ישנם יתרונות רבים לתינוקות שיונקים חלב אם
ישנם יתרונות רבים לתינוקות שיונקים חלב אם

ההחלטה בדרך כלל מושפעת מהסביבה הקרובה, משפחה, חברות, רופאת הילדים, אחות טיפת חלב, פרסומים שונים והשכנה ממול. הרבה פעמים אני נתקלת במידע שגוי אצל המון נשים שבחרו לא להניק כמו "זה כואב", "אין לי מספיק חלב", "החלב שלי לא מזין", "אחרי שלושה חודשים החלב כבר לא שווה", "הנקה הורסת את צורת השד", "הנקה יוצרת תלות אצל התינוק", "הנקה גורמת לתינוקות להיות מפונקים", "תינוקות יונקים לא ישנים טוב" ועוד המון טענות חסרי כל ידע וביסוס שיגרמו לאם החדשה לוותר מלכתחילה .ובכל זאת, אולי אשפיע על כמה שעוד לא ויתרו.

אז מה אתם יודעים על חלב אם?

הרבה נאמר על הנקה בכלל ועל חלב אם בפרט, ובכל זאת הנה עוד כמה עובדות מעניינות ולא פחות חשובות לכל ההורים שבדרך. חלב אם הוא הנורמה והיה פה מאז ומתמיד. כל יולדת תייצר חלב בימים הראשונים שלאחר הלידה והמשך הייצור תלוי בהיצע וביקוש, ככל שתניק יותר הכמות תגדל. שישה חודשים הוא משך הזמן הנדרש להעתיק את כל הנוגדנים הקיימים אצל האם אל התינוק באמצעות חלב האם. מחקרים שנעשו, גילו שחלב אם לתינוק בן שנתיים מכיל נוגדנים נגד מחלות ולכן הנקה בגיל מאוחר חשובה לא פחות. מעטות מאוד הנשים שלא יצליחו להניק בכלל. המלצת ארגון הבריאות העולמי לגבי תזונת התינוק בסדר יורד היא: הנקה ישירה, הנקה מחלב אם שאוב, הנקה מחלב אם אחרת ישירות או כתרומה, ורק אם שלוש האפשרויות הנ"ל לא מתקיימות, האפשרות הרביעית והאחרונה: תמ"ל - תרכובת מזון לתינוקות. יש להניק בלעדית עד גיל 6 חודשים, אחר כך להמשיך להניק בשילוב מזון מוצק לפחות עד גיל שנתיים ואחר כך עד שיתאים לאם ולתינוק. המלצת משרד הבריאות היא להניק בלעדית עד גיל חצי שנה ולהמשיך בשילוב מוצקים לפחות עד גיל שנה. הנקה מוזכרת גם במקרא כבחירה בלעדית לפחות עד גיל שנתיים. אי הנקה נחשבה אכזרית ונשים שלא הניקו נעזרו במינקת. עוד מוזכר בגמרא כי מותר לתינוק לינוק כל זמן שירצה, ואין החלב מזיקו.

החלב הראשוני

כשתינוק יונק הוא מקבל את כל אבות המזון: פחמימות, חלבונים, שומנים, את כל הויטמינים והמינרלים שקיימים בטבע, חומצות שומן, פרוביוטיקה ועוד המון חומרים שעדיין לא ידועים כי טרם נחקרו, אך לא רק. מיד לאחר הלידה, החלב הראשוני נקרא קולוסטרום והוא מופרש בימיו הראשונים של התינוק לפני הגעת החלב. הקולוסטרום מכיל כמות עצומה של נוגדנים וחומרים ביולוגיים שתפקידם להגן על התינוק הרך ולהכין את מערכת העיכול שלו ליניקה ולאכילה. הקולסטרום מעודד את פעילות המעיים, מנקה את מעברי העיכול מהמקוניום, חומר ירוק כהה וסמיך המצטבר במעי התינוק בזמן הריון, ומכין אותם לספיגה של חלב האם. לקראת החודש התשיעי נודדים "תאי זיכרון" של נוגדנים מגופה של האם לעבר השדיים, כך שהחלב הראשון שמקבל התינוק מכיל נוגדנים לגורמים זרים שהאם נחשפה אליהם בשבועות האחרונים ומכין את התינוק לסביבה שאליה ייוולד. הרכב הנוגדנים הזה ייחודי לכל צמד של אם ותינוק. הוא דינמי, משתנה כל הזמן ותלוי בצרכים המדויקים של התינוק באותה תקופה. הרוק מפיו של התינוק, באמצעות מנגנון מיוחד, עובר לפטמות האם ומציג חומרים המעוררים את המערכת החיסונית שלה לייצר נוגדנים ספציפיים. נוגדני האם למחלות מועברים לתינוק בחלב ומצמצמים את הידבקותו במחלות. למשל, אם תינוק חווה דלקת, תהיה עלייה בכמות החומרים האנטי דלקתיים בחלב האם. אם האם תחלה היא תעביר לתינוק את הנוגדנים שפיתחה וכך התינוק יהיה מחוסן. הנוגדנים נספגים למחזור הדם של התינוק דרך המעי.

לקריאה נוספת:
ייעוץ הנקה: על התהליך וחשיבותו
תזונה בהנקה: כל מה שצריך לדעת
הכל על צהבת תינוקות והנקה

אז מה יש לנו שם בחלב האם שכל כך מיוחד ונחוץ?

בנוסף לנוגדנים שהתינוק ממשיך לקבל כל הזמן חלב האם מכיל גם מרכיבים חלבוניים רבים המהווים גורמי הגנה, ביניהם לקטופרין שביכולתו לדכא שגשוג של חיידקים ופטריות, מערכת המשלים שאחראית בין היתר "להודיע" ולסמן מעוררי מחלות שפלשו לדם, וליזוזים שהוא אנזים המצוי בנוזלי גוף ברקמות ובתאים שונים הממיס חיידקים על ידי פירוק דופן התא שלהם. עוד זוהו גורמים אנטי נגיפיים שאינם נוגדנים כמו חומצות שומן בלתי רוויות חופשיות, הגורמים להשבתת פעילות של מגוון רחב של נגיפים כולל הרפס סימפלקס ווירוס השפעת. מערכת העיכול של תינוק הניזון מחלב אם מכילה כמויות גדולות של לקטובצילוס אצידופילוס, חיידק ידידותי המונע התפתחות של גורמי מחלות, מעורב בתהליכי העיכול, בייצור ויטמינים ובהגנה על הגוף. עוד קיימים גם תאים שמרביתם תאים בולעניים הפועלים כנגד חיידקים, פטריות ונגיפים במערכת העיכול של התינוק. הרכב החלב משתנה כל הזמן בהתאם לצרכי התינוק. למשל בשעות הערב, כהכנה לשנת לילה, החלב נהיה שומני יותר ומכיל יותר קלוריות. בקיץ וכשחם החלב דליל יותר ומכיל יותר נוזלים. חלב אם, שהתינוק יונק היישר מהשד, הוא סטרילי ולא מזוהם על ידי מים או בקבוקים. זאת דרך נפלאה של הטבע לעזור לתינוק שנולד להתמודד עם העולם הפתוח, הרי לא יכול להיות באמת שתינוק יוולד ללא שום אמצעי הגנה שיגן עליו. האם יהיה נכון למנוע זאת ממנו, האם זו לא זכותו הטבעית?

ומה אומרים המחקרים?

חלב אם הוא אחד הנושאים הנחקרים, גם כדי לנסות לחקותו, וכל הזמן מוצאים יותר ויותר יתרונות לתינוקות יונקים או חסרונות לאלו שלא. הנקה מגנה בפני התפתחות אלרגיות ואסתמה, ומקטינה את שכיחות המחלות קרוהן וקוליטיס. שכיחות הסוכרת התלויה באינסולין, מסוג 1, קטנה אצל תינוקות שינקו לעומת תינוקות שהוזנו בפורמולה. הנקה מגנה ומפחיתה את הסיכוי לתסמונת מוות בעריסה מכיוון שחלב האם הוא קל לעיכול ולא מכניס את התינוק לשינה עמוקה. הסיכון לפתח עודף משקל קטן עם משך ההנקה ובאופן כללי צריכת האנרגיה והחלבון אצל תינוקות יונקים נמוכה משל תינוקות המוזנים מבקבוק, דבר שבונה תשתית להרגלי אכילה עתידיים טובים, הימנעות מאכילת יתר והעדפת ארוחות קטנות כל כמה שעות, דבר שמסייע לאיזון הסוכרים בדם. בחלב אם קיימים חומרים משככי כאב, אנדורפינים, המרגיעים את התינוק הבוכה בשל כאבים או מסיבות אחרות. בלילה מופרשים בחלב חומרים העוזרים לתינוק לישון. התפתחותם הקוגניטיבית והאינטלקטואלית גבוהה יותר אצל תינוקות אשר הוזנו בחלב אם. עצם היניקה תורמת להתפתחות תקינה של הפה והלסת. לתינוקות יונקים קשת שיניים וחך תקינים יותר. חשוב לא פחות הוא הצורך הרגשי של התינוק לינוק. יונקים לא רק כשרעבים - יונקים גם שצמאים, עצובים, עייפים, עצבניים, כואבים, מתוסכלים ועוד. התינוק נולד עם רפלקס מציצה גדול ועצם ההנקה ממלאת לו את הצורך הזה ומרגיעה אותו.

ואם זה לא שיכנע - אז להלן גם כמה יתרונות לאם המניקה

הטבע דואג גם לאם ולעתיד בריאותה. תהליך היניקה מסייע לכיווץ הרחם ולהקטנת הדימום על ידי הפרשת ההורמון אוקסיטוצין. לכן, מומלץ מאוד להניק מיד לאחר הלידה כדי לעודד את יציאת השלייה. הפסקת הווסת בתקופת ההנקה שכיחה אצל נשים המניקות בלעדית ובכך מסייעת להשגת מרווחים בין הלידות, אך עדיין קיים סיכוי להיכנס להריון בזמן הנקה! לעיתים הנקה מסייעת להורדה במשקל בשל ההוצאה האנרגטית הגבוהה לייצור החלב. לנשים שלא הניקו סיכוי גבוה יותר לחלות בסרטן השד, סרטן השחלות, באוסטאופורוזיס ובשברים בירך בתקופה שלאחר הפסקת הווסת. יש גם את יתרון הנוחות: חלב אם זמין בכל עת ואינו דורש הכנה מיוחדת, הרתחת מים, ניקוי בקבוקים וסטריליזציות.

לסיכום

חשוב לזכור שחוסר בחלב הוא נדיר, אך יכול לנבוע מסיבות שונות: ניהול הנקה לא נכון, לחץ ומתח, חוסר במנוחה, חוסר איזון בבלוטת התריס, שתייה מועטה מאוד של מים ולעיתים מתזונה לא מספקת. יש לבדוק כל מקרה לגופו עם יועצת הנקה ובמקרה הצורך יש דרכים לתגבר את ייצור החלב. חשוב לקרוא וללמוד על הנקה עוד לפני הלידה ובמידת הצורך להיעזר ביועצת הנקה מקצועית כדי לסייע להנקה נכונה ויעילה.

הכותבת היא אורטל יצחק, נטורופתית ורפלקסולוגית בכירה.
הצטרפו אל דף הפייסבוק של אורטל.

מחשבונים שעשויים להיות לך שימושיים: