ספר דיאטה עולה באש
ספר דיאטה עולה באש

בספרה "אם כבר אוכלים מהמקרר - אז למה לא לקחת כיסא", ממליצה ג'נין רות לקחת את כל ניירת הדיאטות ולהבעיר בהם אש ולהבה. מדוע? כיון שזו תהא הצהרת החופש האמיתית שלכם, שריפת האמונה ורעיונות ההימנעות, ההגבלות, העונשים, הקיזוזים ופינוי מקום לעתיד אחר, חופשי.

ואם לא הימנעויות והגבלות - מה כן עובד?

לאכול כשרעבים

נשמע פשוט נכון? מסתבר שלא... הרעב הוא צורך פיזי בסיסי. כשאוכלים מתוך רעב, הגוף מפתח אמון ביכולתנו להקשיב לצרכים שלו. פעמים רבות אנו אוכלים כיוון שכולם סביבנו אוכלים, כי "הגיעה השעה", כי נשארו שאריות בצלחת של הילד, כי רע לנו, כי שמח לנו ועוד ועוד. גם הדיאטות גורמות לנו לא להבחין באיתותי הרעב. ג'נין רות מכנה זאת "התעסקות עם הרעב". ייתכן ששכחנו להגיב על הרעב שלנו ועל הצרכים של הגוף שלנו לאחר שנים של דיאטות בלתי פוסקות, הרעבה עצמית לצורך ירידה במשקל ועוד.

הפיתרון הוא הקשבה מלאה לסימני הרעב שלנו ולפתח מודעות גבוהה לצרכים של הגוף. כאשר אנו סומכים על הרעב שלנו, אנו מחזירים לעצמנו את האמון ואכילה מתבצעת רק בזמן רעב פיזי אמיתי.

להפסיק ברגע שאכלנו די

בהקשר שונה לגמרי, שאלה אותי חברה - מתי יהיה לך "די"? (די הצלחה, די כסף, די סיפוק)...
ובהקשר לשובע - השאלה היא מתי אתם חושבים שיהיה לכם כמות מספקת מהאוכל שאתם אוהבים? האם משולש פיצה אחד יספק אתכם? שני משולשים? חמישה משולשים? מגש שלם? האם אי פעם תרגישו שובע ממאכל שאתם כמהים אליו?
ושוב, הפיתרון הוא בביטחון. כשאנו לומדים שיש "די" ושאפשר להרגיש סיפוק גם ממשולש פיצה אחד, תפתחו ביטחון ביכולת לשבוע. כשאנו בנוכחות מלאה בזמן האוכל, אנו יכולים להפסיק את האכילה כאשר אנו מרגישים שבעים פיזית.

לבשו אדום

הצעה זו קשורה לחיזוק התדמית שלנו. הצבע האדום מסמל אומץ, חוזק, שליטה וכוח, אנרגיה, תשוקה והתלהבות. דווקא כשאתם מרגישים כבויים, כבדים, שמנים, מיואשים ומגעילים - לבשו אדום (או כל צבע אחר שגורם לכם להרגיש אנרגטיים). הזכירו לעצמכם את הכוח שבכם, את החוזקה והעובדה שאתם שולטים בגופכם.

הפגינו טוב לב כלפי עצמכם

חיו כאילו מגיע לכם כל מה שמגיע לאנשים רזים, לבשו בגדים יפים גם כשיוצאים למכולת, הבינו שאתם ראויים לשמחה ואהבה, התנהגו בשם עצמכם. כאשר אנו פועלים בשם עצמינו, אנו לוקחים אחריות על המעשים שלנו ונעצר המאבק המתחולל בפנים. כאשר מפגינים טוב לב כלפי עצמינו, התדמית העצמית והערך העצמי עולים ועמם גם משתחררות אמונות פנימיות הנוגעות לכישלון עצמי וביקורתיות, ומעצימות את תחושת הייאוש והשבירה.

מודל יופי

מהו מודל היופי שלכם? דוגמניות על? שחקנים ושחקניות? ספורטאים? זכרו שלאנשים נורמליים אין עור מתוח, גוף מושלם, בטן עם קוביות וכו'. כשאנו משווים את עצמינו לגוף ממוחשב, לתמונות מרוטשות ולאנשים שפרנסתם תלויה במראה שלהם - סופנו להתאכזב מעצמינו, להרגיש שאנחנו לא עובדים קשה מספיק ואפילו לשנוא את גופינו. בחנו אנשים אמיתיים, סימני מתיחה, קמטים - ככה זה נראה כשחיים.

בקשו עזרה

כותבת ג'נין רות: "כשעץ צעיר ורך שולח את שורשיו הראשונים לאדמה, הגנן יודע שיש לגדר אותו מפני צאן, לזבל אותו בחומרי הזנה, להקדיש לו תשומת לב אוהבת בתחילת דרכו. הגנן לא מגדל את העץ, הוא יוצר לו תנאים בהם יכול לעלות ולהצליח".
קשה לעשות שינויים לבד - שינוי תפיסתי, מחשבתי. עלינו להציב עצמינו מול אדם או אנשים שיקבלו אותנו כפי שאנחנו. להיראות, להישמע ולהיות אהובים בתור מי שאנחנו רוצים להיות.

אז למה אתם מחכים...? היפטרו מספרי הדיאטות!

לקריאה נוספת בנושא "דיאטות":

דיאטה סביב המחזור
צמחונות והרזיה: האם צמחוניים צריכים דיאטה?
היום לא עושים דיאטה!
דיאטה - כישלון ידוע מראש

אל האתר של לירון שמעוני: www.dietliron.com