מנת צלעות הטלה הנהדרת
מנת צלעות הטלה הנהדרת

האווירה

צביה, ידידתי הקולינארית, ואני, הגענו למסעדה בשעות הערב. המארחת הובילה אותנו למקומות ליד הבר הראשון. התאכזבו, משום שבר זה מיועד להכנת קוקטיילים אלכוהוליים בעוד שהבר השני, הנמצא מסביב למטבח הפתוח, הוא המקום שממנו אפשר לצפות בהכנת המנות. מאחר וקשה לי לוותר על חווית הצפייה בהכנת המנות, שאלתי את המארחת אם אפשר להעביר אותנו לישיבה ליד הבר עם המטבח הפתוח. למרות שכל המקומות סביב הבר היו מוזמנים, התעניינה המארחת ומצאה, כי נמצא זוג ליד הבר שלא היה מרוצה ממיקומו. יש גם כאלה. המארחת הסתכלה עלינו בחיוך ניצחון והובילה אותנו למקומנו החדש. מלבד שני הברים ישנה גם ישיבה סביב שולחנות. במהלך הארוחה התמלא המקום בסועדים, המלצריות התרוצצו ביניהם והמנות החלו לזרום. הסתבר, כי כל המקומות הוזמנו מראש ולאורח המגיע ללא הזמנה אין מקום ישיבה.

התפריט והמנות שהוזמנו

על פי התפריט שהוגש, התרשמנו מהמנות הראשונות יותר מאשר העיקריות. החלטנו להזמין מספר מנות ראשונות שתוגשנה יחד לשולחן ומנה עיקרית אחת. לפתיחה, הזמנו פוקצ'ה עגבניות; הזמנת בורקס סרטנים וביצה עלומה הייתה החלטה עיקשת שלי, שכן אני יודע בוודאות שזוהי מנה מיוחדת. המנה הוגשה בשלושה מאפים ממולאים, מעליהם: באחד עגבניות מרוסקות ומעל השני, שבו הייתה גם הביצה העלומה שחלמונה זלג על המאפה, הונח עלה תרד מאודה. השלישית הייתה ללא תוספת; שייטל (בשר) קצוץ עם סרדינים כבושים במלח ופרמז'ן; שקדי עגל חלב ברוטב מונחים על פולנטה; ומנה עיקרית - צלעות טלה, מעליהן הונחו גבעולי שעועית ירוקה בשלמותם ובצבעם הירוק הטבעי ולצידם תפוחי אדמה קלויים.
בין המנות וה"ביסים" לגמנו יין אדום יבש, אשר מתאים לארוחה הבנויה ממנות קולינאריות כאלה. למנה אחרונה הזמנו כנאפה עם ריבת חבושים לשניים.

ההתרשמות

הפוקצ'ה יצאה מהטבון המיוחד של המסעדה ממש ברגעים האחרונים לפני ההגשה, אך מסתבר ששמן הזית פוזר בנדיבות, לטעמנו, והיה אפשר להמעיט בכמותו.
מנת בורקס הסרטנים לא איכזבה, הן בתוכן שמולאה, בטעמה ובהגשתה הססגונית. ואכן, זו הייתה מנה מופלאה שלא הזכירה אפילו במעט את הבורקס הידועים לשמצה שהוגשו בעבר בחתונות.
שייטל הבשר הקצוץ עם סרדינים היה טפל בטעמו, אך הסרדינים הוסיפו מליחות קלה למנה ושיפרו במעט את טעמה.

הפוקאצ'ה שיצאה מהטבון החם
הפוקאצ'ה שיצאה מהטבון החם

 

בקשר למנת שקדי עגל החלב בפולנטה, מסתבר ששני מרכיבי המנה אהובים על חובבי הקולינאריה. השילוב בין השניים לא הסיר ספק שהמנה תהיה מעולה. ואכן, לא שגינו. שקדי העגל הצלויים למחציתם, בדיוק כפי שצריך, בלטו על רקע צבעה הצהוב של הפולנטה, העשויה מגרעיני תירס טחונים דק. טעמם המשולב היה חגיגה לחיך.

מנת צלעות הטלה הייתה עשויה בדיוק במידה, הן בתיבולה והן בצלייתה. הצלעות נמסו בפה מרוב היותן רכות והחמאה הוסיפה לעסיסיותן. כאשר הכנסתי לפי חתיכת צלע, השמעתי קול התלהבות ספונטני. הסגרתי את הנאתי לשפית שהכינה את הבשר ושהייתה מולנו. היא החזירה לי חיוך ענק של תודה. ודאי אתם חושבים שלמנת תפוחי האדמה לא אתייחס כלל? טעות. כאשר מייבאים טבון מאיטליה במיוחד למטרה זו וקולים בו את תפוחי האדמה, מקבלים תפוד עם ריח מדורה מה"קומזיץ של פעם". על כך אין מה להוסיף.

מסתבר, שבחירת הקינוח לא הייתה מוצלחת. הכנאפה של "יפו-תל-אביב" אינה ברת השוואה לכנאפה האמיתית שאנו מכירים, מאותם כפרים ערביים שלהם הבלעדיות בהכנתן. יחד עם זאת, נהנינו מאוד מהמנות עצמן, מהצפייה בהכנתן ומעצם חוויית האכילה.

המחיר

עבור הפוקצ'ה עגבניות שילמנו 25 ₪, הבורקס סרטנים וביצה עלומה - 35 ₪, שייטל קצוץ עם סרדינים כבושים במלח ופרמז'ן - 49 ₪, מחיר שקדי עגל חלב ברוטב פולנטה 65 ₪, עבור צלעות טלה ותפוחי אדמה - 145 ₪, עבור כנאפה לשניים עם ריבת חבושים - 50 ₪ וקנקנן יין 450 מ"ל - 70 ₪.
סך הכל שילמנו לזוג 439 ₪, לא כולל טיפ.

כתובת המסעדה: יגאל אלון 98, תל אביב.
טלפון: 072-2133821.

נכתב על ידי עודד מלך, מבקר מסעדות.
אל דף הפייסבוק של עודד כנסו: www.facebook.com/OM1973

בואו לקרוא גם את הביקורות הבאות:

מסעדת שולחן: ארוחה עסקית
עודד מבקר: הבר היווני "ניקוס גאליס"

רוקח ים: נמל יפו הישן