מהר מאוד תחזרו להרגלים הישנים - ואולי גם תעשו אותם בסתר
מהר מאוד תחזרו להרגלים הישנים - ואולי גם תעשו אותם בסתר

סיבה ראשונה: פתרונות מקומיים שלא מביאים בחשבון את מכלול הצרכים (התמונה המלאה)

אם מישהו רוצה לרזות ולהשיל עודף משקל משמעותי שלקח חלק בחייו במשך זמן רב, השינוי יצטרך לכלול שינוי הרגלים בכל תחומי החיים שלו וגם שינוי דפוסים של מחשבות ורגשות, דימוי עצמי ועוד גורמים מנטאליים. כל דיאטה שמתמקדת בתפריט כזה או אחר ואינה לוקחת בחשבון את מכלול הצרכים הפיזיולוגיים (גופניים) והפסיכולוגיים (נפשיים), תיתן תוצאות קצרות טווח במקרה הטוב. הרזיה אינה שינוי תפריט, אלא שינוי של אורח חיים.

סיבה שניה: מניעת צרכים היא מתכון לכישלון

כולנו מתנהלים בעולמנו המודרני עם מנגנונים פרי התורשה והאבולוציה בת אלפי שנים. הדומיננטיים ביותר מאלה הם המנגנונים הקיומיים ששמרו והבטיחו את קיום המין האנושי לאורך הדורות. כזה הוא "מנגנון שימור האנרגיה", אותו מנגנון קדמוני שנועד להגן עלינו מלמות מרעב ועדיין שולט בחילוף החומרים שלנו ביד רמה, למרות שרובנו כבר לא חשופים לרעב ונהנים משפע.

בכל פעם שהגוף מזהה חסך קלורי מעל סף מסוים - הוא יגיב מיידית בצמצום/הורדה של חילוף החומרים (ישרוף פחות קלוריות). הגוף מוכן "להקריב" את רמות האנרגיה שלנו, את המיקוד ואת החשיבה הבהירה ואפילו רקמות (כמו רקמת שריר), אך על עודפי השומן שהם מבחינתו המחסנים/רזרבות של האנרגיה הוא ישמור וימנע מלשחרר.

באותו האופן קל להעלות ברקמות השומן וקשה הרבה יותר להורידן, כמו שרובנו יודעים. כל דיאטה שמצמצמת בקיצוניות את הצריכה הקלורית, או מונעת מהגוף אבות מזון חיוניים לאורך זמן ובכלל, כל שיטה קיצונית ולא טבעית - תעורר את הגוף להתנגדות, תעצור את הירידה במשקל לאחר מספר קילוגרמים ותמנע הצלחה. מכיוון שהגוף שואף לאיזון לא נוכל להמשיך בדרך הקיצונית לאורך זמן בכל מקרה, וכשנחזור לאורח החיים הרגיל "ניתקע" עם חילוף חומרים ירוד (שורפים פחות קלוריות ממה שהיה בהתחלה) כך שדיאטות מגלמות את המשפט הידוע "תפסת מרובה לא תפסת".

לקריאה נוספת:
אכילה רגשית: אהבה תגרום לכם לאכול פחות
שליטה באכילה: איך משיגים אותה?
לאכול מתוקים וגם לרדת במשקל?

סיבה שלישית: התעלמות מ"החסך הרגשי הגדול" והסתמכות על כוח הרצון

מובן לכולנו שעודף משקל נובע בעיקר מאכילה מעבר לצרכים הפיזיולוגיים של הגוף, כניסיון למענה לדחף רגשי מכאן ולהתמקדות באוכל כגורם הנאה מרכזי משם. מובן גם שחוסר מודעות לאותם חסכים רגשיים וכישלון בלתת להם מענה ישאיר את הגורמים האלה בתמונה - שימשיכו "לדפוק על דלתנו" ולדרוש פורקן. כך שגם אם בחרנו בדרך מתונה ובריאה, עדיין נוכל להתקדם רק על ידי כוח הרצון בהתנגדות לאותם דפוסים מנטאליים שמעוררים את דפוסי הפעולה הישנים. כוח הרצון יצליח לדכא את הדחף רק לפרק זמן מוגבל, אך כמו סיר לחץ ברגע של סדק או חולשה ייכנע כוח הרצון ונחזור בריצה לאותם הרגלים ישנים, רק על מנת להקל במעט על הכאב ובהתעלמות ובהדחקה של המחיר שנצטרך לשלם בהמשך. כוח הרצון הוא משאב מתכלה ובמלחמות כולם מפסידים. שינוי מהותי ובר קיימא מתחיל בשינוי הגישה. השינוי מתחיל מבפנים.

מה הפתרונות?

  • קל זה נכון: כולנו רוצים לרגיש טוב, נמשכים לעונג וגם נמנעים מכאב בהתניה האנושית הבסיסית. לכן, חיוני למצוא את הפתרון הנכון לנו, שלא יהיה בחזקת מאבק, מניעה ומלחמה פנימית מתמדת.
  • דיאטה מוצלחת אינה דיאטה כלל (לפחות לא במובן המקובל של המילה): דיאטה מוצלחת היא תפריט מאוזן הכולל מענה תזונתי לכל הצרכים של הגוף במלואם, וכך שומרת על תפקודי הגוף ובכלל על חילוף החומרים ששורף קלוריות ושומנים ברמה מקסימאלית.
  • מודעות: רק לאחר שווידאנו את סיפוק הצרכים נוכל להתמקד במענה הדחפים הרגשיים שמובילים לאכילת יתר. המודעות היא הכלי המרכזי שיאפשר לזהות את אותו חסך ראשוני שהינו אישי כמובן ומשמש במקרים רבים כמענה לוויסות של סטרס ומתחים, דימוי עצמי, פחד וחרדה וכדומה. לאותו דחף יש לתת מענה אישי ומותאם לצרכיו של כל אדם אם בביטול הגורם, או בעקיפתו והפיכתו לזניח, או בהחלפת ביטויו לאפיק שייתן לו פורקן אך לא יזיק למטרותינו ולחיינו.
  • דיאטה מוצלחת תהיה שינוי של אורח החיים: אורח חיים שיהיה בריא יותר ויגרום להרגשה גופנית ומנטאלית טובה יותר, שנרצה לקיימו לאורח זמן כדרך חיים חדשה.

ישנם כמובן פתרונות רבים כמו שלאנשים יש את הנטיות האישיות שלהם למה נכון להם, האם הם זקוקים למסגרת אישית או קבוצתית או מעדיפים לעשות זאת בעבודה עצמית. אין זה משנה, העיקר לעשות ולהגיע לתוצאות. פתרון כולל כזה הוא שיטת "MBC" שפיתחתי מניסיון אישי, מעבודה מול מאות מרזים/מתאמנים/מטופלים. אני מזמין אתכם להצטרף אליי במסגרת קבוצתית להרזיה בשיטה הייחודית שלי ובהצעה חד פעמית: www.tovlibegufi.mypages.co.il/pages/20656

הכותב הוא ניר הדס, מומחה לכושר גופני ואורח חיים בריא.