חשוב לשמור על אורח חיים בריא לאחר התהליך ולא לחזור אחורה
חשוב לשמור על אורח חיים בריא לאחר התהליך ולא לחזור אחורה

עדיף בתקופת האביב

הניקוי יעיל דווקא בתקופה הזו משום שבחורף רובנו מזניחים את תזונתנו ובריאותנו, בדרך כלל אין כוח להזיז את הגוף ועל כן פעילות גופנית כמעט ולא באה בחשבון. בתקופת האביב ישנה תחושה של אנרגיה מחודשת ורצון להזיז ולהניע, לחדש ולנקות, ועל כן זוהי התקופה המושלמת עבור תהליך זה. בנוסף, על פי הרפואה הסינית עונה זו היא העונה של הכבד שבה הוא פועל בשיא עצמתו ויכול להניע ולהתנקות בצורה הטובה ביותר. הכבד הוא ה"גנרל". הוא זה שיודע להכתיב את הדרך ואת הכיוון, על כן הרבה פעמים כאשר הכבד עמוס ברעלים נראה חוסר אנרגיה, כעס, לחץ, תסכול, קושי ביצירתיות ודמיון ואי יכולת להכתיב כיוון.

כיצד נוצר עומס רעלים בגופנו?

ישנו "מעגל קסמים" - סוג של מחלה וקבלת אנטיביוטיקה, נוצר עומס על הכבד וכתוצאה מכך המטבוליזם יורד ויש הרבה יותר פסולת לפנות מהגוף, מה שיוצר רדיקלים חופשיים ועל ידיהם נוצרות בעיות גדולות יותר ועמוקות יותר. בנוסף, במצב של סטרס מתמשך ישנה הפרשה של הורמונים מבלוטת האדרנל, בייחוד הפרשה של קורטיזול. עודפים של הורמון זה יוצרים מעין שכבה טוקסית (רעלנית) שהיא משפיעה כמעט על כל מערכות הגוף. הורמון זה גם ידוע כגורם להשמנה בטנית שאינה בריאה כלל. הניקוי מתאים לאנשים שהגוף מתחיל "לרמוז" על עודף רעלים. רמזים של הגוף מתבטאים בעצירות, בעיות עיכול, עודף משקל, מעי רגיז, אקנה, עודף כולסטרול, סוכרת, הפרעות שינה, יתר לחץ דם ,כאבי ראש, "תקיעות" במשקל ללא הצלחה לרדת, אלרגיות, כאבי מחזור, חוסר אנרגיה, כבד שומני, עייפות ועוד.

אנו זקוקים לניקוי כבד משום שהכבד הוא האיבר העיקרי שמסנן את הרעלים מגופנו. כל הרעלים מגיעים אל הכבד והוא זה שמפרק אותם ושוטף אותם מחוץ לגוף - כאשר הגוף במצב תקין. כאשר המצב אינו תקין הרעלים נאגרים בכבד ובתאי הגוף השונים, ויוצרים מעין "פקק". ברגע שעושים ניקוי הגוף מתנקה מהרעלים, ומשחרר את הפקק שגרם לכך שהגוף לא יתפקד כרגיל ויגרום להפרעות באיברים השונים. בנוסף, עודף רעלים גורם להתחמצנות של המזון ויוצר רדיקלים חופשיים בגוף שבהמשך עלולים לגרום לבעיות רבות.

לקריאה נוספת:
ניקוי רעלים עם אורז: איך עושים את זה נכון?
חומץ תפוחים: תרופת פלאים נחבאת על המדף
דיאטת ניקוי רעלים: כל מה שצריך לדעת
הצטרפות אל הניוזלטר של אתר FoodsDictionary

הכנה לניקוי רעלים

השלב הראשון של הניקוי הוא בהכנה לניקוי. גופנו לא רגיל לתפריט של מזונות הניקוי ועל כן צריך להכין אותו מראש. זמן ההכנה אורך כשבוע-שבועיים ומיד לאחר מכן נתחיל בניקוי. ההכנה לניקוי דורשת הורדת סוכר, קפאין, סיגריות, ממריצים למיניהם, שתייה מתוקה, בשר מעובד, מזונות מעובדים וסטרס. יומיים לפני סוף ההכנה להוריד לגמרי חלבונים מהחי הכוללים חלב ומוצריו, ביצים, עוף, בשר ודגים.

איך מתבצע הניקוי?

שלב הניקוי דורש הכנה מראש גם בגלל מיעוט הנוטריינטים שנכנסים לגופנו וגם לעיתים חוסר האנרגיה של האוכל שאנו נאכל. על כן, בשבוע זה חשוב להתארגן בעבודה שלא יהיה שבוע קשה עם עומס שעות עבודה, להוריד פעילות גופנית פיזית כמעט לחלוטין (ניתן להמשיך בפעילות מתונה כמו יוגה ופילאטיס), עוד דבר שמומלץ לעשות הוא להכין את בן הזוג שבזמן התקופה הזו נצטרך קצת יותר עזרה בעבודות הבית ועם הילדים. באבחון על הלשון נראה את הרעלים כחיפוי עבה, צהוב כהה מאוד, לפעמים מסריח עם חריצים מרובים. לרוב בתהליך הניקוי הסימנים על הלשון יתגברו כי הכל יוצא החוצה. כאשר יש בעיה של עצירות לפני הניקוי צריך לפתור אותה על ידי מתן סיבים מסיסים כמו ירקות ופירות, שתייה מרובה, דגנים מלאים ועוד. בנוסף, ניתן ואף מומלץ לעשות לפני הניקוי ותוך כדי הניקוי חוקנים על מנת להוציא פסולת שעומדת. מומלץ כל בוקר לשתות מים עם לימון (יגרום לתגובה מכיס המרה לכבד) עם שמן זית ודבש (מפעיל את הלבלב). עוד מומלץ לשתות חומץ תפוחים משום שזה מתסיס את הדם - טוב לדלקות.

כאשר אנחנו מוכנים פיזית, נפשית ו"משפחתית" - נוכל להתחיל!

מהלך הניקוי אורך כעשרה ימים עד שבועיים של ניקוי שרובו מתבסס על מזונות קבועים, קלים לעיכול וכמובן שיזינו את הגוף ולא יגרמו למצב של חוסר. יתכן מעט קושי בהתחלה אבל לאחר מכן זה יזרום. יתכנו תופעות לוואי במשך הניקוי (כאבי ראש, סחרחורות, פריחה קלה וכדומה). על כן, מומלץ להיצמד לאיש מקצוע מנוסה שיידע לכוון האם תופעות לוואי אלו תקינות או שאלו תופעות חריגות. כאשר מסיימים את ימי הניקוי מומלץ לחזור לשגרה של אורח חיים בריא. החזרה לשגרה תהיה על ידי העלאת מזונות מסוימים וקלים לעיכול, ובסופו של דבר חזרה לשגרה תקינה. ההמלצה היא להטמיע את ההרגלים הטובים שייצרנו בגוף ולא לחזור אחורה. לרוב הגוף ידחה מזונות שאינם טובים לנו ושגורמים לנו נזקים בגוף. ברגע שתתנו לגופכם את ה"מתנה" הזאת, הריאקציות בגוף תהיינה בהתאם. תהיה תחושה טובה גם פיזית - תחושת קלילות, ירידה קלה במשקל, אנרגיה ושחרור, ומבחינה נפשית - מצבי רוח שאינם משתנים ותחושת טוהר פנימי. רצוי תוך כדי הניקוי החיצוני לעשות גם ניקוי פנימי, להתכנס פנימה ולנקות מעצמנו את כל רגשות האשם המיותרות, הדאגות והפחדים, ולהבין מאיפה כל תחושה נובעת.

ועוד טיפ קטנטן: כאשר אתם פורחים גם הסביבה פורחת, ודברים טובים מגיעים אלינו. הכל מתחיל מבפנים!

הכותבת היא הנטורופתית רעות קפויה. הצטרפו אל קבוצת הפייסבוק של רעות.