פוריות הגבר: לא כל מה שחשבתם

התהליך עוד לא הגיע לקיצו

מצד אחד, היום טכנולוגיות חדישות בתחום הפוריות נותנות תקווה רבה לגבר גם במקרים בהם קודם הוא לא יכול היה לחלום אלא על אימוץ ילד. מצד שני, האופנה המתירנית של ימינו, בה נהוג להתחתן בגיל שמטבע הדברים גבר אמור להפוך כבר לסבא ולא לאב פוגעת לא רק בנשים אלא גם בגברים. אם פעם חשבו שבענייני הפוריות רק גיל האישה חשוב, מחקרים רבים שנעשו בתחום בשנים האחרונות מוכיחים שלא כך הדבר. אותם מחקרים העלו נתונים רבים: אם ניקח נתוני זרע של גבר בריא בן 20 תנועתיות הזרע תעמוד על כ- 100%, אך נראה שבגיל 40, אם אותו גבר יישאר בריא, תנועתיות הזרע שלו תעמוד על כ- 40%. כלומר, כמות הזרעונים התקינים - תהיה כ- 50% וחיות הזרעונים תרד ל- 50%. אגב, לא כל הגברים נשארים בריאים...

תוסיפו לזה את אורח החיים המודרני, תזונה מזיקה, קרינה וזיהום סביבתי ותבינו למה היום בגיל 50 כ- 3/4 גברים אינם פוריים. אולם, אציין כי זה לא חייב להיות כך. כמו בדורות הקודמים גבר יכול לשמור על הפוריות שלו עד סוף ימיו. כדי שזה יקרה, צריך לעשות רק דבר אחד: לשמור על בריאות איתנה.

לפעמים שמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה לבעיות פוריות מספיקים. גם כאשר הם אינם מספיקים, הם תורמים רבות להצלחת כל טיפול פוריות על סוגיו.
בכל אופן, אני ממליצה בחום לפני שאתם פונים לרפואה - הסדירו אורח החיים שלכם ושמרו על תזונה נכונה למשך שלושה חודשים לפחות.

לקריאה נוספת:

שיפור פוריות הגבר באמצעות הרפואה הסינית
דיאטת פריון: מונעת בעיות פוריות?
הריון בריא ושיפור הפוריות: כל מה שצריך לדעת
להרשמה לניוזלטר של FoodsDictionary (בחינם)

למה כדאי לשים לב

 • חיתול של תינוק: מומלץ לגמול אותו מחיתול חד-פעמי כמה שיותר מוקדם, ובכל אופן לא להרשות לו להגיע לגיל 3 עם חיתול. 
 • מחלת החזרת: חזרת הינה אחת ממחלות הילדים שמיועדת לחזק את מערכת החיסון ולהכין אותה לחיים העתידיים. כרגע לא נדבר על חיוניות מחלות הילדים בכלל, אלא על חזרת בפרט. מחלת החזרת היא מחלה קצרת טווח, ואם חולים בה בגיל הילדות, היא גם מחלה קלה והסיבוכים ממנה נדירים. במשך דורות רבים אנשים חלו במחלה זו בשנים הראשונות של חייהם, קיבלו חיסון טבעי מהמחלה לכל החיים - ושכחו ממנה. מאז שחיסון נגד חזרת הוכנס לסל התרופות המצב השתנה. אדם מחוסן עלול להידבק במחלה בשלב מאוחר יותר של חיו. אם זה יקרה, אופי המחלה יהיה שונה: המחלה גם תהיה קשה יותר וגם יעלו הסיכויים להתפתחות הסיבוכים. אחד הסיבוכים בכ- 10% מהמקרים פוגע בפוריות במידה זו או אחרת. כלומר, החזרת "נדחית" לגיל הכי מסוכן מבחינה זו: במקום לחלות בה בגיל הרך חולים בה מתבגרים וגברים צעירים. המסקנה היא להשתדל לאפשר לבנכם להדבק בחזרת, לחלות בה ולקבל חיסון טבעי נגדה לכל החיים בגיל כמה שיותר צעיר. ואם לא הצלחתם, ובנכם לא נדבק ולא חלה בחזרת עד גיל בר מצווה, אז אני ממליצה לחסנו בחיסון נגד חזרת.
 • שימוש מחשב נייד: שים אותו על כל מקום למעט הברכיים.
 • תזונה: חשוב להרגיל את הילד לתזונה בריאה נטולת מזונות מזיקים ועשירה בויטמינים ומינרלים: מזונות שונים משפיעים בצורה שונה על איכות וכמות הזרע. יש מזונות שמשפרים את איכות וכמות הזרע ויש כאלה שפוגעים בה. תזונה נכונה לגבר חשובה במיוחד במקרים בהם יש בעיית פוריות מכל סוג הן אצל הגבר והן אצל האישה. יש להוציא מהתפריט קוקה-קולה, קפה, משקאות ממותקים, מים מוגזים, סוכר וקמח מזוקקים, ג'אנק פוד, מזון חלבי ומוצרי מרגרינה. בנוסף, מומלץ להמעיט באכילת בשר או לעבור לבשר אורגני דל שומן. דגש נוסף חשוב והוא להרבות באכילת פירות, ירקות, פטרוזיליה וסלרי, אגוזים וקטניות, דג סלמון וביצים (או לפחות לאכול את החלמון). חשוב לא להרבות במזונות המכילים חומרים המחקים הורמונים נשיים (כמו סויה ומוצריה) ומזונות שמעלים את רמות ההורמונים הנשיים (קטניות, בירה, משקאות חריפים, ירקות כרוביים וסובין חיטה)
  תאכלו מזונות עשירים בברזל: פיצוחים על סוגיהם, אגוזים על סוגיהם, אפונה, ביצים, זיתים, תאנים, בורגול, קקאו (ממליצה במיוחד על משקה קקאו קלאבי), צנון, בצל ירוק וצרכו מזונות עשירים באבץ: גרעיני דלעת, גרעיני חמניות, בוטנים, קקאו, טחינה, פיסטוקים...
 • משקל: הקפידו לשמור על משקל תקין.
 • לבוש: אל תלבשו מכנסיים צמודים, לא בגיל ילדות ולא בשלבים מאוחרים ובוגרים יותר.
 • ישיבה: אל תשבו על שטח מחומם (חול מחומם בשמש, מנוע של האוטו וכו').

מה עושים כשידוע שאיכות הזרע נמוכה?

במקרים של איכות זרע נמוכה חשוב לדאוג לתזונה עשירה בויטמין C וכדאי לשקול נטילת ויטמין C כתוסף. מחקר אמריקאי שנעשה ע"י פרופסור הריס במשך חודשיים על גברים חסרי תקווה להפוך לאבות הראה שלקיחה של 1000 מ"ג ויטמין C על בסיס קבוע העלתה את הכמות הכללית של הזרע ב- 60%, התנועתיות עלתה בכ- 30%, אחוז תאי הזרע התקינים עלה בצורה חדה והופיעו הריונות ספונטניים!
 

את המינון הנכון של ויטמין C חשוב להתאים בצורה אינדיבידואלית. מניסיוני, במקרים של מחסור כרוני בויטמין C השיפור נראה בין חודשיים לחמישה חודשים. לפני שאתם מתחילים לצרוך ויטמין C, כדאי שתבצעו את הדברים הבאים:

 • ויטמין D: תבדקו שרמת הויטמין D אצלכם בדם תקינה. חוקרים מאוניברסיטת קופנהגן מצאו שרמות נמוכות של ויטמין D פוגעות קשות בתנועתיות הזרע.
 • פעילות גופנית: לכל מי שלא עובד עבודה פיזית מאומצת חשוב לעסוק בפעילות ספורטיבית לפלג תחתון של הגוף.
 • תוספים ותוזנה: במקרים מסויימים חשוב להשלים את התזונה עם תוספים של ויטמינים או מינרלים שונים בהתאם לצרכים של כל גבר וגבר. חשוב מאוד שגם התוסף וגם מינונו יותאמו ע"י איש מקצוע.
 • עישון: לכל מעשן - מומלץ להפסיק את העישון לצמיתות. לכל צורך סמים - מומלץ להפסיק שימוש בסמים. אין סם "קל", כולם ממכרים והרסניים ביותר, וכולם פוגעים גם בפוריות וגם בבריאותם של הילדים.
 • בינו לבינה: עצה חשובה מאד לגברים ונשים כאחד: אל תדחו את הנישואין! תשתדלו להתחתן בשנות העשרים שלכם. כפי שאתם רואים: לא קשה, לא יקר ולגמרי מציאותי. ובנוסף - יעזור לכם גם בתחומים נוספים.

לסיכום

המאה ה- 21 הביאה עמה חידשות וטכנולוגיות רבים שמקלים על חיינו והופכים אותם לפשוטים ונגישים. מצד שני, בגלל שינויים אלה, החלו להיווצר בעיות שונות שבעבר לא הטרידו באותה מידה כפי שקורה כיום. אחת מבעיות אלה היא פוריות הגבר, כשבעבר ייחסו את ההשלכות שלה בעיקר על המין הנשי. היום מבינים שלבעיה זו השפעה גדולה על תהליך ההריון וישנם הרגלים אותם הגברים צריכים לשנות מגיל צעיר ועד לגיל בוגר. אם אתם חושדים שאתם סובלים מבעיה זו כדאי להתחיל לבדוק מה ניתן לשנות - אז בהצלחה ושנשמע רק בשורות טובות! (:

הכותבת היא ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD), מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה", "בריאות הגבר ברפואה המשלימה", "סיפורים מהקליניקה", ו"אסטרולוגיה לכל עת". אל האתר של יעל: http://www.yaelclinic.co.il