פתאום מזג האוויר עשוי להשתנות...
פתאום מזג האוויר עשוי להשתנות...

אין לדעת למה לצפות

נקודת המוצא היא שככל שאדם מוכן ליותר תסריטים או אפשרויות, אזי בזמן אמת או בלשון הספורט: "MONEY TIME", ברגעים המכריעים בהם גם רמת העוררות (או במינוח המוכר: "יותר לחץ") עולה, יוכל הספורטאי לפעול "באופן אוטומטי" ובכך יושפע במידה פחותה יותר מן "הלחץ" החיצוני. מנגד לאמונה המודרנית שתכנון מראש והקפדה הם מתכון להצלחה, עומד הפתגם העממי המוכר "A MAN PLANS AND GOD LAUGHS". קרי: "האדם מתכנן תוכניות ואלוהים צוחק מלמעלה". זאת אומרת, שעם כל הכבוד לכל התוכניות (ובאמת יש להן מקום אמיתי של כבוד!) - אין וודאות מוחלטת ותמיד יכול להתרחש תסריט אליו לא התכוננת כלל. לראיה, רק לפני כמה זמן הונחו 3 מטעני חבלה ליד האוטובוס של קבוצת הכדורגל "בורוסיה דורטמונד" ואחד מהם אף גרם לפציעה של אחד השחקנים. לתסריט כזה איש לא התכונן, וגם מאמן מקצועי וקפדן, כמו המאמן של הקבוצה, לא יכול היה לחזות. ומעבר לטראומה הראשונית, לא ניתן היה לחזות את ההשלכות: דחיית המשחק ב- 24 שעות, צורך בשינוי הרכב השחקנים, מצוקות רגשיות, מציאת מקום לינה לאוהדי הקבוצה המתחרה "מונאקו" אשר תכננו לחזור לבתיהם עם תום המשחק ועוד בלתמ"ים (בלתי מתוכנן) רבים כפי שהם מכונים במקומותינו.

היכנסו בנוסף:

מעבר מספורטאי למאמן: כמו מעבר מילד להורה
רמת השירות של מדריכי כושר בסוגי אימונים שונים
יצירת מוטיבציה לעיסוק בפעילות גופנית בהתמדה
הצטרפות אל הניוזלטר של FoodsDictionary

כיצד מתמודדים עם שינויים ובלתמ"ים אלה?

התשובה היא הכנה לתסריט אשר נקרא "הכל אפשרי" או "לפעמים דברים קורים", ובאופן מעשי הכנה לכך שדברים משתנים, לא ניתן לחזות הכל מראש. בעצם ההבנה הזו יש אלמנט מרגיע, שפירושו, החזרת תחושת השליטה, ומכאן יכולות "לאסוף את עצמך" מחדש ולהמשיך לפעול למרות השינויים בתסריט. שינויים בתסריט אינם לרוב (וטוב שכך) דרמטיים כמו זה שאירע בדורטמונד. השינויים, פעמים רבות, קטנים משמעותית יותר וכל ספורטאי ישראלי מתחום אומנויות הלחימה חווה זאת ולו פעם אחת בתחרויות בינלאומיות עת הוחלפו יריבים "ברגע האחרון" מכל מיני שיקולים של מארגני התחרות. לעיתים, השינויים הם טכניים, לעיתים שינוי בגוף-תחושה פיזית רעה ובלתי צפויה, שינוי במזג האוויר ובמשטר הרוחות: שייט או בכל ספורט OUT DOOR אחר. מכאן, שנודעת חשיבות לחריגה מתסריטים ומאיזור הנוחות גם בעת אימונים. בספורט קבוצתי שינוי של הרכב השחקנים "הפותח" יכול מאוד לסייע כהכנה ל"בלתי נודע", למרות מורת הרוח שזה יכול לעורר. בגילאים צעירים חשוב לאפשר לכמה שיותר שחקנים להשתתף במשחק והדבר יכול לשרת מטרה זו גם ומאפשר גם לספורטאים עצמם להתמודד עם תסכול, שינויים, ו"כניסה" למשחק בשלבים שונים.

לחוסר מוכנות לתסריטים ברמות שונות עלול להיות מחיר יקר כשמדובר בספורטאים ברמה הגבוהה ביותר. מדובר בפרמטרים כמו: יוקרה, הצלחה ספורטיבית, כסף (מפרסים, חסויות, בונוסים שמקבלים ועוד). במיוחד בתחרויות בהן עשירית שנייה או אפילו מאית השנייה הן ההבדל בין תהילת עולם או דראון עולם. במקרים אחרים, מוכנות ותסריטים נזקקים לכדי מהלך מבריק בעת משחק כדור או התנהלות ספונטנית יוצאת מגדר הרגיל וכדומה.

שינויי מזג אוויר

בעת הכנה לאתגר גדול מאוד מבחינה פיזית-ספורטיבית כמו חצייה בשחייה של תעלת הלמנש, טיפוס על אחד מההרים הגבוהים בעולם או ספורט אקסטרים OUT DOOR - חשוב להביא בחשבון תסריטים שונים של מזג אוויר. מזג אוויר הוא לעיתים קרובות בלתי צפוי וודאי שלא מתוכנן, ומכאן שלעיתים גורם לשינוי כה משמעותי בתכנון שיש אפילו לסגת מכל התכנון הגרנדיוזי בו, במרבית המקרים, מעורבים צוותים שלמים של אנשים, ממון רב, חסויות, סיקור טלוויזיוני ועוד. למרות ההכנה הגדולה לאירועים כה גדולים, עדיין, לא ניתן להתכונן לכל התרחישים, אפילו המקצוענים ביותר מוכנים "רק" למרבית התרחישים. לשם המחשה נתייחס לאחד המקרים המפורסמים בשחייה אתגרית. מדובר בשחיינית שהתכוננה לצליחה של 24 ק"מ ברצף. בבדיקה שנערכה טרם המשחה הממושך נמצא שבמרבית ימות השנה הגלים גבוהים ולמצב זה השחיינית התכוננה: לגלים גבוהים, לסגנון השחייה הייחודי והמתאים לאופי השחייה הנדרש וכדומה. למרבה ההפתעה ביום הצליחה מי הנהר היו שקטים לחלוטין (כמו מראה). על פניו, הדבר אמור היה להוות יתרון ולהקל על המשימה אך, לאחר מעבר של מחצית המרחק נאלצה השחיינית המפורסמת להפסיק באמצע. היא עשתה זאת שוב לאחר מספר ימים והפעם - בהצלחה רבה. מעניין.

לסיכום, הכנה של תרחישים מסוגים שונים חשובה במיוחד כשמדובר בספורט ברמה המקצוענית וגורמת למוכנות גבוהה במיוחד ואף לתחושת ביטחון שיש פיתרון לכל תרחיש שלא יהיה, אבל חשוב לא לשכוח את התרחיש השכיח ומעורר החרדה מכל - "הבלתי צפוי".

הכותבים הם דגנית גלסמן - פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט, ואיתי זיו - מומחה לספורט וכושר גופני. אל האתר של איתי: www.itaiziv.co.il