אף גן אינו מושלם - כמו שאף בן אדם אינו מושלם
אף גן אינו מושלם - כמו שאף בן אדם אינו מושלם

אמא יש רק אחת

עד כמה שהיינו רוצים, שום גן לא ייתן לילד שלנו את תשומת הלב והאהבה שאנחנו נותנים לו, מהסיבה הפשוטה ששום גן הוא לא ההורים של הילד שלנו. יחד עם זאת, אם החלטתם לשים את הילד בגן, אני מאמינה ששקלתם את כל החלופות האפשריות וזו ההחלטה הכי נכונה ואפשרית עבור המשפחה שלכם. מאותו רגע, זו נקודת המוצא שלכם וככל שתעבירו לילד שלכם את התחושה הזו, הוא ירגיש יותר בטוח ללכת בכל בוקר לגן.

סדר עדיפויות

"אני רוצה שהמטפלות יהיו חמות ואוהבות, שיהיה אוכל בריא, שהגן יהיה קרוב לבית אבל לא על כביש סואן, שמספר הילדים למטפלת יהיה נמוך, שהתכנים יהיו חינוכיים ומעשירים, שהגן יהיה נקי ומסודר, שתהיה חצר גדולה ושהילדים ייצאו לטיול מדי פעם. אה, ושיהיה במחיר סביר". בקיצור, "גן החלומות". נראה לי ש"גן החלומות" עדיין לא הוקם. עד שהוא יוקם, אתם מוזמנים לעשות סדרי עדיפויות ולבחור 3-4 תחומים שהכי חשובים לכם בגן, ובואו נאמר שכל השאר יהיה בונוס. במקביל, תבחרו 2 דברים שאתם לא מוכנים בשום אופן שיהיו בגן. זה יעזור לכם לפסול גנים לא רלוונטיים.

המלצות

המלצות הן טובות כי הן משרות ביטחון בכל חוסר הוודאות הזה. אבל תחשבו - כמה פעמים החברים הכי טובים שלכם המליצו על משהו שבדיעבד היה נפילה בשבילכם? לא בגלל שהדבר עצמו לא היה טוב, אלא בגלל חוסר ההתאמה. אז אם כבר אתם מקבלים המלצות, וודאו שנותן ההמלצה הוא בעל סדרי עדיפויות דומים לשלכם.

כנסו בנוסף:
רגרסיה בגמילה מחיתולים: איך מתמודדים?
גן מקדם בריאות: הפיכת גן הילדים לבריא יותר
חוגי ספורט לילדים ולגיל הרך: איך בוחרים נכון?
הצטרפות אל הניוזלטר של האתר

אין כמו מראה עיניים

מצאתם גן שעל פניו עונה על הדרישות? תבקשו לבקר בו. כשאתם שם, במקום לשאול הרבה שאלות תצפו ותקשיבו כדי שלא תפריעו לצוות שצריך להיות פנוי לילדים שכרגע נמצאים שם, ואתם תוכלו ללמוד הרבה על הגן דרך הצפייה הזו. גם אם הצוות עושה מאמץ "עבורכם" להתנהג בצורה מסוימת, אחרי מספר דקות תוכלו לראות באמת מה האווירה וההתנהלות בגן ואם הם מתאימים לכם.

איך אפשר להכין את הילד?

כשילד מתחיל גן חדש יש לו הרבה תחומים ללמוד ולהסתגל אליהם. ככל שיהיה מיומן בתחומים אלו לפני הכניסה לגן, כך יגדל הסיכוי שהקליטה שלו תהיה קלה. אילו תחומים? לדוגמא עצמאות, דחיית סיפוקים, גמישות, טיפול של אנשים נוספים, הירדמות עצמאית, גבולות וסדר יום. לכן, גם אם אתם לא חייבים להשאיר אותו עם בייביסיטר או לתת לו לאכול באופן עצמאי, כדאי שתתנו לו להתנסות באלו כשהוא עדיין איתכם.

חשוב לקבל החלטה

ההחלטה על המסגרת המתאימה היא לא תמיד פשוטה. יחד עם זאת, משיכת ההחלטה והתלבטות ממושכת עשויים לעכר את היומיום שלכם. עשו את הבדיקות הנדרשות לכם וקבלו החלטה, ואז עטפו את עצמכם באנשים שיחזקו את ההחלטה שלכם. קולות אחרים לא יעזרו לכם.

כל החלטה היא בסיס לשינויים

נכון שהחלטה על הגן המתאים היא משמעותית. אתם הולכים להפקיד את היקר לכם מכל בידי מישהו זר, ועדיין זו לא החלטה גורלית. במידה ותמצאו, אחרי זמן מה, שהמסגרת אינה עומדת בדרישות או בציפיות שלכם, אפשר לשקול את הדברים ולקבל החלטה להעביר את הילד לגן אחר. אנחנו חוששים מהשפעת השינוי על הילדים, אבל השארת ילד במסגרת שאינכם מרוצים ממנה יכולה לעשות נזק לא פחות משינוי מסגרת. להיפך, אם תעבירו את הילד למסגרת אחרת בה תהיו רגועים ומרוצים - לילדכם יהיה הרבה יותר טוב.

לסיכום, אין לי ספק שהמסגרת המתאימה לכם ולילדים שלכם קיימת איפשהו. אם תאמינו שהיא קיימת, אתם גם תמצאו אותה. בהצלחה!

הכותבת היא אודיל רוזנפלד, מנחת הורים בגישת אדלר, יועצת שינה, מלווה הורים בתהליכי גמילה מחיתולים. אל האתר של אודיל: www.odile.co.il