מערכת השתן שלנו
מערכת השתן שלנו

אז מהי דלקת בדרכי השתן?

דלקת בדרכי השתן תוקפת בדרך כלל את האורטרה, הצינור המוליך משלפוחית השתן אל מחוץ לגופנו. הדלקת עלולה להיגרם כתוצאה מזיהומים וטראומה פיזית או כימית (פגיעה כתוצאה מחבלה של הריקמה או כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים). בדרך כלל, דלקת זו גורמת לאי נוחות קלה או משמעותית, תלוי בחומרתה, אך ישנם גם מקרים בהם אין לה כלל תסמינים. הביטוי של דלקות בדרכי השתן שונה אצל נשים וגברים.

דלקות דרכי שתן אצל נשים מתבטאות בדרך כלל בדחיפות ותכיפות במתן שתן, כאב וצריבה בעת מתן השתן, ולמרות התכיפות כמות השתן בכל פעם - קטנה. התופעה יכולה להיות מלווה בכאבים בבטן התחתונה, באגן, בעת מגע מיני ולעיתים גם בגב התחתון. לעיתים הדלקת מלווה בחום ו/או צמרמורות, ולעיתים היא מלווה בהופעת דם בשתן (זה מאוד מבהיל את רוב האנשים). בגילאים מבוגרים היא עלולה להופיע ללא תסמינים פרט לצמרמורות קשות, וזה כמובן מקשה על האבחון.

אצל גברים מתבטאת דלקת בדרכי השתן במתן שתן בדחיפות ובתכיפות גבוהה, מלווה בצריבה, דם בשתן או בנוזל הזרע, גרד ועקצוץ באיבר המין, הפרשה, הגדלה של בלוטות הלימפה במפשעות, ולעיתים בחום. מעבר לחוסר הנוחות וההפרעה למהלך החיים התקין, הזנחה של דלקת כזו עלולה לגרום לדלקת להתפשט לאזור הכליות, מצב שעלולות להיות לו השלכות בריאותיות חמורות.

איך נדבקים?

חיידקי E-COLI, זו קבוצה של מספר זני חיידקים שחיים בחלקים התחתונים של המעיים שלנו (גם של יונקים אחרים). חיידקים אלה שמתקיימים בצמידות לדופן המעי, חיים עם האדם בשיתוף פעולה (סימביוזה) - הם צורכים שאריות מזון במעיים ובכך מקטינים את רזרבות המזון הזמינות עבור חיידקים גורמי מחלות שנמצאים באזור זה. בנוסף, הם מייצרים אנזימים (תרכובות כימיות שחיוניות לפירוק מזון, עיכולו והשימוש בו על ידי הגוף) שהגוף שלנו איננו יכול לייצר בעצמו. כאשר חיידקים אלה עוברים מפי הטבעת לתוך דרכי השתן הם עלולים ליצור דלקות בדרכי השתן.

כ- 20% מהזיהומים במערכת העיכול נגרמים מחיידק הגונוריאה,מחלת מין, נקראת בעברית "זיבה". פגיעה מיכנית שבעקבותיה תתפתח דלקת עלולה להיגרם בשל שימוש בקטטר, נדרש במהלך טיפולים רפואיים מסוימים או מחלות שמחייבות שימוש בו. גורמים כימיים עלולים להיות תכשירים קוטלי זרע - יש המשתמשים בהם כתכשירים למניעת הריון או חומרי חיטוי. יחד עם זאת, אם רוב החולים בדלקות בדרכי שתן חווים את המחלה המטרידה הזו פעמים ספורות בלבד במהלך חייהם, הרי ישנן גם כאלה, בעיקר נשים, שחוות דלקות חוזרות ונישנות בדרכי השתן.

ואיך משתחררים מהצרה הזו?

כמו במחלות דלקתיות אחרות מומלץ לאמץ תזונה עשירה במזון צמחי, טרי ולא מעובד. ככל שיתמעטו גורמי הדלקת בתזונה: סוכר ומזונות עשירים בסוכר, קמח לבן ופחמימות פשוטות אחרות, מזון מטוגן, מזון שעבר תהליכי עיבוד תעשייתיים, עשיר בחומרים משמרים, צבעי מאכל וכמויות גדולות של חלבון מהחי, כך יהיה לנו קל יותר לשמור גם על בריאותה של מערכת השתן. עישון סיגריות עלול להשפיע אף הוא על מערכת זו (עישון אף נחשב כגורם לסרטן בשלפוחית השתן).

כשמבחינים בתסמינים ראשוניים כדאי מאוד להתחיל להגדיל את כמות המים ששותים, כדי להקל על הגוף לשטוף החוצה את החיידקים שנצמדים לדופנות דרכי השתן. שתיית מיץ חמוציות או צריכת קפסולות שמכילות חמוציות מקלה על הדלקת כיוון שאף הן מונעות היצמדות של מושבות החיידקים לדפנות. בנוסף לחמוציות, בהן משתמשים רבים גם למניעת הישנותן של דלקות, ידוע ומקובל השימוש ב"זקן תירס", אותם סיבים (למעשה אברי הרבייה של התפרחת הנקבית של הצמח) שמגנים על קלחי התירס. סיבי זקן התירס משתנים, "מחליקים" את מושבות החיידקים החוצה ומקלים מעט גם על הכאב האופייני לדלקת. אפשר ורצוי להרתיח את הסיבים שנאספו מ- 3-4 תירסים ולשתות במהלך היום, ואפשר לצרוך מיצוי אלכוהולי בכמות של 3 מ"ל במים - 3 פעמים ביום (מינון לאדם מבוגר).

מה עוד יכול לעזור?

  • עלים של ענבי דוב - UVA URSI. עלי הצמח מכילים חומרים מכווצים, משתנים, מחטאים וקוטלי חיידקים. יש לכתוש 3 גרם עלים חיים ולהשרות במים רותחים במשך מס' דקות - יש לשתות כמות כזו 3 פעמים ביום. עלים יבשים להשרות כנ"ל - כפית בכוס מים. מיצוי באלכוהול - 1.5 מ"ל, 4 פעמים ביום מהול במים (מינון למבוגרים).
  • למירתח של פטרוזיליה וסירפד יש אפקט משתן ומטהר על דרכי השתן, והם יעילים בהקלה על דלקות דרכי שתן ובמקרים רבים תומכים גם בטיפול לסילוק אבנים בדרכי השתן.
  • לטיפול בזיהום אפשר להשתמש בחליטות או במיצוי אלכוהולי של אכיניציאה, קופטיס וטויה הנמכרים בבתי מרקחת מתמחים.
  • כתמיכה בדרכי השתן כדאי לתסף חיידקים פרוביוטיים - חיידקים ידידותיים שמהווים את קו ההגנה החיסוני הראשון שלנו. חיידקים כאלה נמצאים בכמות גדולה במחמצים ביתיים ובמוצרי חלב מותססים. ניתן בהחלט להשתמש בתוספים איכותיים כאלה המועשרים גם בסיבים פרה ביוטיים שמבטיחים את השתרשותם של החיידקים על דופנות המעיים.
  • D-מאנוז או פמינוז הם שני שמות לסוכר שנספג בקלות במערכת העיכול ומפונה דרך השתן. יתרונו של סוכר מסוים זה הוא בכך שחיידקי E-קולי (הגורם המוביל לדלקות בדרכי השתן) נקשרים אליו ומפונים יחד איתו אל מחוץ לגוף. בעת זיהום כדאי לצרוך אותו במינון גבוה ולסובלים מדלקות חוזרות להשתמש בו כטיפול מונע.

ואם למרות כל זאת עדיין הדלקות שבות ומטרידות - טיפול הומאופתי שמותאם אישית עשוי להוות פתרון יעיל למקרים עקשניים אלה.

הכותבת היא עמרית בן סירה, ד"ר לנטורופתיה.
אל האתר של עמרית:
www.dromrit.co.il

לקריאה נוספת:
דלקות בדרכי השתן: למה זה קורה לך?
סימפטומים ומניעה של דלקת בדרכי השתן
אולקוס: למה זה קורה ומהי התזונה המתאימה?
הצטרפות אל הניוזלטר של FoodsDictionary