משחקים במחשב ואוכלים ג'אנק פוד: קחו את בריאות הילדים לתשומת ליבכם
משחקים במחשב ואוכלים ג'אנק פוד: קחו את בריאות הילדים לתשומת ליבכם

מדובר במקרה יחיד מתוך מקרים לא מעטים שנראים לא הגיוניים לחלוטין. הרי איך ייתכן ששני ההורים, לדוגמה, מאמצים אורח חיים בריא, מהווים דוגמה אישית ולמרות הכל ילדיהם עושים את ההיפך הגמור מהם. מקרים מסוימים הם עצובים למדי. למשל, אותה משפחה במרכז הארץ שהילדה כבר בגיל 16.5 צריכה לעבור ניתוח בריאטרי מכיוון שהיא הגיעה למשקל אדיר שמחייב התערבות ניתוחית. ההורים, לצורך העניין מתאמנים על בסיסי קבוע בטריאתלון וחדר כושר. קשה להאמין.

מעט על התופעה...

מיום היווצרם, עוד טרם הגיחם לעולם, לילדים והורים השפעה ישירה אלה על אלה. התפתחות ילדים וגדילתם כרוכה למעשה בהיפרדות - ספרציה. תהליך ההיפרדות של ילדים מהוריהם מתרחש במספר שלבים והוא חשיבתי-קוגניטיבי ורגשי. הורים, מתוקף הגדרתם, אמורים לחנך ולכוון את ילדיהם, והילדים, בהיותם ילדים ובשם הצורך הטבעי בהיפרדות, צריכים להילחם על עצמאותם ועל דעותיהם מול הסמכות ההורית. באופן טבעי מתפתח מעין מאבק כוחות אשר מחד יכול לגרום לתחושת לחץ, אך מאידך זהו מהלך טבעי של הדברים, והינו חלק מקירבה ומשמעות ביחסי הורים וילדים.

בגילאים צעירים (עד גיל ההתבגרות) מצופים ההורים להפעיל את סמכותם על הילדים ולהציב גבולות, תוך כמובן דאגה לרווחת הילדים וביטחונם. כחלק מהתנהלות זו, מצופים ההורים לעצב את אורח החיים של הילדים גם בתחום אורח החיים הבריא, תזונה ופעילות גופנית. ההורה מתווה את אורח החיים הבריא בעצם היותו מודל ומנהל בעצמו אורח חיים בריא, דואג לכך כי בבית יהיו מזונות בריאים ומגוונים, עוסק בפעילות גופנית ועוד. החלטה הורית כי כל הילדים חייבים להשתתף בחוגים ספורטיביים - לבחירתם. קל לומר, אך קשה לבצע: החיים התובעניים היום גורמים לכך כי הילדים נמצאים מרבית שעות היום במסגרות מחוץ לבית, ופעמים רבות אוכלים מחוץ לבית, דבר אשר מקשה לבקר את התזונה. כנ"ל לגבי הליכה והשתתפות בחוגים. כאשר ילדים אוכלים במחיצת חבריהם או לעיתים בגפם, הם באופן טבעי יבחרו לאו דווקא במזונות בריאים, אלא במזונות אשר נתפסים כ"טעימים". לכן, גם במצב שההורים ספורטאים, מנהלים אורח חיים בריא ומהווים מודל, הרי בפועל יכולת הניהול של הדברים באופן יומיומי אינו בידם. כאשר נרכשים הרגלים שונים קשה לשנותם. שינוי מצריך זמן (שוב - מצרך נדיר מאוד במחוזותינו). כאשר פעילות גופנית והתנהלות דינמית חשובה להורים, השמנת הילדים יכולה לעורר תחומי קונפליקט ומאבק נוספים, להעמיק פערים ולהערים קשיים נוספים בדינמיקה שהינה מורכבת מטבעה. ילד יכול לחוש במצב זה שהוא מאכזב את ההורים, להרגיש בלתי שייך, דבר אשר פעמים רבות גורם ל"מעגל קסמים" שלילי: האכילה הופכת לרגשית, ההשמנה מחמירה וההנמכה בדימוי עצמי ותחושת חוסר מסוגלות עולה. במצב זה יש צורך בליווי והתערבות מקצועית ברמה המשפחתית.

לקריאה נוספת:
משוב ספורטיבי והקשר למיתוסים תזונתיים
איך עושים את הסוויץ` התזונתי?
דיאטה לילדים: איך עושים את זה נכון?

גיל ההתבגרות

בגיל ההתבגרות תחומי הסמכות של ההורים מצטמצמים. מתבגרים מערערים על זכות ההורים להפעלת סמכות כחלק מתהליך הניפרדות: נאבקים על זכותם להחליט בעצמם על חייהם, השגת עצמאות, ופעמים רבות בדרך של "אנטיתיזה" - לעשות הפוך ממה שההורים מאמינים בו, להתרחק מכל דמיון להורים, לאורח חייהם, גם במחיר של סיכון. הנפרדות והעצמאות מעל לכל - הליכה לקיצון על מנת בסופו של תהליך להגיע לאיזון, לעמק השווה, ללכת הכי רחוק בכדי למצוא את המרחק הנכון. ומכאן שלעיתים בני נוער מתבגרים שדווקא גדלו והתחנכו על ערכי אורח חיים בריא, פעילות ספורטיבית ומודעות, "יבחרו" בהיפך הגמור על מנת לקבל תחושה (ואולי אשליה היא הגדרה מדויקת יותר) של עצמאות וניפרדות, באותה מידה שהורים שמרנים ימצאו עצמם עם נער/נערה חובבי סיכונים והרפתקאות, או הורים הרפתקנים וצבעוניים יאלצו להתמודד עם נער/נערה חובבי סדר, שיגרה ואורח חיים ביתי ושקט.

האתגר שלנו כהורים

האתגר להורים הוא בהבנת הסיטואציה, מודעות לתהליך שעוברים בני הנוער ולסייע לשני הצדדים להגיע לעמק השווה ולמרחק המתאים במהירות האפשרית - ניפרדות אמיתית, מבלי שבני הנוער יצטרכו להגיע לנקודות קיצון מהן לעיתים קשה לחזור. האתגר הוא שוב במציאת הזמן הדרוש (ודרוש זמן!) להתמודדות עם השינויים שחלים בילדים, להמשיך לשמש מודל גם כאשר נראה על פניו שהנער/ה מתרחקים ממנו "כמו מאש", לכבד את התהליך ולהציע תמיכה, ליווי והקשבה גם כאשר לכאורה הנער/נערה משדרים בדיוק להיפך. בני נוער זקוקים להכוונה ולהושטת יד - גם בכל האמור באורח חיים בריא ופעילות ספורטיבית: אם מזמינים אותם לבצע פעילות כמו ריצה/הליכה/שחייה, ו"על בסיס קבוע" הם משתפים פעולה, ולאחר מכן אפשר לשלב זאת עם בילוי של אכילה משותפת (מזון בריא ומותאם לפעילות כמובן).

לסיכום, בעת זיהוי הבעיה חשוב לטפל בה מוקדם ככל שניתן. אילולא כן, די במהרה מגיעים למשקל גוף ואחוזי שומן חולניים שדרך הטיפול מורכבת הרבה יותר ולא נעימה (בלשון המעטה).

הכותב הינו ד"ר איתי זיו (Ph.D), מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר, בשיתוף דגנית גלסמן - פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט.
אל האתר של איתי: www.itaiziv.co.il

עדיין לא חברים שלנו בפייסבוק? הצטרפו עכשיו!