חשוב לחזור מהר לשגרת אורח החיים הבריא
חשוב לחזור מהר לשגרת אורח החיים הבריא

אם הנכם משתייכים לקבוצה השנייה, בטח הרמתם גבה שקראתם את הכותרת כי למה בדיוק התכוון המשורר באומרו "לחזור"? אז לאלה מכם שמבינים שהם אינם מנהלים חיים בריאים אני רוצה להציע 2 נקודות למחשבה:

  • אם אתם עדיין קוראים את השורות האלה אז מגיע לכם "מזל טוב", כיוון שאתם מאלה שאינם מנהלים עדיין אורח חיים בריא, אבל מודעים לזה ושואפים לשינוי (אם לא הייתם כאלה כבר מזמן הייתם עוברים לדבר הבא). אתם בוודאי גם מכירים את המשפט "שהמודעות לבעיה היא כבר מחצית הדרך לפתרון...". אז אני לא בטוח לגבי המחצית או הכמות המדויקת, אבל כן בטוח שבלי המודעות לא ייתכן שום דבר, שום פתרון.
  • זה לכשעצמו צריך לעודד אתכם מאוד כי הדבר הבא מבחינתכם זה המשפט הידוע הנוסף ש"אין דבר העומד בפני הרצון" ובמקום שיש רצון - יש תשובה. כמובן שהדרכים הן רבות כמובן, וכל אחד מוצא את דרכו שלו. מה שחשוב זה לחפש.

מה לגבי אלו שכן מנהלים אורח חיים בריא?

ולאלה מכם שכבר מנהלים איזושהי שגרה של תזונה בריאה ופעילות גופנית וכדומה, לכם לשאלה יש משמעות אחרת לחלוטין, ובמקום הזה כדאי לזכור שני דברים שאולי יפתיעו חלק מכם:

  • סטייה מהמסלול הקבוע אינה משנה דבר, כל עוד נחזור למחרת לאורח החיים הרגיל, לא במובן הבריאות ואפילו לא במובן הגזרה והמשקל. ההיפך, יציאה מהשגרה רק מחזקת את הגוף, נותנת לו הפוגה ומנוחה בדרכו הרגילה והבריאה, ומרעננת מעט את הנשמה.
  • בניגוד למה שרבים חושבים, אוכל וסתלבט הם לא בדיוק כמו אלכוהול או סמים אחרים - שם טעימה מ"החטא הקדמון" תחזיר את המכור בוודאות לדפוס ההרסני. כך כשזה נוגע להרגלי החיים הבריאים אפשר לחטוא מבלי ההכרח לשלם את המחיר במלואו. גם אם למחרת ניזכר בגעגוע בעוגת הגבינה למשל, אין זו כפייתיות בלתי נשלטת כיוון שאנשים שפעם פרוסת עוגה הובילה אותם לזלילה ללא בקרה, כן מצליחים לאחר תהליך לסגל דפוסי חשיבה חדשים ולהגיע למקום הבריא של שליטה - אכילת פרוסת עוגה מבלי להמשיך ולהמשיך. רק שמומלץ לזכור לא ליפול לדפוסים מנטליים ולדרמטיות יתר של "אבוי, עכשיו נפלתי חזרה, עכשיו הלך הכל..." או מיני אמונות שגויות אחרות ורגשות של הלקאה עצמית ואשמה.

לקריאה נוספת:
לעבור את החגים מבלי להעלות במשקל
מה השומן מסמן לי? זה הכל שאריות של החגים!
מוטיבציה: המפתח לשינוי לאורח חיים בריא

לסיכום

  • למי שאינו מקיים שגרה בריאה, היציאה מהשגרה היא רק לכאורה והמצב למעשה מבחינתו זה שהמשמעות של החג דומה יותר ל"הגברת השגרה הלא בריאה", ושזו נקודה שממנה אפשר רק לעלות ולשפר. לאחר חג זה זמן טוב מבחינה פסיכולוגית כי השגרה הלא בריאה נהיית עכשיו מוחשית יותר ואפשר למנף את הסיטואציה ולקבל ממנה מוטיבציה לשנות את המצב ואת השגרה.
  • למי שמקיים שגרה בריאה, היציאה מהשגרה היא טובה, בתנאי שהיא לא מובילה לשבירת רוח השגרה הרגילה. אם כן, אז כנראה היה צריך להפעיל הרבה כוח רצון על מנת לשמור על הגזרה מלכתחילה, ועכשיו יש הזדמנות לבנות שוב שגרה שתהיה קלה יותר ליישום כי היא תכלול יותר קלות והנאה, החיוניים להתמדה.

אם יש לכם שגרה בריאה, היציאה להרף ממנה אינה גורעת כל עוד חוזרים אליה "למחרת בבוקר" כשמדובר ביציאה מהשגרה בחג קצר כמו שבועות, וחזרה בהדרגה כמובן בחגים ויציאות ארוכות יותר מהשגרה. אז הגענו לשורה האחרונה, והיא שלחזור לשגרה אחרי חג השבועות או כל חג או סיבה אחרת שמוציאה אותנו מהשגרה, היא טובה אם יודעים להתייחס אליה בגישה נכונה והיא יכולה אפילו להוסיף גיוון, עניין ובריאות ממש.

מאחל לכולם חזרה נעימה לשגרה.
ניר הדס, מומחה לכושר גופני, אורח חיים והרזיה. אל האתר של ניר: www.tovlibegufi.co.il