אימון קבוצתי עם מספר נמוך של משתתפים
אימון קבוצתי עם מספר נמוך של משתתפים

סוגי האימונים השונים

בהקשר לסוגי אימון שונים נאיר העובדה שבשנים האחרונות נפתחו מועדוני כושר, מרכזי פעילות גופנית שונים וסטודיו (בוטיק ואחרים), בהם מבצעים סוגי אימונים ייחודיים שחלקם לא ממש פופולאריים בישראל ובהדרגתיות הם תופסים להם מקום של כבוד. ההבדלים בין סוגי האימון הללו, כאמור, גדולים. בחלק מהם מושם דגש על שיפור היציבה ותנועתיות מפרקית, באחרים - סיבולת שרירית ונשימה ואחרים על  כוח מתפרץ, מירבי וכדומה. לכן, אגב, חשוב לבחור את הפעילות המתאימה ביותר למתאמן על מנת שישיג את מטרת האימון שהציב לעצמו.

שירות ויחס אישי

בנקודה זו נציין את השירות המתבקש בכל הקשור לתחום האימון. גם כאן ישנם הבדלים גדולים בין המקומות וסוגי האימון השונים. לדוגמה, במקומות אימון גדולים במיוחד בהם מנויים אלפי מתאמנים, לעיתים עשוי להיות גם מדריך אחד שאמור לתת שירות לעשרות או מאות אנשים המתאמנים בו זמנית. במקרים מסוימים מדובר על שטח אימון של מאות מ"ר. כמובן שהדבר בעייתי וכך נפגעת רמת השירות. נציין ונאמר, שבמועדוני הכושר השונים שכיח להבחין בפריחה הגדולה בתחום האימון האישי. מדובר על מועדונים שלא אחת מחזור המכירות החודשי בתחום האימון האישי מסתכם ב- 500,000 ש"ח ויותר. סכום לא מבוטל! באותם מקומות, השירות ייתכן שיהיה בעיקר באימון האישי ולא במהלך המשמרת המסורתית של המדריך בחדר הכושר.

לעומת זאת, בסוגי אימון רבים אחרים, בהם מספר המתאמנים קטן ו/או מושם דגש רב על היחס האישי לכל מתאמן, נעשית עבודה מסיבית במיוחד בנושא השירות ואף האינטליגנציה הרגשית הגבוהה של איש המקצוע. כאן מדובר גם על דגש רב על הגיבוש החברתי (כמו, למשל, בקבוצות ריצה, אופניים, קרוספיט ועוד) ועל היחס האישי החשוב עד מאוד. בנוסף, נבנות בחלק מהמקרים תוכניות אימון אישיות, נעשה מעקב אחר מתאמנים בנושא ההתקדמות, הרכב הגוף לעיתים (מדידות של אחוז השומן, משקל והיקפים) ועוד. לכל אלה השפעה וקשר ישיר למידת ההתמדה. אגב, מבחינת תמחור הפעילות, ניתן לציין שלרוב המנוי החודשי של האימונים מחוץ לחדר הכושר (קבוצות כושר שונות, סטודיו וכדומה) יקר יותר מאשר המנוי במרבית חדרי הכושר. לא רק, מדובר על פעילות שנערכת 2-3 פעמים בשבוע לכל היותר, וזאת בניגוד לפעילות שנערכת בחדר הכושר המאפשרת להגיע ללא הגבלה לחדר הכושר ולסטודיו במועדון. בנוסף, נקודה לציון, שגם היא ייתכן משפיעה על המעבר של מתאמנים במועדוני הכושר (חלקם) לסטודיו השונים ולקבוצות הכושר, הינה העובדה שלמנוי בחדר הכושר יש הוצאות נלוות שונות כגון דמי הרשמה, דמי ביטול על מנוי, קשיחות של המערכת בכל הנוגע להקפאות בגין נסיעה לחו"ל או אולי פציעה, עלות גבוהה למנוי לתקופה קצרה (מאשר למנוי לתקופה ארוכה), מחיר גבוה של כרטיסיות לשם הבאת אורחים לכניסה חד פעמית ועוד.

אולי יעניין אתכם >>>
השפעת נוזלי ומלחי הגוף על הביצועים הספורטיביים
מגיפת הפציעות בתחום האימונים עם משקולות
איזה אימון גופני מתאים לי?
הצטרפות אל הניוזלטר של FoodsDictionary

ומה עם האינטליגנציה הרגשית החשובה עד מאוד?

זו מתבטאת ביכולת ובמיומנות של המדריך לזהות, לנהל ולהעריך רגשותיו שלו ושל האחר בצורה טובה. למותר לציין שמדריכים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מצליחים לרוב בתחום האימון (אך לא רק), ובאימונים האישיים אחוז הנשירה של המתאמנים אצלם נמוך. מדובר על מתן חוויה ללקוח - משימה לא פשוטה כלל ועיקר. בנקודה זו נציין שישנם סוגי אימון ומקומות אימון שהציוד בהם ישן או האימון נעשה ללא ציוד כלל ועדיין מספר המתאמנים וההצלחה של איש המקצוע גבוהים עד מאוד. זאת, לעומת מקרים בהם מדובר על אימונים שנערכים עם ציוד חדיש ומשוכלל, אך למרות זאת המתאמנים לא ששים להגיע כלל. נקודה למחשבה! בהתייחסות לאימוני הכושר באשר הם, אחד המשתנים החשובים ביותר קשור לרמת שירות גבוהה, הקשבה, אמפתיות, אכפתיות מהלקוח ועוד. אזי, ניתן להעלות גם את חווית הלקוח באימון באופן משמעותי.

נקודות לחשיבה לבחירה של איש המקצוע בתחום האימון

  • בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה.
  • עם ידע מעמיק ורחב בתחום האימון בכלל ובמטרת האימון אותה מעוניינים להשיג בפרט.
  • פרזנטטיבי ומהווה דוגמה אישית.
  • ההתקשרות עימו נעימה בעת האימון וכן בין האימונים באופן כללי.
  • ההסמכה - האם מוכרת? האם בישראל או מחו"ל? זאת חשוב לברר מכיוון שבכל הנושא של הסמכות מדריכים בישראל, נציין שהרגולטור מתייחס בעיקר בספורט העממי לתחום של מדריכי חדר כושר ומדריכי מחול אירובי. קרי, מדריכים בספורט העממי שתחומים רבים ומגוונים עשויים ללמד ולהדריך אישית גם ללא שום הכשרה פורמאלית בתחום (וניתן לציין בנקל עשרות דוגמאות).

לסיכום, רמת השירות בתחום האימון חשובה עד מאוד מכיוון שהדבר קשור גם לחוויה שיש באימון זה או אחר. חשוב לא להתפשר ולבחור את המדריך המתאים ביותר לשם השגת המטרה.

הכותב הוא ד"ר איתי זיו (Ph.D), עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. אל האתר של איתי: www.itaiziv.co.il