אין כמו לרכב על אופניים
אין כמו לרכב על אופניים

במה זה תורם לנו בדיוק?

מעבר לפונקציית ההתניידות הבסיסית, האופניים נחשבים גם למכשיר ספורטיבי ורכיבת אופניים נחשבת לענף ספורטיבי תחרותי בעלת גוונים ותתי קטגוריות: רכיבת כביש, רכיבת שטח (או מרוצי אופני הרים) סייקלקרוס - שילוב בין מרוצי כביש ושטח מאתגר, מרוצים באיצטדיונים סגורים ואף רכיבת פעלולים. במאמר קודם שפורסם על ידי בעבר, נימנו היתרונות הבריאותיים הרבים הגלומים ברכיבה על אופניים כגון: שיפור תפקוד מערכת לב/ריאה, שיפור סבולת שרירית, העלאת הדימוי העצמי, תחושה טובה יותר באופן כללי, הפחתת גיל פיזיולוגי-תפקודי ועוד. נציין שניתן ניתן לבחור בדרגות קושי שונות, אפשר לרכב לבד או בקבוצות והרכיבה מתאימה למגוון אוכלוסיות, גם כאלו עם מוגבלויות.

הפן המנטלי

מעבר לפן הבריאותי-פיזי קיים גם המרכיב של הבריאות המנטלית/נפשית - במקרים בהם הרכיבה מתבצעת באוויר החופשי, היא מאפשרת גיוון, שינוי תמידי של הנוף, תחושת התקדמות, דינמיות ועוד. בדומה לשחייה, גם ברכיבה ממושכת ישנו מרכיב מדיטטיבי. גם בעת רכיבה הגוף אינו במדיום הטבעי שלו (קרקע מוצקה), אלא במצב שבו יש צורך בשמירה על איזון ומעין ריחוף מעל פני האדמה. על מנת לשמור על איזון יש צורך בדיווש מהיר, ושמירה על קצב שיביא לשיפור במדדים השונים. ככל שהדופק בעת הפעילות האירובית גבוה יותר - יופרשו יותר אנדרופינים (המסייעים לשיפור מצב הרוח).

לקריאה נוספת:
אימונים אינטנסיביים לעומת אימונים קלים
תזונה וספורט: מה לאכול לפני ואחרי אימון?
איזו פעילות גופנית מתאימה לספורטאים אדישים?
הצטרפות אל הניוזלטר של FoodsDictionary

רכיבה בקבוצות והיחס כלפיהם בחו"ל

רכיבה בחברותא שכיחה במיוחד בענף רכיבה על אופניים. קבוצות רכיבה יש בישראל אלפים וכן הרכיבה באופן כללי מהווה ללא ספק חוויה כשרוכבים יחד. בהיבט הפיזיולוגי ישנם הבדלים בין סוגי הרכיבה השונים. רכיבת אופני הרים שונה מרכיבה על אופני כביש. מבחינת תוואי השטח, המהירות בעת הרכיבה (באופני כביש משמעותית גבוהה יותר), שינוי מנחי הגוף, שיפור מרכיבי הכושר הגופני השונים חוץ מסיבולת לב ריאה שהינו מרכיב הכושר הגופני העיקרי שמשתפר בעת רכיבה על אופניים.

בחו"ל, אגב, לאופניים, מעבר להיותם כלי תחבורה משמעותי במיוחד, ישנם מסלולי היכרות לתיירים.  מסעות שונים, אפליקציות רבות לרוכבי אופניים. מסלולי רכיבה מדהימים ועוד. זאת מעלה עוד את הפופולאריות של רכיבה על אופניים בעולם בכלל. בנוסף, רכיבה על אופניים מתאימה למרבית מעגלי החיים ולכל גיל. מה גם שמדובר בספורט זמין במיוחד ויכול להתאים להגעה ממקום למקום בקלות ואפילו לחסוך פקקים תנועה רבים בדרך (שכיח במיוחד במחוזיתינו).

חברות במשק הישראלי שמעודדות הגעה עם אופניים למקום העבודה

חברות הייטק ואחרות מעודדות הגעה למקום עבודה עם אופניים. בחלק ניכר מהן אפילו החתמה של שעון הנוכחות הינה בעת היציאה מהבית עם האופניים ולא בעת ההגעה לעבודה. אזי, באותם מקומות עבודה ישנם אולמות גדולים לאחסנת האופניים ביום העבודה. מדהים ללא ספק. אגב, מספר ימי המחלה בשל כך פוחת באופן משמעותי ובד בבד - עולה גם רמת הלויאליות של הרוכבים השונים.

מתאים במיוחד כשישנה בעיית מוטיבציה לביצוע פעילות גופנית

לא אחת ישנה ירידה במוטיבציה לביצוע פעילות גופנית, ורכיבה על אופניים בהחלט עשויה לסייע במקרה זה. זאת בשל הרכיבה בחוץ באוויר הפתוח, בקבוצה, בחו"ל, השילוב של הפן החברתי בעת הרכיבה ועוד. לסיכום, רכיבה על אופניים, בהחלט אחד מענפי הספורט החובבני המצוינים שיש ומתאימים למרבית האנשים. כמובן, חשוב להקפיד על כללי הבטיחות בעת הרכיבה, והעיקר - להתמיד.

הכותבים הינם דגנית גלסמן, פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט, וד"ר איתי זיו (Ph.D), מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר.
אל האתר של איתי:
www.itaiziv.co.il