כבר אימצתם את שיטת הטיפול הטבעית בסוכרת?

סוכרת - מה היא?

חלק גדול מהאוכלוסייה סובל ממחלות אוטואימוניות וביניהן סוכרת. על מנת לאבחן את הבעיה כדאי לעשות מספר בדיקות ולהיוועץ בגורם מומחה. יש לציין, שגם אם בחרתם לטפל ברמות הסוכר הגבוהות באופן טבעי, יש להישאר בקשר עם רופא המשפחה ולבצע מעקבים בבדיקות הדם במעבדת קופ"ח שלכם. כמו כן, יש לעקוב בבדיקות דם גם אחר תוצאות מדד ההמוגלובין המסוכרר  (HbA1C)אשר משקף את רמות הגלוקוז בדם בשלושת החודשים האחרונים ומאפשר בקרה ומעקב אחר התפתחות הסוכרת או יעילות הטיפול. על מנת להבין מה היא מחלת הסוכרת כדאי לדעת כיצד מתבצעים תהליכים שונים בגוף:

 • תהליך עיכול הפחמימות והסוכרים בגוף: תהליך עיכול הפחמימות מתחיל בפה ולכן, ישנה חשיבות גבוהה ללעיסה טובה. התהליך ממשיך במעי הדק עד לפירוק הפחמימות לגלוקוז, אשר מופרש אל הדם וכתגובה לרמתו מתבצעת הפרשה של אינסולין מהלבלב. האינוסלין משמש כמפתח אשר תפקידו לפתוח את הדלת של תאי הגוף לכניסת הגלוקוז ולניצולו להפקת אנרגיה (יש לציין שפחמימות נצרכות הן מהמזון והן משתייה ממותקת ואלכוהול).

 • סוכרת ורמות סוכר גבוהות בדם: כאמור, רמות גבוהות של סוכר (גלוקוז) בדם מעידות על מצב אשר הגוף אינו מסוגל להכניס את מולקולות הגלוקוז אל התאים והן מסתובבות ברמות גבוהות בכלי הדם. מולקולות אלו אשר אינן צריכות להיות בכלי הדם מייצרות נזקים מצטברים, בלתי הפיכים ומסוכנים מאוד. 

סוכרת: סוגים שונים

כיום, ישנם שני סוגי סוכרת ובשתי מחלות אלה, הדבר הבא הביטוי הוא רמות סוכר גבוהות שגורמים לנזקים נלווים, אולם הסיבה המטבולית שונה:

 • סוכרת סוג 1: מדובר ככל הנראה במחלה אוטואימונית (מצב בו מערכת החיסון תוקפת את תאי הלבלב). סוכרת מסוג זה מאופיינת בהרס של תאי הלבלב וגורמת לפגיעה ניכרת ביכולתו לייצר אינסולין. סוכרת זו מתפתחת לרוב בילדות ומכאן שמה מגיע.

 • סוכרת סוג 2: במקרה הזה מדובר באי סבילות לאינסולין. כלומר, באופן שונה מסוכרת סוג 1, כאן הלבלב כן מפריש אינסולין והבעיה טמונה בחוסר יכולת האינסולין להיצמד לקולטנים בתאים, וגם סוכרת הריונית נכללת בקטגוריה זו. סוכרת סוג 2 היא נפוצה יותר ונמצאת במגמת עלייה בשנים האחרונות. הסיבות להתפתחותה הן אורחות חיים לא בריאים: השמנה ומשקל עודף, תזונה לא מאוזנת ולקויה, היעדר פעילות גופנית, לחץ וסטרס.

ביטויים ותסמינים למחלת הסוכרת

כאמור, בשני סוגי הסוכרת, חלה עלייה של רמות סוכר גבוהות בדם ולכן התסמינים זהים. אולם, עוצמתם וסוגיהם משתנים מאדם לאדם:

 • יובש בפה.
 • השתנה מרובה.
 • זיהומים חוזרים בדרכי השתן, בפה, בעור ובאיברי המין.
 • החלמה איטית מפצעים.
 • ברמות סוכר גבוהות לאורך זמן אשר אינן מטופלות יופיעו סיבוכים נפוצים כמו: ראייה מטושטשת עד כדי אובדן ראייה (רטינופתיה), "רגל סוכרתית"(אובדן תחושה, כיבים אשר לא מחלימים וזיהומים חמורים), טרשת עורקים והתקפי לב, פגיעה בתפקוד קוגניטיבי, תשישות ועייפות גדולים ודיכאון.

לקריאה נוספת:
סוכרת הריון: התזונה המתאימה
סוכרת: היתרון הטבעוני
הקשר בין סוכרת לתנודות במשקל ודיכאון
מבחר מתכונים לסוכרתיים
להרשמה לניוזלטר של FoodsDictionary (בחינם)

הטיפול הטבעי

הטיפול הטבעי בסוכרת כולל שיפור באורחות החיים ומכיל שיפור התפריט התזונתי לצד הנחיות ומציאת תרגילי ספורט ופעילות גופנית מועדפים, וכן טיפול ומענה לגורמים אישיים והגנת הגוף מפני נזקי הלחץ. כאשר מדובר בשיפור בתפריט התזונתי - מערכת היחסים שיש לנו עם אוכל היא כה רגישה, ומן הראוי לבצע קורלציה ושינויים אישיים אשר מותאמים להעדפות והטעמים, לנגישות וללוחות הזמנים. כל אלה נעשים על מנת לקיים את היכולת ליישם ולהתמיד במשימות המצויות בתפריט, לצד מציאת פתרונות לקשיים שעשויים לעלות, ולכן חשוב שלא להתפשר. לאור כך, יש צורך להיעזר באיש מקצוע כמו נטורופת או דיאטן.

חשוב לשים דגש על טיפול בלחץ, הן בעזרת חיזוק אדפטציית הגוף באמצעות תזונה ופעילות הגופנית והן באמצעות טכניקות הרפיה ושיחות עם המטופל, אשר אלה מסייעים להורדת הלחץ. נזקיו המצטברים של הלחץ מביאים בין היתר להפרשה מוגברת של הורמוני בלוטת יותרת הכליה אשר גורמים באופן ישיר לעלייה ברמות הסוכר בדם ומחבלים בפעילות תקינה של מערכת החיסון. כמו כן, נטורופת יבצע אבחון ושקלול של כל הגורמים האישיים והמשתנים בכל אדם המביאים לתשישות, פגיעה בוויטליות, בתפקוד התקין ובאיכות החיים, וכן מחמירים את הלחץ והעומס. לדוגמא, בעיות שינה, חסרים תזונתיים, שינויים הורמונליים (שחלות פוליציסטיות או גיל המעבר) - כל אלה הם גורמים אישיים המשפיעים באופן ישיר על עלייה ברמות הסוכר ועל היכולת ליישם ולהתמיד בהנחיות. כך למשל, אם אדם לא ישן טוב בלילה, כתגובה טבעית לעייפות, יתעוררו תשוקות בלתי נשלטות לפחמימות או מתוקים על מנת לספק אנרגיה זמינה לעירנות. בנוסף, כדי להביא לשיפור בהרגלי החיים, נטורופת יעשה שימוש בצמחי מרפא לסוכרת ולטיפול בגורמים האישיים. צמחי מרפא אלו הם למעשה מיצויים של צמחים, שורשים ומאכלים. המיצויים נעשים בבתי מרקחת בפיקוח רוקח ואישורים של משרד הבריאות לעמידה בתווי תקן. כלומר, יש לוודא שהגוף יקבל את סך המרכיבים בצמח - אותם מרכיבים אשר נצפו במחקרים ועבודה קלינית כמחוללי התהליך המטבולי הרצוי. לכן, חליטה במים רותחים תמצא רק את המרכיבים אשר נשאי מים ולא תשמור על סך המרכיבים כפי שהם מופיעים בצמח השלם.

סובלים מסוכרת מסוג 1?

טיפול טבעי בסוכרת - תפריט תזונה משופר והנחיות תזונתיות

שיפור התפריט התזונתי הוא הבסיס להצלחת הטיפול הטבעי: תפריט תזונה יומי ושבועי שמותאם בצורה הנכונה ביותר לטעמו האישי והמשתנה של כל אדם לצד התאמה לרמות הסוכר האישית יביא לכדי שליטה ברמות הסוכר. בנוסף, הוא עשוי למנוע את התפתחות מחלת הסוכרת והנזקים הבלתי הפיכים הנובעים מרמות סוכר גבוהות בדם.

אינדקס גליקמי - הכלי המשמעותי לקביעת איכות הפחמימה

מחקרים רבים מצאו שצריכת פחמימות שאיכותן וכמותן איננה נכונה תביא לעלייה ברמות הסוכר. בשל כך, לאורך זמן, הם עשויים להביא להתפרצות הסוכרת. בהתאם לאלו, ארגוני הבריאות העולמיים העניקו לנו את מדד האינדקס הגליקמי.

אינדקס גליקמי גבוה יעיד על מאכלים או משקאות מזיקים עקב העובדה שהם מקפיצים במהירות את רמות הסוכר בדם לאחר צריכתם ובכך אחוז סוכר גבוה מוגדר מעל 70. מנגד, עומס גליקמי מושפע מכמות הפחמימות, ולכן גם פחמימות בעלות אינדקס גליקמי נמוך בכמות גדולה יגרמו לעלייה חדה ומהירה ברמות הסוכר בדם. לאור אלו, כדאי להימנע מדילוג על ארוחות ורעב מצטבר. אם נקלעתם למצב זה, העדיפו לתגבר את הארוחה בירקות וחלבונים ולהקדים את הארוחה הבאה. יחד עם זאת, מומלץ ליישם את הדגשים הללו:

 • דגנים: החליפו את כל מוצרי הדגנים הלבנים (לחם, קרקר, פסטה, קמח) לדגנים מלאים.
 • סיבים תזונתיים: צרכו כמות גדולה של סיבים תזונתיים (המצויים בירקות ובפירות) אשר מאטים את תהליך ספיגת הסוכר ועלייתו בדם. המינון היומי המומלץ לחולי סוכרת הוא 50 גרם סיבים לפחות.
 • חומצות שומן ואומגה 3: הגבירו צריכת חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 אשר מצויים בדגי ים צפוניים (טונה, סלמון, הליבוט ומקרל ובזרעי צ'יה ופשתן). הם מורידים את האינדקס הגליקמי הכללי של הארוחה וחיוניים לתפקוד תקין של המוח ושיפור בהרגשה וכן מחזקים את תפקוד מערכת החיסון.
 • המתקה בריאה: העדיפו המתקה בריאה במינון מבוקר בשתייה, באפייה ובהכנת רטבים. סירופ אגבה או סטיביה.

אל תמנעו מעצמכם דבר

חשוב לא למנוע מעצמכם מאכלים שאתם אוהבים, אלא להגיע למציאת המינון המינימלי הנדרש של מאכלים אהובים בתפריט השבועי. הימנעות מוחלטת תגרור אחריה תחושת תסכול ולחץ ולעיתים תביא אתכם לבולמוס. כך, הנזק המצטבר אשר משפיע על רמות הסוכר בדם עשוי להיות חמור הרבה יותר. עליכם להגדיר בענווה ובכנות מוחלטת את המינון הנמוך ביותר אשר אותו אתם צריכים על מנת להיות מסופקים מהתפריט השבועי שלכם ולהחליט בנחישות לעמוד ביעדים. גם כאן גורם מקצועי יכול לכוון אתכם ולהוות צד נוסף בהתחייבות העמוקה שלכם. נכון שזה לא תמיד קל - אולם התמורות הן כה רבות על איכות החיים, הרכב הגוף, האנרגיות וגם על רמות הסוכר - ולעיתים המאמץ מתחלף בתגמול. בכדי לצלוח את התהליך, כדאי לפעול על פי הדגשים הללו:

 • הגבילו או הימנעו מצריכת מלח ומאכלים עשירים בנתרן אשר גורמים לעלייה בלחץ הדם ולפגיעה בתפקוד הכליות.
 • הגבילו או הימנעו מצריכת מאכלים מתועשים אשר עשירים לרוב בחומרים משמרים, חומרי טעם וריח, סוכרים ושומן טרנס.
 • שומן טראנס (ובשמו המסחרי שומן צמחי מוקשה או מוקשה חלקית כמו מרגרינה) נוטה להצטבר בדפנות מעטפת כלי הדם ולפגוע ברגישות קולטני האינסולין למיזוג המיוחל.
 • הגבילו או הימנעו משתייה של משקאות ממתוקים הן בסוכר והן בממתיקים מלאכותיים (דיאט) וגם ממשקאות אלכוהוליים. כל אלה גורמים לעלייה חדה ברמות הסוכר בדם.

טיפול באמצעות צמחי מרפא

כפי שציינו, רפואת צמחי המרפא התפתחה רבות בשנים האחרונות והביאה ידע מחקרי אשר מסייע לנו למדוד את הכמויות והשילובים. זאת לצד הבנת המנגנונים הפיזיולוגיים המעורבים בסיוע לשליטה ברמות הסוכר בדם והשפעות חיוביות נוספות, וביניהם: שיקום פעילות הלבלב ועידודו להפרשת אינסולין, הגברת רגישות קולטני התאים לאינסולין, ייעול פירוק וניצול הסוכר בתוך התאים, שיפור אדפטציית ועמידות הגוף למצבי הלחץ. בנוסף גם הגברת תחושת השובע וגמילה ממתוקים יסייעו לכם לאמץ את השיפורים הרצויים והמשימות המשותפות בתפריט היומי שלכם:

 • Gymnema Sylvestre (ג'ימנמה): אחד הצמחים הנחקרים והיעילים למצבים של סוכר גבוה בדם וסוכרת. במחקרים שונים, הדגימו שיקום ועידוד הפעילות העצמאית של תאי הביטא בלבלב ועליה בהפרשת האינסולין. בנוסף, הג'ימנמה משפר את המטבוליזם של הגלוקוז על ידי שיפור פעילות אנזימים, הגברת כניסת הגלוקוז לתאים ולכבד, שיפור של ייצור גליקוגן ואיזון תהליכי גליקולוזיב וגלוקוניאוג'נסיס. במקביל, הצמח מגן ומפחית נזקים לכלי דם כלייתיים. כמו כן, מרכיבים מסוימים בצמח, כמו פוליפפטיד  Gurmarinו-  Gymnemic Acid, מעכבים את חוש הטעם המתוק ובכך מסייעים להפחתה בתשוקה למתוקים ופחמימות והפחתה משמעותית בתיאבון.
 • Ganoderma lucidum גנודרמה: אחד הצמחים החשובים והחיוניים לתמיכה בפורמולה צמחית להורדת סוכר גבוה. הגנודרמה הינו בעל השפעה אדפטוגנית מובהקת. צמחים ממשפחה זו בעלי חומרים טריטרפנים ופוליסכרידים בטא-גלוקונים אשר מתיישבים על קולטני האדרנלין ומפחיתים בנזק אשר מצבי הלחץ מביאים על גופנו. בעזרת חומרים ומנגנונים נוספים, הצמח הנצפה הינו בעל אפקט מובהק לירידה ברמות סוכר גבוהות בדם, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה ובעלי השפעה אנטי סרטנית. מחקרים קליניים רבים מצאו השפעה מובהקת היפוגליקמית ויעילות של כ- 85% בטיפול להורדת סוכר וכולסטרול גבוהים בדם.
 • Cinnamomum zeylanicum קינמון: מדובר בצמח אשר זכה להד תקשורתי בעקבות תוצאות מחקר מרשימות בשנת 2003. המחקר המקיף הראה תוצאות מובהקות של ירידה בשיעור של כ- 25% ברמות הסוכר בקרב חולי סוכרת סוג 2, ירידה בכולסטרול הכללי בשיעור של כ-20%, LDL  כולסטרול רע בשיעור של כ-23% ובטריגליצרידים בשיעור של כ- 25%. יחד עם זאת, הקינמון מעכב את ספיגת הסוכר במעיים ובכך מסייע לאזן עלייה חדה ברמות הסוכר בדם. בנוסף, הוא מסייע להגביר את כניסת הסוכר לתאים מהדם והוא מעודד ייצור מוגבר של אינסולין לצד הגברת רגישות קולטני התא לאינסולין. לצד אלו, הקינמון מסייע בטיפול בבעיות משניות וסיבוכים נלווים לרמות סוכר גבוהות בדם: נוירופתיה (פגיעה ומחלות של מערכת העצבים) ונפרופתיה (אי ספיקת כליות).

יש לציין, כי קיימים עוד כ- 10 צמחי מרפא אשר יסייעו לכם לשלוט ברמות הסוכר. כדאי להניח את הדעת על קונטראינדיקציות ושימוש מושכל בשילוב עם תרופות, תחלואות נלוות וגורמים אישיים. שימוש בצמחי מרפא ייעשה רק לאחר התייעצות עם איש מקצוע והרכבת מרשם מותאם למטופל.

טיפול טבעי בסוכרת באמצעות תוספי תזונה

תוספי תזונה מספקים באופן מרוכז מרכיבי תזונה אשר פעולתם נקשרת ונצפתה כמסייעת בהורדת סוכר גבוה בדם. יש לציין כי תוספי תזונה הם חלק מהטיפול הטבעי אשר בבסיסו כולל גם שיפור בתפריט התזונתי. ישנם כמה תוספי תזונה שנמליץ להוסיף אותם לתפריט שלכם:

 • כרום פיקולינט - מינרל הכרום משפר את רגישות קולטני התאים לאינסולין ומהווה מרכיב חיוני והכרחי למטבוליזם הגלוקוז בתאים. כמו כן, צריכתו מביאה לירידה בתשוקה למתוקים (המינון המומלץ הוא כ- 200-400 מק"ג ליום).
 • סיבים תזונתיים (פסיליום) - סיבים תזונתיים מסייעים למתן את הפרשת הסוכר מהמעי לדם ובכך מווסתים עליה חדה ברמותיו (המינון היומי המומלץ לנשים הוא כ- 20-25 גרם ולגברים כ- 30-40 גרם).
 • נוגדי חמצון - תגבור הגוף בקרב מי שסובל מרמות סוכר גבוהות בדם הוא הכרחי ומסייע למניעת נזק מוגבר לכלי דם קטנים ולמערכת העצבים. נוגדי החמצון המומלצים הם: קו אנזים Q10 במינון יומי של כ- 150-300 מ"ג, ויטמין C במינון יומי של כ- 1000 מ"ג , ויטמין E במינון יומי של כ- 400 מ"ג וסלניום במינון יומי של כ- 100-200 מק"ג.

טיפול טבעי בסוכרת באמצעות פעילות גופנית

פעילות גופנית מהווה מרכיב חיוני כחלק מאורח חיים בריא יותר. התמורות של פעילות גופנית בסדר היום שלכם הן עצומות ומגוונות: החל משיפור חיי המין, שיפור בתפקוד מערכת העיכול, ירידה במשקל, שיפור במצב הרוח ובאיכות השינה ועוד. אולם, פעילות גופנית בקרב מי שסובל מסוכר גבוה בדם משמעותית אף יותר. היא תסייע לכם לשלוט ברמות הסוכר, למנוע סיבוכים ולשפר את איכות החיים:

 • פעילות גופנית היא הסוד להצלחה: לעיתים צמד המילים האלו עלול לגרום להתנגדות. זכרו: אין צורך לבצע סוגי פעילויות אשר אינם מסבים לכם הנאה. לכן, יש להתחיל מפעילות מתונה לפרקי זמן קצרים של כ- 15-20 דקות ולשאוף להגיע ל- 4 יחידות אימון בשבוע. ניתן כמובן להגיע לזה בהדרגה. 
 • על מה חשוב להקפיד: 
 1. יש להצטייד במאכלים ובמשקאות עשירים בסוכר למקרים של היפוגלקמיה.
 2. יש להיות קשובים לתחושות הגוף ובמקרה הצורך להפסיק את הפעילות.
 3. חשוב להקפיד על שתיית מים במהלך האימון. לאחר כ- 15 דקות של פעילות כ- 125 מ"ל מים (יש לבצע זאת לסירוגין).
 4. בקרב מי שמזריק אינסולין, יש להזריק באיברים אשר אינם משתתפים בפעילות (לדוגמא: ברגליים לפני רכיבה על אופניים או ריצה).

לסיכום

הרפואה הטבעית דוגלת באורחות חיים ככלי טיפולי. עם זאת, שיפור באורחות החיים הינו תהליך ארוך שהגוף צריך להתרגל אליו. לכן, אין צורך או דרישה לבצע את המשימות האישיות כולן ביום אחד. דרך חיים בריאה יותר ואנושית תכלול עליות לצד ירידות. לאור אלה - סוד ההצלחה הוא להניח לשיפוטיות, להינות מהדרך האישית ולמצוא פתרונות יצירתיים אשר יעלו אתכם מעלה לחיים בריאים, לאיכות חיים ולאריכות ימים.  

הכותבת היא רעות בר לב, נטורופתית ומטפלת בצמחי מרפא ומייסדת שיטת BodyReset. אם זה הטוב ביותר של הטבע - זה הטוב ביותר עבורך. מזמינים אותך להתקשר לייעוץ אישי ללא עלות עם רעות  www.reutbarlev.com