כוס מים

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ממוקמת אצל הגבר בתחתית שלפוחית השתן ומתפקדת כאיבר חיוני במערכות ההפרשה והמין. צינורית השופכה עוברת משלפוחית השתן אל מרכז הערמונית ומאפשרת העברת שתן אל מחוץ לגוף, והובלת תאי הזרע עד לפליטתם. נוזל הזרע נוצר בחלקו ברקמת הבלוטה ובין מרכיביו החיוניים לתפקודה התקין של הערמונית מצויים בה: אבץ, אנזימים, אנטיגן ספציפי – PSA - prostate specific antigen, ואת הורמון המין הגברי - טסטסטרון.

הטסטוסטרון שנוצר באשכים מגיע דרך מחזור הדם לבלוטה והופך בחלקו על ידי האנזים 5 אלפא רדוקטז לדה-הידרו-טסטסטרון (DHT).

ההגדלה השפירה של הערמונית עלולה לגרום לסימפטומים הבאים:

 1. להפרעות חסימתיות בהטלת שתן.
 2. קשיים וכאבים בהטלת שתן עד למצב של עצירת שתן מוחלטת והזדקקות לניקוז השתן על ידי צנתר (קטטר).
 3. דחיפות לריקון השלפוחית.
 4. עוצמת זרם קטנה.
 5. כמות מופחתת של שתן.

התסמינים החסימתיים מלווים לרוב בקימות תכופות בלילה, לדחיפות במתן השתן עד לחוסר יכולת להתאפקות ואיבוד שתן, זרם שתן חלש, תחושת חוסר התרוקנות.

שלושה מחלות שכיחות קשורות לבלוטת הערמונית:

 1. הגדלת תאים שפירה.
 2. דלקת הערמונית.
 3. סרטן הערמונית.

מצב זה ניכר בירידה ברמות הטסטוסטרון החופשי, בעלייה ברמות האסטרוגן, ובייצור מוגבר של הדה-הידרו-סטרון הנקשר לקולטנים בערמונית. פעולה זו גורמת לרגישות יתר של רקמת הערמונית ולצמיחת תאים לא מבוקרת. את התסמינים הנ"ל ניתן לבדוק על ידי הבדיקות הבאות: אולטרא סאונד, בדיקות דם - את רמת האנטיגן החופשי PSA מאחר ועלייה ברמת האנטיגן בדם מצביעה על מצב פתולוגי של הערמונית, או על ידי בדיקה רקטאלית (בדיקת החלחולת במעי הגס).

הטיפול התרופתי והטיפול הנטורופתי

הטיפול התרופתי המקובל כיום הוא מתן תרופות חוסמי קולטני אלפא, התורמות להפחתת תסמינים הקשורים למערכת השתן, ובתרופות המעכבות את ייצור ה-DHT ואת ריבוי התאים בערמונית.
תופעות לוואי רבות מלוות את השימוש בתרופות חוסמי קולטני אלפא וביניהן: ירידה בתפקוד המיני וירידה בערכי ה-PSA  הפוגעת ביעילות הבדיקה לאבחון סרטן הערמונית. במצבים קיצונים בחולים עם תסמינים קשים וחמורים שאינם מגיבים לתרופות, הטיפול התרופתי הוא על ידי ניתוח המותאם לבעיה הספציפית של החולה.

הטיפול הנטורופתי הוא שילוב של צמחי מרפא, תוספי תזונה ותפריט תזונה עשיר ברכיבים תזונתיים ואנטיאוקסידנטים, הפועלים לעיכוב תהליך ההגדלה של בלוטת הערמונית, להגברה של זרימת השתן, ולמניעה וצמצום של תהליכים סרטניים בבלוטה.

ההמלצות התזונתיות לטיפול בבלוטת הערמונית, הן להימנע מצריכת אלכוהול, קפאין, מוצרי קמח לבן, ומוצרי חלב:

 • קפאין - משפיע על מורפולוגית הזרע, מונע ספיגת אבץ הגוף.
 • אלכוהול - פוגע בתנועתיות ובמורפולוגיה של הזרע, ובספירת הזרע.
 • מוצרי חלב אלרגנים - "עשירים" בהורמונים הגורמים להפרעות אנדוקריניות (הפרשת הורמונים ישירות אל מחזור הדם) חמורות יותר.
 • תזונה חומצית - משפיעה על רמת ה- PH של הזרע, לכן יש לקחת בחשבון מעבר לתזונה בסיסית (דגנים, ירקות קטניות ופירות, וגם מביניהם יש שיותר ויש שפחות חומציים).

להעשיר את התזונה

 • במזונות עשירים ועתירים באבץ - שיבולת שועל, אגוזי מלך, שקדים, אגוזים, גרעיני דלעת.
 •  מזונות עשירים בויטמין C - העוזר מאוד לתנועתיות הזרע.
 • מגנזיום בשילוב B6 - מעולה לכל בעיות הפריון, מצוי בדגנים מלאים, ירקות עליים ובאגוזים ושקדים.
 • גרעינים - גרעיני דלעת לא קלויים ובלי מלח - לפזר בסלט ירקות או חמניות.
 • חומצות שומן חיוניות - W3, בדגים, זרעי פשתן.
 • פירות יער - בעלי צבע חזק - מחזקי מערכת המין.
 • נעשיר את המזונות העשירים בליקופן - סוג של קרטנואיד ממשפחת הקרוטנים המצוי בפירות וירקות. הוא אחד מנוגדי החמצון שיש. לדוגמא: עגבנייה, ברגע שמבשלים אותה רמת הליקופן עולה. לכן, נמליץ על עגבניות מבושלות, קטשופ, מטבוחה וכו' (ניתן להשיג את הליקופן גם בתור תוסף).

צמחי מרפא

שילוב של צמחי מרפא ייעודיים שנחקרו והוכחו ביעילותם לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית, הם חלק בלתי נפרד מתוכנית הטיפול. דרך השפעתם דומה לדרך הפעולה של התרופות הקונבנציונליות, אך בלי תופעות הלוואי, כגון:

1. דקל ננסי/סו פלמטו - Saw Palameto שפירותיו מכילים רכיבים פעילים כגון חומצות שומן, ביופלבנואידים וסטרולים הפועלים כנוגדי דלקות.
צמח הסו-פלמטו מעכב את ייצור הדה-הידרו-סטרון ואת התקשרותו לקולטנים בתאי הערמונית ומונע בכך התרבות תאית לא מבוקרת (בדיוק כמו תרופות המעכבות חוסמי קולטני אלפא).
2. כורכום - מכיל בתוכו את החומר הפעיל "כורכומין" הפועל כנוגד דלקות וכנוגד חמצון חזק ובכך מסייע בתסמיני דלקות שונות.
3. סרפד - מרכיבי הסרפד שהם האשלגן והפלבנואידים המצויים בעלים ובשורש, הם בעלי יכולת דיורטית (השתנה) וממריצי מערכות הניקוי בגוף כגון כליות ושלפוחית השתן.

עושים שימוש בצמחי המרפא בטיפול בהגדלה של הערמונית כיוון שהם:

1. מונעים הפיכת הטסטוסטרון לדהידרו-טסטוסטרון ע"י עיכוב האנזים 5 אלפא רדוקטאז.
2. מעכבים חיבור דהידרו-טסטוסטרון עם הקולטנים - תופסים את מקומם ומונעעם את הפעילות שלהם.
3. מונעים ומטפלים בתהליכים דלקתיים בערמונית.
4. מעודדים ומגבירים את השתן.

ייחודם של צמחי המרפא הוא בתכולת המרכיבים הפעילים דוגמת חומצת השומן, סטרולים ופלאבנואידים, על ידי פעילות סינרגטית בין המרכיבים השונים ורמת ספיגתם בגוף. פעילות הדדית זו מגבירה את תפקודם בהקלת ובהפחתת התסמינים בבלוטת הערמונית ובמניעת תהליכים סרטניים בבלוטה.

נכתב על ידי יאיר מנדני נטורופת N.D מוסמך, מטפל בצמחי מרפא, רפלקסולוג בכיר.
אל האתר של יאיר: www.mandani.co.il