בתמונה: פטריות פורטובלו חומות המוכרות יותר

בתמונה: פטריות פורטובלו חומות המוכרות יותר

קצת רקע כללי

פטריית הריסיום ארינשיוס (Hericium Erinaceus) הידועה גם בשם "פטריית רעמת הארי" (Lion’s Mane) נמצאת בשימוש נרחב בחלק ממדינות אסיה (סין, הודו, יפן וקוריאה), אך כמעט ואינה נצרכת במדינות המערב. אף על פי כן, היא נחשבת לאחת מזני פטריות המאכל הבולטים ביותר מתוך כ- 2000 זנים שונים הידועים כיום למדע, זאת מאחר וניתוח ההרכב הכימי של גופי פטריית רעמת הארי ושל התפטיר העלה כי הם מכילים כ- 70 חומרים אורגניים אשר חלקם פעילים ביולוגית. מחקרים שבדקו את השפעת החומרים הללו על תאים, מכרסמים ובני אדם, מצאו מספר מנגנונים אפשריים אשר באמצעותם צריכת פטריות רעמת הארי עשויה לסייע לבריאות. אגב, תפטיר - איבר תת קרקעי המורכב מקורים רבים, המייעל את יכולת הפטרייה לספוג מזון.

אילו חומרים פעילים קיימים בפטריות רעמת הארי?

פטריות מכילות מטבוליטים משניים שהן תרכובות כימיות המיוצרות בתהליך חילוף החומרים גם בקרב צמחים וחיידקים. חלק מתרכובות אלה פועלות כפיגמנטים (חומרים מעניקי צבע) וחלקן מספקות מעטה הגנה מפני מזיקים. מממצאים מחקריים עולה כי לחלק מהמטבוליטים המשניים המצויים בפטריית רעמת הארי עשויה להיות פעילות ביולוגית בגוף האדם, ובין מטבוליטים אלה נמנים:

 • הריצרינים (Hericerins): חומרים אורגניים השייכים למשפחת הסטרולים (Sterols) מהם מייצרים התאים תרכובות חיוניות רבות. סטרולים משמשים גם לשמירה על יציבות קרומי התאים. במחקרים חוץ גופיים הריצרינים הראו יכולת להפחית שגשוג תאים סרטניים.
 • ארינצינים (Erinacines): חומרים השייכים למחלקה בשם דיטרפנים (Diterpenes) המהווים חומרי מוצא ליצירת תרכובות בעלות חשיבות ביולוגית כדוגמת: רטינול (ויטמין A1) וריטנל (נגזרת של ויטמין A הפועלת בעיניהם של בעלי חיים וחיונית לתהליכי הראייה).
 • גליקופרוטאינים (Glycoproteins): מולקולות חלבוניות המכילות שרשראות סוכרים. גליקופרוטאינים מהווים חלק מהחלבונים הבונים את קרומי התאים ומשתתפים בתהליכי התקשורת בין תאים בגוף האדם ובקרב בעלי חיים.
 • פולי-סכרידים (Polysaccharides): מולקולות הבנויות מיחידות חד-סוכרים המחוברות זו לזו. פולי-סכרידים משמשים כסוכרים מבניים בעולם הצומח, מהם בנויה דופן התא הצמחי (תאית). כמו כן, הם משמשים לבניית מאגר הסוכרים בצמחים (עמילן) ובבעלי חיים (גליקוגן). לחלק מהפולי-סכרידים ישנן תכונות אנטי-סרטניות ונוגדות חמצון.

מה הם הממצאים המחקריים על פטריות רעמת הארי?

מחקרים חוץ גופיים ותוך גופיים במכרסמים העלו מספר תגליות מעניינות באשר לפעילות הביולוגית של החומרים השונים בפטריית רעמת הארי וביניהן:

 • פעילות אנטיביוטית כנגד חיידקים מזיקים, כגון:
 1. סלמונלה טייפימוריום (Salmonella Typhimurium): חיידק האחראי לזיהום מגוון מזונות וביניהם מוצרי בשר וירקות ירוקי עלים. החיידק תוקף את תאי אפיתל המעי וגורם לדלקות מעי ושלשולים בקרב בני אדם ויונקים אחרים. במחקר אשר בוצע בעכברים, נמצא כי ביכולתן של תמציות הפטרייה לפעול ביעילות כנגד חיידק הסלמונלה טייפימוריום. בניסויים נראה כי התמציות מנעו את מותם של העכברים כתוצאה מזיהום קטלני שנגרם על ידי חיידק הסלמונלה באמצעות הגברת ייצור מאקרופאג'ים (תאים בולעניים של מערכת החיסון שתפקידם לחסל חיידקים, פולשים וגורמים מזיקים נוספים בגוף כולל תאים סרטניים). כמו כן, התמציות מנעו נזק לרקמת הכבד בעכברים העשוי היה להיגרם כתוצאה מהחיידק.
 2. סטפילוקוקוס אאוריאוס עמיד למטיצילין (MRSA): חיידק אלים זה פיתח עמידות כנגד רוב סוגי האנטיביוטיקה ונחשב כגורם שכיח לתחלואה ולזיהומים מסכני חיים, כגון דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס), זיהומי עצם (אוסטאומיאליטיס) ועוד, ובשל כך הוא גורם למקרי מוות רבים בבתי חולים ובמוסדות בריאות. ממחקרים חוץ גופיים, עולה כי ביכולתן של תמציות ארינצינים (Erinacines) שמקורן בפטרייה לפעול ביעילות כנגד תרביות חיידק ה- MRSA.
 3. הליקובקטר פילורי (Helicobacter Pylori): חיידק מחולל מחלות העשוי להסב נזקים בגוף האדם כדוגמת  כיבי קיבה וכיבי תריסריון. בין השפעותיו המזיקות, הליקובקטר פילורי נחשב כגורם סיכון לסרטן הקיבה. מחקרים חוץ גופיים הראו כי לתמציות פולי-סכרידים מהפטרייה הייתה השפעה מעכבת חזקה כנגד תרביות חיידקי הליקובקטר פילורי.

על אף הממצאים המעודדים, נכון להיום, טרם נבדקה והוכחה מידת יעילותן של תמציות פטריית רעמת הארי כנגד סוגי החיידקים אשר הוזכרו לעיל במחקרים תוך גופיים בבני אדם, לכן דרושים מחקרים נוספים בנושא חשוב זה העשוי לסייע בקידום בריאות הציבור.

 • פעילות אנטי סרטנית:

במחקר שבחן את ההשפעה האנטי סרטנית של תמציות פטרייה מוקפאות על עכברים הנגועים בסרטן מעי גס שמקורו בבני אדם, עולה כי הזרקה יומית של תמציות הפטרייה לחלל בטן העכברים במשך שבועיים גרמה להפחתה במשקל הגידולים הסרטניים עד 41%. הממצאים מצביעים על כך שיש מספר מנגנונים אשר באמצעותם תמציות הפטרייה גרמו לנסיגת הגידולים, כגון: הגברת פעילות תאי הרג טבעיים (Natural Killer) השייכים למערכת החיסון ופועלים להשמדת תאים שנדבקו בנגיפים או שהתפתחו לתאים סרטניים, הפעלת תאים מאקרופאג'ים הבולעים ומשמידים תאים סרטניים ועיכוב היווצרות כלי דם המזינים את הגידולים הסרטניים. כמו כן, נמצא כי הזרקת תמציות הפטרייה לחלל הבטן של עכברים נגועים בסרטן מעי גס, גרמה להשפעה מעכבת חזקה כנגד היווצרות גרורות ונדידת תאים סרטניים לריאותיהם של העכברים. תמציות אלה עודדו את כניסת תאי הסרטן למסלול השמדה עצמית. השפעות אנטי סרטניות נוספות של תמציות הפטרייה נראו במחקרים חוץ גופיים, אך טרם נבדקה פעילותן האנטי-סרטנית של תמציות וחומרים אלה בבני אדם.

 • הגנה על תאי עצב ועיכוב תהליכי ניוון עצבי:

נוירוטרופינים (Neurotrophins) הם משפחת חלבונים החיוניים להישרדות, גדילה ותפקוד תאי עצב אליה משתייך גם גורם הגדילה העצבי NGF (Nerve Growth Factor), ירידה בייצור הנוירוטרופינים היא אחת הסיבות הגורמות למוות תאי עצב ולהתפתחות מחלות עצבים ניווניות כגון שיטיון ואלצהיימר. כמו כן, הוכח כי לעלייה ברמות NGF על ידי הגברת ייצורו בגוף או על ידי קבלתו ממקור חיצוני, יש השפעה מיטיבה העשויה לשמש כטיפול מבטיח כנגד מחלות אלה, אך בשל גודלה הרב של מולקולת ה- NGF מידת יכולתה להגיע למוח מוגבלת, ולכן למולקולות קטנות יותר המסוגלות לחקות או להגביר את פעילות גורם הגדילה העצבי יש פוטנציאל לסייע בטיפול במחלות עצבים ניווניות. מחקרים בנושא זה העלו מספר ממצאים חשובים:

 1. במחקר חוץ גופי אשר נערך בתאי מוח של חולדות, נמצא כי ביכולתם של החומרים הפעילים ארינצין A, הריצנון C והריצנון E שמקורם בפטרייה להגיע למוח בנקל בשל גודל מולקולה קטן, ולגרום להגברת הייצור וההפרשה של גורם הגדילה העצבי NGF אשר עורר צימוח שלוחות מתאי עצב הנקראות אקסונים/דנדריטים. לשלוחות אלה יש תפקיד מרכזי בתקשורת בין תאי העצב. כמו כן, נמצא כי ביכולתו של ארינצין A לספק מעטה הגנה לתאי עצב בוגרים ולמנוע את מותם הנובע בעיקר ממחסור בגורם הגדילה העצבי.
 2. במחקר תוך גופי אשר בוצע בעכברים, גילו כי הוספת אבקת פטריית רעמת הארי למזונם של עכברים הסובלים מנזק מוחי אשר נגרם כתוצאה ממשקעים עמילואידים (משקעים חלבוניים שהצטברותם במוח קשורה להתפתחות מחלות עצבים ניווניות כגון: דמנציה, אלצהיימר ופרקינסון), תרמה לשיפור בליקויים הקוגניטיביים של העכברים אשר באה לידי ביטוי בהטבה ביכולות הלמידה והזיכרון, בשיפור ההתמצאות במרחב, ובשיפור יכולת העכברים לזהות עצמים חדשים.
 3. במחקר כפול סמיות אשר כלל קבוצת פלסבו, אשר נערך בבני אדם ובחן האם לצריכה יומית של טבליות המכילות את אבקת הפטרייה במשך 4 חודשים תהיה השפעה מיטיבה על גברים ונשים מבוגרים הסובלים מליקויים קוגניטיביים קלים, נמצא כי החל מהשבוע השמיני לניסוי חלה הטבה מובהקת בתפקוד הקוגניטיבי בקבוצה שצרכה את טבליות הפטרייה בהשוואה לקבוצת הפלסבו. כמו כן, מהשוואת תוצאות בדיקות המעבדה אשר בוצעו לנבדקים משתי הקבוצות נמצא כי צריכת טבליות הפטרייה לא גרמה להשפעות בריאותיות שליליות כלשהן. מכאן עולה כי צריכת פטריות רעמת הארי בטוחה בקרב אנשים בריאים. עם זאת, יש לציין כי ההשפעות המיטיבות שהתקבלו בניסוי היו זמניות בלבד ופסקו עם הפסקת נטילת הטבליות.

היכנסו בנוסף:
קוקוס ומוצריו: יתרונות בריאותיים
פטריות: יתרונות בריאותיים והרבה מתכונים
תמרים: יתרונות בריאותיים שכדאי להכיר
חומץ תפוחים: תרופת פלאים נחבאת על המדף

מה הם הערכים התזונתיים של פטריית רעמת הארי?

מניתוח ההרכב התזונתי של אבקת גופי פטריות רעמת הארי, נמצא כי הערכים התזונתיים ל- 100 גרם אבקה הם: 374 קק"ל, 20.8% חלבון, 61.1% פחמימה ו- 5.1% שומן. מניתוח ההרכב התזונתי של אבקת התפטיר, עולה כי הערכים התזונתיים עבור 100 גרם הם: 398 קק"ל, 42.5% חלבון, 42.9% פחמימות ו- 6.3% שומן. מכאן עולה שכמות החלבון באבקת התפטיר היא כפולה מזו הקיימת באבקת גופי הפטרייה, ולמרות תכולת החלבון הגבוהה יחסית באבקת הפטרייה, דרושים מחקרים אשר יקבעו מה היא מידת הניצול של חלבונים אלה בגוף האדם.

כיצד צורכים את פטריית רעמת הארי ומה הם המינונים המומלצים?

בארצות המוצא בהן גדלה הפטרייה, נעשים בה שימושים מגוונים כולל הכנת יין פטריות מותסס, חומץ ומשקאות שונים. כמו כן, נעשה שימוש בתפטירי הפטרייה כתוסף להכנת מאפים ולחמים, בלחם אפוי המכיל תפטירי פטריות רעמת הארי נמצאו כמויות ניכרות של חומצה גאמא אמינו בוטירית, לה יש השפעה מיטיבה על תפקוד המוח, וארגו-תיונין - חומצה אמינית הקיימת בעיקר בפטריות התורמת לתפקוד הלב.

אופן הנטילה

 • תמצית יבשה: 0.3-5 גרם/ליום.
 • תמצית מורתחת: 5-15 גרם/ליום.

על אף היותה בטוחה לשימוש לאדם הבריא, יש לדעת כי בשל יכולתה של פטריית רעמת הארי לעורר את פעילות מערכת החיסון, על אנשים מושתלי איברים להימנע מנטילתה. כמו כן, לפטרייה אפקט מדלל דם, בשל כך על אנשים הנוטלים מדללי דם ותרופות ממשפחת המורפיום להימנע מצריכת הפטרייה.

לסיכום

לפטריית רעמת הארי יתרונות בריאותיים פוטנציאליים רבים וביניהם פעילות אנטי-דלקתית, אנטי-ביוטית ופעילות כנגד תאים סרטניים מסוגים שונים כפי שהוכיחו מחקרים חוץ גופיים ומחקרים תוך גופיים בעכברים. כמו כן, ביכולתה לסייע לשמירה על בריאות ותפקוד המוח על ידי עידוד צמיחת שלוחות מתאי עצב ומתן מעטה הגנה לתאי עצב בוגרים, אם כי דרושים מחקרים תוך גופיים נוספים בבעלי חיים ובבני אדם, לצורך הבנה עמוקה יותר של המנגנונים אשר באמצעותם מושגות השפעות מיטיבות אלה וליצירת בסיס ראייתי מוצק אשר יאפשר להשיב על השאלה האם ההשפעות שהתקבלו משמעותיות דיין בכדי להצדיק את צריכת הפטרייה.

הכותב הוא ליאור גל, דיאטן ספורט קליני B.Sc (R.D.) ומאמן כושר אישי. הצטרפו לפורום בנושאי תזונה ובריאות של ליאור גל בפייסבוק.

אולי יעניין אתכם גם >>>