משקאות מוגזים למכירה בסופר
משקאות מוגזים למכירה בסופר

שתייה מוגזת, או גזוז, זהו שם כללי לשתייה המכילה פחמן דו חמצני מומס, לרוב בשילוב עם ממתיק מלאכותי או סוכר ותוספת של טעם ו/או צבע. הפחמן הדו חמצני שהופך לגז בעת פתיחת הפקק גורם לתחושת עקצוץ בלשון.

קיימים משקאות מוגזים מתוקים (קולה/קינלי/ספרייט/פפסי/פנטה ועוד). כמו כן, קיימים משקות מוגזים המכילים תחליפי סוכר ללא קלוריות, וכמובן שיש את משקה הסודה שהוא למעשה מים בשילוב עם פחמן דו חמצני. בנוסף, ניתן גם למצוא משקאות מוגזים אלכוהוליים.

המתיקות במשקאות השונים יכולה להגיע משימוש בסוכר, או סירופ תירס עשיר בפרוקטוז (סוכר הפירות), מיצי פירות או ממתיקים מלאכותיים כמו אספרטיים, או שילוב של כמה ביחד.
המשקאות המוגזים יכולים להכיל גם קפאין (קולה/פפסי), חומרי שימור ועוד.

שתייה של משקאות מוגזים המכילים סוכר או פרוקטוז ברמות גבוהות נקשרים עם השמנה, סוכרת מסוג 2, בעיות של כבד שומני, רמות מוגברות של שומנים בדם, עששת, נפיחות בבטן וגזים, וכן תזונה דלה באופן כללי.
יש לקחת בחשבון שהחלפת 10 כוסות המים שאנו שותים בממוצע ל- 10 כוסות של משקה מוגז מתוק, מוסיפה לנו כמות של יותר מ- 1,000 קלוריות לתפריט, קלוריות שלרוב לא תורמות שום ערך תזונתי ולא מסייעות לנו בתחושת שובע. אנשים רבים נוטים לא להחשיב את השתייה המתוקה כאשר מדווחים על צריכה תזונתית.

שתייה של משקאות מוגזים ללא קלוריות, המכילים ממתיקים מלאכותיים, נוצרו בראשונה עבור אלה שצריכים להימנע מסוכר כמו סוכרתיים, בעלי כבד שומני ועוד, אך כיום מדובר רבות על ההשפעה המאוחרת של שתייה מסוג זה. הטענה היא כי שתייה עם תחליפי סוכר, בשל הטעם המתוק שמרגישים כאשר המשקה נוגע בלשון, גורמת למוחנו לפרש זאת כאילו אנרגיה (קלוריות) עומדת להיכנס לגוף, כאשר למעשה נכנס רק טעם אך ללא אנרגיה, מה שעלול לגרום לנו להתהלך עם תחושת רעב גדולה יותר במהלך היום (בעיקר למזונות מתוקים).
בנוסף, ישנם משקאות מוגזים המכילים קפאין. צריכה מוגברת של קפאין עלולה לגרום לקשיים בהרדמות, לעלייה בלחץ הדם ועוד.
שתייה מופרזת של משקאות מוגזים (כמו קולה למשל) עלולה גם להפר את היחס בין זרחן לסידן (בשל תכולת זרחן גבוהה במשקאות). רמת הזרחן עולה בדם לעומת הסידן, ובעקבות כך הסידן "בורח" מהעצם לדם (על מנת לשמור על שיווי משקל בין המינרלים).

לסיכום, אולי כדאי לשאול את עצמינו האם שתייה של משקאות מתוקים מוגזים כחלק מהתפריט היומי שלנו אכן הכרחית, או ששינוי יכול להביא להטבה בבריאותנו, וירידה במשקל במקרה הצורך. ואם כבר מתחשק משקה מוגז עדיף לשתות סודה.

הכותבת היא יעל משיח ארזי, דיאטנית קלינית.

שווה לקרוא בנוסף:

ממתיקים מלאכותיים: המיתוס
התה וסגולותיו
מדריך נבוכים: שמני על
בין הקרניים? שתו עוד מים
הכל על דיאטת מיצים