מה מצב הטסטוסטרון שלכם?
מה מצב הטסטוסטרון שלכם?

ירידה בייצור הטסטוסטרון

במצב של ירידה חריגה ברמת הטסטוסטרון, גובר הסיכון לתסמונת מטבולית ונמצא קשר בין רמות נמוכות של ההורמון להיארעות מחלות לב וכלי דם, שומנים בדם, סוכרת מסוג 2 ועוד. נציין שבמהלך מעגלי החיים של האדם ישנם שינויים על בסיס קבוע ברמת ההורמונים, הן הגבריים והן הנשיים, והם משמעותיים יותר ככל שעולים בגיל. לדוגמה, הפרשת הורמון זה פוחתת מגיל 30, ומגיל 50 ישנה ירידה מהותית בייצורו. בנוסף, ביצוע פעילות אירובית באופן מופרז, שימוש בסמים ואלכוהול וכדומה, פוגעים בייצור ההורמון על ידי הגוף ובכלל להפחתתו.

מגביר את התשובה המינית גם אצל נשים

הורמון הטסטוסטרון מוזכר בעיקר בהקשר של טיפול בגברים מאשר בנשים. אולם, בהקשר של תשוקה מינית ובכלל השפעה על איכות החיים, מסתבר שמתן טסטוסטרון (במידת הצורך), הן לגברים והן לנשים, מגביר את התשוקה המינית (לרבות אצל נשים עם הפרעת תשוקה מינית היפואקטיבית).

נציין, שהתגובה המינית הנשית מורכבת ומושפעת מכמה גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים, ולא תמיד מהווה רמה נמוכה של טסטוסטרון הסיבה העיקרית לבעיה. בכל מקרה, ממחקרים עולה שרמות נמוכות מדי של הורמון זה אצל נשים עשויות להיות קשורות כגורם סיכון לתפקוד מיני לקוי. במחקר שבדק מתן של מינון נמוך של טסטוסטרון על מנת לשפר תפקוד מיני אצל נשים לאחר גיל המעבר, עלה שהדבר יכול לשפר (במסגרת של טיפול הורמונלי) את התפקוד המיני ואת הרווחה הכללית בקרב נשים.

היכנסו בנוסף:
להתמקד במטרה - הסוד לפעילות גופנית יעילה
מזונות לשמירה על בריאות ותפקוד המוח
טרום סוכרת: הקשר לחיידקי מעיים ותזונה אישית
אפליקציית Foods מתכונים להורדה (בחינם)

השפעה של שימוש בתמצית צמח חילבה על חשק מיני

זאת ועוד, ממחקרם של Rao וחבריו משנת 2015, נמצא כי לקיחת מיצוי זרעי חילבה (Trigonella foenum-graecum) של כ- 600 מ"ג כל יום למשך 8 שבועות השפיעה על מדדים הורמונאליים בקרב נשים בגילאים 20-49 שנים, שדיווחו על דחף מיני נמוך. הממצאים מצביעים על עלייה משמעותית ברמת הטסטוסטרון החופשי וכן בתשוקה ועוררות מינית, לעומת קבוצת הפלסבו.

הכותבים הינם ד"ר סיגלית דסה שלומוב המתמחה באימון גופני ושיקום, וד"ר איתי זיו (ph.D), מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר.
אל האתר של איתי: www.itaiziv.co.il