דלעת

השם העממי של הדלעת מבלבל שהרי ישנם זנים שונים ותתי זנים ובסה"כ כ-126 סוגים אם זכרוני לא מתעתע בי. "דלעת" הוא גם השם העממי של מספר סוגים, ביניהם דלעת הגינה, דלעת גדולה ודלעת השדה השכיחות ביותר בין הדלעות הכתומות.

הדלועים הגיעו אלינו מיבשת אמריקה. במשפחת הדלועים נמצאת דלעת ארוכה, עגולה, שחורה ואפילו מפוספסת, דלורית, קישוא, מלון, זוקיני ארוך, אבטיח ואפילו מלפפון.

באנגלית למשל יש הבדל משמעותי בין Pumpkin ל-Squash. המילה סקווש (יש גם משחק כזה :-)) נגזרה מהמילה אסקוטדקווש שפירושה הוא "הפרי שנאכל לא מבושל". נגזרת המילה pumpkin מגיעה אלינו הפעם מצרפת Pompion ופירושה בושל בשמש.

אני שמעתי גם על דלעת "סינדרלה" ולא חושבת שמדובר בכרכרה המפורסמת :-) ליל כל הקדושים הנחגג בסוף אוקטובר בהתאם למסורת האגדות האיריות. מדובר בחג הכולל מעשי שטות ושמחות.

מקובל להשתמש בדלועים המרוקנים מתוכן. בקליפה חורצים צורת פנים ובתוך הדלעת מניחים נר דולק, זכר לג'ק הקמצן שהזמין את השטן למשקה ולא רצה לשלם עליו. הוא שכנע את השטן להפוך למטבע כדי שיוכל להשתמש בו כדי לשלם על המשקאות אך ברגע שהשטן הפך את עצמו, ג'ק החליט לשמור את המטבע לעצמו והכניס אותו לכיסו ליד צלב כסף אשר מנע מהשטן להפוך את עצמו חזרה לדמותו וכן הלאה וכן הלאה פרקים עד שהובטח לג'ק ע"י השטן שהוא לא יטריד אותו במשך עשור שנים. ביום מותו הוא לא התקבל לגהינום כמובטח אבל גם לא לגן העדן, ומאז מתהלך ג'ק התחמן עם דלעת ובתוכה גחלילית המאירה לו את הדרך. עוד הקשר ספרותי הוא הספר 'גרעינים לבנים' משל יוכי ברנדס.

אז דיברנו על דלעת... אז הנה מתכון למאפה בצק עם דלעת.