צמח המאקה כחלק מרפואה אלטרנטיבית
צמח המאקה כחלק מרפואה אלטרנטיבית

המאקה כצמח מרפא

לא הרבה יודעים אך המאקה בשמו העממי, או בשמו הבוטני Lepidium meyenii (ליפדיום), הוא צמח חזק ועמיד אשר גדל בתנאים קשים המרמזים על היכולות והתכונות הייחודיות שלו כצמח המועברות ככל הנראה לאדם באכילתו. המרכיבים הפעילים והתזונתיים בצמח מאפשרים לנו להישען עליו כצמח עוצמתי להזנה, לאיזון ולחיזוק הגוף. כצמח מרפא בעל השפעה מבריאה, אני אוהבת לעשות את האנלוגיה לתחום הנטורופתיה שכן שניהם מבטאים את התזונה ואת השימוש בצמחי מרפא כדרך לריפוי עצמי.

ההיסטוריה של המאקה

במשך אלפי שנים הצמח שירת את ילידי האינקה בדרום אמריקה ובפרו בפרט, וכפי שהם מתוארים כקשי עורף ועובדי אדמה החיים באזורים הרריים ובתנאי אקלים קשים, כך לצידם צמח המאקה וליווה את חייהם כאילו קשר את גורלו בגורל המקום ובניו. לפני מספר שנים נסעתי לביקור משפחה בפרו. לאחר מספר ימים בלימה, המשכתי בטיסה לקוסקו אך כשהגעתי למעוז חפצי נדהמתי. מראות טבע פראיים שזורים בשקט הררי, שמיים בהירים וצלולים (כדבר והיפוכו לשמי לימה המעוננים) ויופי הטבע במלוא הדרו קיבל את פניי. ככל שהתרחקתי מקוסקו והעמקתי אל תוך הכפרים בקרבת הרי האנדים לא יכולתי שלא להתוודע לבני המקום הייחודים - אנשים מחויכים ואדיבים מסבירי פנים. החיבור שלהם לטבע הורגש באופן בולט כאילו צמחו ממנו והיו כחלק מהנוף המהפנט. התפעלתי מהכבוד שהם רוחשים למקום ומהאופן שבו הם ממשיכים לקיים את מנהגי אבותיהם למרות אותות הציוויליזציה שנוגעות בעולמם. גם היום כמו אז, הם ממשיכים את דרכם במנהגים, בתלבושות ובעבודה מסורתית מתוך כבוד הדדי לטבע.

החיים בעיר, ככל שיהיו מרגשים ומסעירים, לא מזמנים לאדם התפעלות והחסרת פעימה כאשר עומדים על הר בגובה של 2,500 מטר ובוחנים עדויות של חיים שלמים שניהלו הילידים מול תעצומות הטבע.

לקריאה נוספת:
פיטותרפיה: טיפול בצמחי מרפא
סוגי צמחי מרפא ואופן השימוש בהם
5 צמחי המרפא היעילים ביותר לירידה במשקל
הצטרפות לניוזלטר של FoodsDictionary (בחינם)

והיום - היכן נמצא את המאקה?

כיום, הפעילות של צמח המאקה ידועה כמגבירה את הכושר הפיזי והמנטלי, טובה לגברים ולנשים כאחד, משפרת ומסייעת בבעיות רבות החל ממצבי עייפות, חולשה כרונית, אנמיה, שיפור הזיכרון והריכוז, מניעת נשירה, התרוממות הנפש ועד לאיזון המערכת ההורמונלית בכל שלבי החיים. בנוסף, צמח זה תורם גם להגברת החשק המיני בקרב שני המינים. למעשה, צמח זה הוא רב שנתי אשר גדל בהרי האנדים ובעל תכונות הישרדות בין הגבוהות ביותר בתנאי מזג אוויר קשים. הוא גדל בגובה של כ- 4,000 מטר מעל פני הים, באדמה סלעית וקשה, בסביבה דלילה בחמצן ובטמפרטורה מתחת לאפס מעלות, חשוף לקרינת שמש חזקה במיוחד.  במשך מאות שנים צמח המאקה התפתח ושגשג, הוא תורבת לפני כ- 2,000 שנים על ידי בני האינקה, וזנים פרימיטיביים נמצאו באתרים ארכיאולוגיים מ- 1,600 לפני הספירה. חלק הצמח הנמצא בשימוש הוא הפקעת, שנראית כמו סלק גדול בקוטר של עד כ- 8 ס"מ בצבעי לבן-צהוב. שלא כמו צמחים אחרים בעלי פקעות, המאקה מתרבה ע"י זרעים ולמרות היותו רב-שנתי הוא גדל כחד שנתי ונדרשים לו 7-9 חודשים כדי לייצר את שורשי הצמח.

לאינדיאנים האנדים, צמח המאקה הוא סחורה יקרת ערך והוא נסחר על ידי מגדלים מאזורים אחרים בתמורה לגידולי אורז, תירס, ירקות ירוקים ושעועית שלא גדלים בכמות מספקת באזורם. ילידים פרואניים השתמשו באופן מסורתי בצמח המאקה למטרות מרפא שהיווה מרכיב חשוב וחיוני בתזונתם לאור הערכים העשירים ברכיבי תזונה כמו סוכרים, חלבונים, עמילנים, ויטמינים, מינרלים (במיוחד יוד וברזל). את הפקעת צורכים באופן טרי או יבש ומכינים ממנה מאכלים אפויים וצלויים (מזכירה בטעמה ומרקמה את הבטטה). את השורשים מייבשים ומאדים בתוספת חלב לדייסה. מאכל פופולרי מאוד בפרו הוא משקה הצ'יצ'ה, הפודינג או הריבה מהצמח. חשוב לציין שהערך התזונתי של שורש המאקה במצב יבש הוא גבוה ודומה בערכיו לדגני תבואה אחרים.

גילוי נאות, את משקה הצ'יצ'ה אני אוהבת במיוחד ואת האבקה אני נוהגת לאכול בארוחת הבוקר עם הדייסה. משפחתו של בן זוגי, החיה בפרו מספרת שהמאקה הוא חלק בלתי נפרד משגרת תזונתם. להלן מתכון נהדר לדייסת מאקה:

המצרכים:

  • 1/2 כוס קינואה לבנה.
  • 2 כוסות מים.
  • 1 כף אבקת מאקה.
  • 1 בננה או פרי אחר לבחירה.
  • 2 אגוזי ברזיל גרוסים.

אופן ההכנה:

1. להרתיח 1/2 כוס קינואה לבנה במים עד לריכוך הגרעינים ולשמור בכלי סגור במקרר (כמות המספיקה למספר ימים).
2. למזוג כ- 3-4 כפות מהקינואה, להוסיף חלב (או חלב צמחי) ולחמם.
3. למזוג לקערית ולהוסיף מאקה, קינמון, בננה ואגוזי ברזיל.
4. בתיאבון (:

לסיכום

את שורש המאקה מומלץ לשלב בתפריט היומי. הוא עשיר ברכיבים תזונתיים החיוניים לנו, תורם לתחושה הכללית וניתן לשלבו במאכלים מגוונים כמו דייסות שונות, שייקים ועוד. לכל מי שהיה בדרום אמריקה, כנראה צמח זה יחזיר אתכם לטיול הגדול!

הכותבת היא סאלי קריקלר, נטורופתית והרבליסטית קלינית.
אל האתר של סאלי: www.salikrikler.com