צלוליטיס: אורח החיים שלכם בהחלט קשור לרמת התופעה
צלוליטיס: אורח החיים שלכם בהחלט קשור לרמת התופעה

הגורמים לתופעה

גורמים המשפיעים על היארעות התופעה הינם תזונה לקויה, שינויים הורמונאליים (כדוגמת גיל המעבר אצל נשים), מחסור בשעות שינה, עישון ובכלל אי שמירה על אורח חיים בריא, הזדקנות העור כחלק מתהליכי ההזדקנות (העור נעשה דק יותר וגמיש פחות), עלייה בריכוז תאי השומן ואחוז השומן התת עורי בכלל ועוד. לגבי תאי השומן נציין שצורתם (גבשושית וכדורית) גורמות לצורה לא אסתטית (בלשון המעטה), וזו נראית על  פני העור כמו קליפת התפוז.

שינוי אורח החיים ומידת השפעתו על מיתון הצלוליט

מכיוון שמדובר למעשה בתאי שומן שמתפתחים, בין השאר, בשל אכילה של מזונות בעלי תכולת שומן גבוהה, תאי השומן גדלים ובהשמנה מופרזת גם מספרם עשוי לעלות - מה שכמובן משפיע, במצבים מסוימים, על החרפת התופעה של הצלוליט. לדוגמה, ניתן לציין תפריטים יומיים שמכילים למעלה מ- 30% שומן, מזון דל ברכיבי מזון איכותיים, חסרים קבועים בסוגים מסוימים במינרלים או בויטמינים, או אף באבות מזון בסיסיים כגון חלבון. גם עישון ואלכוהול יכולים להביא להגברה של התופעה בשל הסיבה שהם קשורים בפגיעה בכלי הדם בגוף והיחלשות הקולגן. בעת שנעשה נזק לעור והוא אינו חזק כתמול שלשום הוא יהיה מקומט יותר, רגיש לשינויים ותופעת הצלוליט תהיה בולטת יותר. שינה, מתח נפשי גבוה וכדומה - גם הם קשורים להחמרת התופעה. סטרס משפיע על הפרשה רבה של ההורמון הקטבולי קורטיזול, ובשילוב של מחסור תמידי בשינה מצב הצלוליט עשוי בהחלט להחמיר: הגוף יאגור שומנים ותחול הרעה משמעותית של התופעה.

לקריאה נוספת:
אטרופיה שרירית: רקע כללי וגורמים לתופעה
תעשיית האשליות בתחומי הדיאטה והכושר
הגורמים המשפיעים על האסתטיקה באזור הבטן
הצטרפות אל הניוזלטר של אתר FoodsDictionary

פעילות גופנית וצלוליט

פעילות גופנית אירובית חשובה מאוד לשם מיתון התופעה באופן משמעותי. עדיפה פעילות עם אימפקט בה יש ניתוק של כף הרגל מהקרקע. ברם, לא אחת ישנן נשים (וגם גברים כמובן) שמבצעים את הפעילות האירובית בעומס נמוך מדי ולא משיגים אפקט אימון. או אז, קורה מצב אבסורדי בו דווקא חלה עלייה במשקל ואחוז השומן והחמרה (!) של מצב הצלוליט. הרי במידה והרכב הגוף משתנה באופן שלילי (ירידה במסת הגוף הרזה ועלייה במסת הגוף השמן), יש לכך קשר הדוק גם עם רמת הצלוליט (במידה וקיים). לכן, חשוב על בסיס קבוע לבדוק את אחוז השומן בכל תוכנית אימון שהיא כדי לעקוב שלא חל שינוי בהרכב הגוף והרעה בכלל של האסתטיקה. נציין שלא תמיד הפרזה במספר האימונים במהלך השבוע טובים לכל מתאמן. אגב, גם אימוני התנגדות במידה ומבוצעים בעומס לא מתאים, כזה שבו לא ממש יש השפעה על חילוף החומרים הבסיסי, או לחילופין סוג התרגילים פחות אפקטיבי להשגת מטרת האימון העיקרית, אז לא ממש תחול הקלה בחומרת התופעה. אי לכך, כשמתחילים בתוכנית כוללת למיגור התופעה יש לבנות תוכנית עבודה מתאימה הכוללת את כל המשתנים: אימון, תזונה, הרגלי חיים ואולי שילוב של טיפולים מתאימים ועוד.

אימוני כוח חשוב לבצע על בסיס קבוע. או אז, יבוצעו תרגילים מורכבים לכל קבוצות השרירים הגדולות בגוף וייתכן ש- 1-2 (לכל היותר) לקבוצות השרירים הקטנות. למשל, ניתן לבצע 10 תרגילים לקבוצות השרירים הללו: רגליים (3 תרגילים), גב (2 תרגילים), חזה (2 תרגילים), כתפיים (תרגיל אחד), בטן/זוקפי גב (2 תרגילים). כל זאת בטווח חזרות שעשוי להיות בין 8-15 בממוצע (תלוי ברמת המתאמנת ומשתנים נוספים). כך מעלים את מסת השריר וטונוס השריר באופן משמעותי, מה שכמובן משפיע לחיוב על הנראות הכוללת ומעלה את זרימת הדם לאזורי הגוף השונים (הבעייתים ואלה שלא).

לסיכום

על מנת לטפל בתופעה, השכיחה באופן יחסי יותר אצל נשים, חשוב לבנות תוכנית מתאימה. טיפולים מסוגים שונים, תוספי תזונה והבטחות שונות יש כמובן למכביר, וחשוב לזכור שחלקם לא הוכחו כלל למועילים בטיפול בתופעה. לכן, בטרם מוציאים אלפים רבים של שקלים, מומלץ בחום לנסות את הדרך הארוכה יותר, בריאה יותר וככל הנראה גם תניב תוצאות עם ההתנהלות נכונה. ברם, חשוב לבדוק מידת ההתקדמות בתוצאות ובמראה באופן כללי.

הכותב הינו ד"ר איתי זיו (Ph.D), עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. שימש כסגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב. אל האתר של איתי כנסו לכאן: www.itaiziv.co.il