וצהבהב).
 • מיעוט השומן התת עורי והיחלשות שרירי הפנים: גורמים לשקיעת (נפילת) העור באזורים שונים.
 • גורמים חיצוניים: גורמים כמו חשיפה לשמש או עישון מובילים להזדקנות מוקדמת של העור באמצעות תהליכי הרס סיבי החלבון וירידת אספקת החמצן אליו.
 • תזונה לא מאוזנת והיעדר פעילות גופנית: קשורים אף הם ליכולת גופנו לשמור על מראה צעיר וטונוס גבוה (עור מתוח ומוצק).
 • קמטי הבעה (מימיקה): נוצרים בשל כיווצים חוזרים ונישנים של שרירי הפנים לצורך הבעת רגשות הניכרים בפנינו.

מהו דיקור (סיני) קומסטי?

למעשה, אין מדובר כלל בהמצאה חדשה אלא בשיטה עתיקה בת אלפי שנים. דיקור קוסמטי היה בשימוש בסין עוד בשנים 970-1279 לאחר הספירה, זמן תקופת שושלת סונג. אז שירתה השיטה את נשותיהם ופלגשיהם של הקיסרים, כמו גם את הקיסרים עצמם לצורך הנצחת נעוריהם. במשך דורות הם ידעו כי היופי מקרין מן הפנים אל החוץ, והבינו כי במידה והגוף מוזן כהלכה כך שאנו בריאים וטוב לנו, ניתן לראות זאת במראה פנינו. אחד ההבדלים המהותיים ביותר בין דיקור סיני קוסמטי ופרוצדורות קוסמטיות אחרות הוא העובדה כי הדיקור אינו עושה הפרדה בין עור הפנים וגופנו. כלומר, על פי תאוריה זו, הטיפול בבריאות הגוף יוביל בהכרח להארה ושיפור נראותו כלפי חוץ, בשטח עור הפנים. מדובר בטיפול הנבנה באיטיות ובאופן מצטבר, ואת השפעותיו ניתן לראות במסגרת סדרת טיפולים ולא כפי שמצפים רבים, לאחר טיפול בודד. זהו גם סודה של הרפואה הסינית באופן כללי - לאט אבל בטוח.

כיצד פועל הדיקור הקוסמטי?

דיקור סיני קוסמטי פועל באמצעות מספר דרכים ששילובן יחד הוא אשר מביא לתוצאה המבוקשת:

 • עקרונות הדיקור הסיני הרפואי בדגש על אזור הפנים: כלומר, הטיפול מכוון לגוף עצמו באותו זמן שמטפל בפנים. מטופלים רבים סבורים כי הדיקור הקוסמטי הוא תחום נפרד מזה הרפואי, ועוסק רק באסתטיקה, אך כאמור לא כך הדבר. לכן, חשוב מאוד שהמטפל שמבצע את הדיקור הקוסמטי יהיה מטפל מוסמך בדיקור סיני (מטפל ברפואה סינית) וחבר האגודה הארצית לרפואה סינית.
 • החדרת מחטי הדיקור לעור הפנים: גורמת לגוף להזרים אליהם כמות גדולה של צ׳י (אנרגיה) ודם, ואיתם אספקת חומרי הזנה לתאים ושיפור קצב חילוף החומרים אליהם, כלומר פינוי פסולת מתוכם.
 • דיקור עור הפנים גורם לפציעות מיקרוסקופיות בעלות השפעה חיובית: הפציעה גורמת ליצירת תהליך החלמה טבעי של הגוף בו ישנה התכנסות של תאים (פיברובלאסטים) וכלי דם בתוך סביבת הפצע. פיברובלאסטים אלה מכילים בין השאר רמה גבוהה של קולגן, מה שמעודד את הייצור הטבעי של קולגן בגוף והובלתו לפנים. התוצאה הישירה היא מיצוק העור והעלמת הקמטים. בנוסף, הם מכילים פרוטאוגליקנים שאחראיים על ספיחת נוזלים, ובכך משפיעים לטובה על נפחו של העור ועל מראהו הרענן.

לקריאה נוספת:
תזונה לעור פנים בריא, צעיר ויפה
טיפולים אסתטיים לשמירה על עור פנים צעיר
הכל על מזון מלכות

במה יכול הדיקור הקוסמטי לסייע?

 • מתיחת והרמת שרירים נפולים על פני הפנים (מין סוג של מתיחת פנים עדינה וטבעית).
 • שיפור בנראותם של קמטים עמוקים על גבי הפנים והעלמתם של קמטוטים.
 • שיפור במראה הכללי של עור הפנים הכולל בין השאר מראה צעיר וזוהר יותר.
 • הפחתת שקיעות או נפיחויות מתחת לעיניים ובפנים בכלל.
 • שיפור בנראות כתמי פיגמנטציה על גבי העור.
 • סגירת נקבוביות בעור ובאותו הזמן.
 • שיפור בנראות צלקות כתוצאה מאקנה.

מהו מהלך הטיפול?

המפגש הראשון מתחיל בתשאול כללי בו יציג המטפל שאלות הקשורות למצב בריאותו הכללי של המטופל, זאת בכדי שיוכל להבין טוב יותר את הפתולוגיות הקיימות בגופו של המטופל, בין אם שאלו קשורות להיווצרות הנזקים בעור ובין שאם לא. לאחר סיום התשאול יבצע המטפל אבחנות נוספות המאופיינות ברפואה הסינית (אבחנות דופק ולשון המסייעות לתמוך באבחנה הכללית ובקביעת הטיפול המתאים). לאחר קביעת האבחנה, יתחיל המטפל בהחדרת מספר מחטים איכותיות, דקיקות וקטנות ביותר, באזורים שונים ברחבי הגוף והפנים. מדובר בנקודות דיקור זהות לאלו של הטיפול הרפואי, אך בדגש על האפקט הקומסטי שלהן. המחטים יישארו בגוף המטופל במשך 20-30 דקות, וכבר בסיום הטיפול הראשון ניתן יהיה לראות שיפור בנראות הפנים. עם זאת, כמו ברפואה הסינית, מדובר כאמור בתהליכים נבנים בעלי אפקט מצטבר, כשהצלחת כל טיפול נבנית על הטיפול שקדם לו. לפיכך, אין די בטיפולים בודדים אשר לא יאפשרו את האפקטים המשמעותיים הניתנים להבחנה החל מן הטיפול החמישי או השישי, ועל כן מומלצת סדרה של עשרה טיפולים. תוצאות הטיפול יישארו בדרך כלל למשך שנים במידה ויתבצעו טיפולי שימור בתדירות של אחת לחודש לאחר תום סדרת הטיפולים. בדרך כלל יכלול הטיפול, בנוסף לדיקור, גם מסכת פנים המאפשרת הזנה טובה יותר של עור הפנים. מטפלים שונים ישלבו בנוסף טיפול ב- LED  מיקרוקורנט, או שיטות טיפול אחרות היכולות לסייע אף הן לחזק ולזרז את התהליך כולו.

למי מיועדת השיטה?

דיקור קוסמטי מיועד לגברים ונשים המעוניינים להאט את קצב תהליך ההזדקנות של העור ויצירת הקמטים, תוך כדי תמיכה בבריאותם הכללית. בנוסף, מתאימה השיטה לאלו המעוניינים לטפל באופן פעיל בקמטים וקמטוטים שכבר נוצרו.

למי השיטה אינה מתאימה?

 • נשים בהריון.
 • הסובלים מלחץ דם גבוה שאיננו מאוזן.
 • הסובלים ממיגרנות באופן פעיל.
 • מדוכאי מערכת חיסון.
 • הסובלים מהרפס פעיל.

לסיכום

קיימים כיום כבר מספר מחקרים שהתבצעו על הדיקור הקוסמטי ותוצאותיו המוכיחים את היתרונות הטמונים בו סביב מראה עור בוהק ובהיר יותר, שיפור באלסטיות העור ושרירי הפנים, שיפור בנראות קמטים, מראה חי ובריא של העור, שיפור ברמת הלחות והשמנוניות של העור, ומראה צעיר יותר באופן כללי. נוכל לסכם ולומר כי הדיקור הסיני הקוסמטי הינו למעשה רפואת האנטיאיג׳ינג האמיתית והנכונה ביותר, שכן היא קושרת בין שיפור המצב הבריאותי הכללי של גופך ובין הנראות החיצונית של עור הפנים, זאת באמצעים טבעיים בלבד, ללא פרוצדורות פולשניות או הזרקות וללא תופעות לוואי. בואו לגלות איך דיקור קוסמטי יכול להעצים את היופי הטבעי הטמון בכל אחד ואחת מכם, ולהעלים את סימני הגיל, התשישות והסטרס.

הכותב הוא רונן רוזנבלט ניר, מטפל מוסמך בדיקור סיני ודיקור קומסטי.
אל האתר של רונן: www.acufamilyclinic.com