איזה נער אמריקאי לא חולם להיות כמו טום בריידי?
איזה נער אמריקאי לא חולם להיות כמו טום בריידי?

המעריץ והנערץ

כיום, כאשר ספורטאים יותר מודעים לעצמם ומכאן יודעים לשמור על עצמם, הקריירה הספורטיבית יכולה להיות ממושכת יותר. ספורטאים ברמה העולמית, מעבר להישגים ולהכרה המקצועית, זוכים גם להכרה ואפילו להערצה מצד אנשים ככלל ועל ידי ספורטאים צעירים בפרט. לעיתים, ההערצה היא ברמה כזאת שהספורטאים הצעירים ממש שואפים להיות דומים או "להתקרב לרמה" של הספורטאים אותם הם מעריצים. הם מתאמנים ואף מחקים את "האלילים שלהם", לובשים בגדים דומים, מחקים את הג'סטות ואת המהלכים הספורטיביים. הכשרוניים שבהם, כחלוף הזמן ובזכות האימונים וההתמדה, יגיעו לרמה ספורטיבית גבוהה, לעיתים אף קרובה לזו של הספורטאי הנערץ והכשרוניים במיוחד אף יוכלו להגיע גבוה יותר, בחזקת "עלה התלמיד על רבו".

מצב מעין זה אינו פשוט כלל ועיקר עבור הספורטאי הבוגר שממקום של אליל נערץ הופך להיות קולגה או יריב, בענפי ספורט מסוימים אף מתחרה ישיר באותן תחרויות, תחרות על אותם המקומות או אף על מקום בנבחרת. הספורטאי הוותיק יותר ייטה באופן טבעי להתחרות בזה הצעיר, ובכלים של הצעיר: ינסה תנועות חדשות, ואפילו ייקח סיכונים רבים, על מנת לנצח את הצעיר, מצב אשר יכול להיות מסוכן ברמה הפיזית, שהרי עם הגיל היכולת הגופנית בכל זאת יורדת. השלב הבא במצב מעין זה הוא תסכול, תחושת חוסר ערך ומכאן תחילתה של התדרדרות. הדרך הנכונה והמתאימה יותר להתחרות ביריב צעיר, הוא דווקא בכלים ובתכנים מעולם המבוגר: יתרונו של המבוגר שהוא "כבר מתחיל לשכוח מה שהצעיר עוד לא למד". ספורטאי מבוגר צריך להסתמך על ניסיונו, תחומי החוזק והאוטומט שלו, יכולת ההתמודדות עם מצבי לחץ ומצבים חדשים שעדיין אינן נחלתו של הצעיר. באופן מפתיע דווקא בספורט במצבים מעין אלה, כוחו של המוח גדול מזה של הגוף והכוח הפיזי.

לקריאה נוספת:
ספורטאית - ולא "ספורטאי ממין נקבה"
אימונים אינטנסיביים לעומת אימונים קלים
פוקנציות ניהוליות ואסטרטגיות בעולם הספורט
Foods מתכונים: אפליקציית המתכונים שלנו (להורדה בחינם)

גיל הממוצע עולה כל הזמן

הזדקנות מתחילה כבר בגילאים הצעירים והינה ייחודית פר מערכת גופנית, קרי קצב הדעיכה אינו זהה וייתכן שמערכת אירובית תדעך מהר יותר ממערכות אחרות, ולהיפך. בנוסף, הבלאי הגופני עם העלייה בגיל עלולה בהחלט להיות לרועץ אצל ספורטאים מבוגרים, לכך השלכות על משך ואיכות הפעילות שמתבצעת הפעילות הספורטיבית באשר היא. נציין שבמשחקי כדור, למשל, הקצב, המהירות, תדירות האימונים, המשחקים וכדומה הם משמעותיים יותר מאשר בעבר, ולכן גם לגיל הספורטאי השפעה רבה במקרה זה. ברם, ההתקדמות העצומה בתחום ההתאוששות, הטיפולים השונים והאימונים מביאה לרמה מעולה גם את הספורטאים המבוגרים יותר. ברם, לכך השפעה על שיקום מפציעות שלמרבה הצער מתרחשות על בסיס קבוע (חלקן חריפות במיוחד ואף עלולות לסיים קריירה של ספורטאי). גיל ממוצע של ספורטאים משתנה מענף לענף ונמצא במגמת עלייה באופן כללי, למעט מקצועות ספורט מסוימים שהגילאים הצעירים הינם אופייניים הרבה יותר (התעמלות מכשירים, התעמלות אומנותית ועוד).

נציין, שבענפי הספורט, שהינם אנאירוביים (כמו למשל משחקי מחבט, חלק ממשחקי הכדור, אומניות הלחימה ועוד), דווקא גיל מבוגר יותר עשוי להיות יתרון לעומת הגיל הצעיר מכיוון שיכולת אנאירובית (תלוי כמובן בסוג ענף הספורט), דווקא עשויה להיות משמעותית יותר. בנוסף, נציין שלניסיון יש יתרון גדול במיוחד. ספורטאי המתחרה מזה עשרות שנים הינו בעמדת יתרון לעומת ספורטאי צעיר שבאמתחתו רק מספר שנים של ניסיון.

הכותבים הינם דגנית גלסמן, פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט, וד"ר איתי זיו (Ph.D), מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר.
אל האתר של איתי:
www.itaiziv.co.il