כבר ניסיתם את המומיו לטיפול בבעיות עיכול?

מקורות המומיו

מומיו משרת את האנושות כבר למעלה מ- 3000 שנה, כך שהצטבר ניסיון רב בשימוש בחומר זה. מוצר זה נחקר רבות ונכתבו מאמרים וספרים רבים אודותיו. רובם ברוסית, פרסית, בשפות הודיות אחדות, בערבית, טיבטית, סינית, טורקית ואוזבקית. הרוסים היו אלה שהכירו את החומר ואת השימוש בו למערב, והם גם תירגמו לאנגלית עבודות רבות אודותיו.

סגולותיו של המומיו

המומיו מעודד איחוי רקמות, מגן על קרום התא, מגן על הכבד ועוזר בשיקומו בעקבות מחלות שונות. בנוסף, המומיו מחזק את העצמות, מטיב עם מערכת העיכול ומערכת הנשימה, עוזר להתגבר על דלקות מכל סוג ועל אנמיה ומשמש לטיפול בבעיות עור שונות. לצד אלו, יתרונות נוספים של המומיו הם חיזוק מערכת החיסון וסיוע בבעיות נדודי שינה. עוד נמצא כי המומיו הוא בעל אפקט אנטי-סרטני ומחזק כללי.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש שמדובר בחומר מאוד פעיל, ובעלי ניסיון מזהירים מפני שימוש במומיו נגד מחלות שהוא לא מיועד לטפל בהם.

לקריאה נוספת:
הקשר בין סטרס לבעיות במערכת העיכול
לחץ דם - Get Down!
תסמונת המעי הרגיז: סוגים והצעות לטיפול
להצטרפות לניוזלטר (בחינם) של FoodsDictionary

למי מומלץ להשתמש ולמי כדאי להימנע?

קבוצות גיל ומין שונות יכולות לצרוך את המומיו, אולם ישנן קבוצות אוכלוסייה עליהן חל איסור להשתמש במוצר זה. קבוצות אלה כוללות:

 • נשים בהריון.
 • נשים מניקות.
 • ילדים מתחת לגיל 12.
 • אנשים קשישים ("גיל הזהב").
 • חולי סרטן - לגבי קבוצה זו קיימת מחלוקת: ישנם רופאים המטפלים באמצעות מומיו חולי סרטן ומדווחים על תוצאות טובות, ויש כאלה שנמנעים וטוענים שמחקרים קליניים הוכיחו שאמנם מומיו מונע התפתחות סרטן אצל אנשים בריאים, אך מזרז התרבות של תאים סרטניים קיימים ומעודד את התפשטותם בגוף ויוצר גרורות. אולם מנגדף יתכן שזה תלוי בסוגים שונים של סרטן. בכל מקרה, התייעצו עם הרופא שלכם לפני שתקנו מומיו לחולה סרטן.
 • סובלים מדימומי שונים כמו דימומים מהאף.
 • סובלים מיתר לחץ דם.
 • כל זמן שנעשה שימוש במומיו, יש להימנע מצריכת משקאות שמכילים אלכוהול, ולו באחוזים קטנים ביותר, כולל גם תרופות, וכן תה חזק במיוחד או קפה.
 • אין לחמם מומיו לטמפרטורה מעל 40 מעלות.

מומיו ניתן לשימוש פנימי וגם חיצוני, אך לא בצורתו הטבעית, אלא לאחר מהילתו במים, מיצים שונים (כמו מיץ תפוזים, מיץ רימונים ועוד), תה או כל משקה לא אלכוהולי אחר.

שימושים נפוצים במומיו

כפי שצוין, למומיו שימושים שונים המסייעים בטיפול של בעיות שונות, למשל:

 • טיפול בטחורים: לערבב 5 חלקי מומיו בחלק אחד של דבש. מומלץ להשתמש בתערובת למריחה על המקום, פעמיים במהלך היום - בוקר וערב למשך לפחות חצי שנה. בנוסף, במשך כל הטיפול יש ליטול כ- 0.2 גרם מומיו בכוס מים חצי שעה לפני ארוחת בוקר ולפני השינה.
 • לזירוז חילוף החומרים בגוף: בכדי לסייע לזירוז חילוף החומרים, כדאי למהול 4 גרם מומיו ב- 15 כפות מים ולשתות כל יום חצי שעה לפני ארוחת בוקר ולפני השינה, כפית בכל פעם. אין לשתות בלילה.

שיטות טיפול יעילות

ישנן שיטות טיפול שונות ובכדי שתצלחנה, כדאי לעקוב אחר ההוראות לטיפול מיטיבי - כך גם אופן השימוש במומיו. על מנת להקל ולסייע לטיפול בכיב קיבה ומערכות עיכול שונות כדאי לפעול לפי השיטות הבאות:

 • לטיפול בכיב קיבה: להמיס כ- 20 גר' מומיו בחצי ליטר מים. ליטול לפי התכנית הבאה: במשך 10 ימים - כף וחצי לפני האוכל, ב- 10 הימים הבאים - כף לפני האוכל, ובמשך עוד 10 ימים - כף אחרי האוכל.
 • לטיפול במחלות מערכת העיכול: למי שסובל מפעילות יתר של מערכת העיכול, או סובל מבעיות עיכול באופן כללי, כדאי למהול כ- 20 גרם מומיו בחצי ליטר מים, לאורך חודש כחצי שעה לפני ארוחת הבוקר לפי השיטה הבאה: ביום הראשון - לצרוך כ- 5 טיפות, ביום השני - לצרוך כ- 8 טיפות, ביום
  השלישי - לצרוך כ- 10 טיפות, בימים 4-10 (כולל) - להוסיף כל יום 4 טיפות, בימים 11-20 (כולל) - לשתות 2 כפיות, בימים 21-30 (כולל) - לצרוך כפית וחצי מומיו.

חשוב להדגיש: להקפיד לא לצרוך שום משקה שמכיל אלכוהול.

לסיכום

חומר המומיו מוכר לאדם כאלפי שנים, והוא מסייע בטיפול בבעיות בריאותיות שונות. בהתאם לחומרים מסוג זה, גם המומיו אינו מתאים לכל קבוצות האוכלוסייה ולכן כדאי להיוועץ ברופא לפני תחילת טיפול. כמובן, כל הכתוב במאמר הינו בגדר מידע בלבד ולא מחליף אבחון, ייעוץ ו/או טיפול ע"י איש מקצוע.

הכותבת היא ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD), מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה", "בריאות הגבר ברפואה המשלימה", "סיפורים מהקליניקה", ו"אסטרולוגיה לכל עת". אל האתר של יעל: http://www.yaelclinic.co.il/