גם הישיבה בסוכה בימי החג מזמינה נשנושים רבים
גם הישיבה בסוכה בימי החג מזמינה נשנושים רבים

מוקש 1: מגוון

רוב המארחים נוהגים להגיש מגוון של מנות לשולחן - מספר סוגי בשרים, מספר סוגי תוספות, סלטים מסוגים שונים וכמובן שלא מסתפקים בקינוח אחד. מה הבעיה עם המגוון הזה? הבעיה היא שמגוון גורם למוח שלנו לאבד שליטה. תחשבו על ילד שלוקחים לפארק שעשועים ובו שפע של אטרקציות - האם הילד יסתפק באטרקציה אחת בלבד? או שירצה לנסות את כולן? כך גם המוח שלנו כשנוגע למגוון של אוכל. במקרים רבים מחליטים לעשות ארוחת "טעימות", טועמים מפה וטועמים משם ובסופו של דבר טועמים ארוחה שלמה. אז מה עושים? מארגנים צלחת אחת ובה שמים מנה גדולה של ירקות מכל מיני סוגים וביתר המקום שמים את כל שאר הדברים שרוצים לאכול. כך אוכלים מגוון אבל במסגרת צלחת אחת שמאפשרת פרופורציות ומידתיות.

מוקש 2: קרוב ליד, קרוב לפה

כשמתארחים הארוחות בדרך כלל ארוכות וממושכות, גוררות ישיבה ממושכת סביב השולחן עם המשפחה/החברים ומכאן גם ליד האוכל. בכל פעם היד נשלחת במהלך השיחה וחוטפת עוד קצת מכאן ועוד קצת משם. לכן, כדאי לדאוג שתהיה לידכם שתייה ללא סוכר ולשים לידכם את המנה שאפשר לאכול ממנה הכי בחופשיות, לדוגמא מוקפץ ירקות או סלט. אם כבר אתם שולחים ידיים עדיף לשלוח ידיים לדבר הנכון.

מוקש 3: אכילת "לא נעים לי"

אז כבר החלטתם שאתם לא נוגעים בעוגה ואז מגיע/ה המארח/ת עם המשפט "אבל הכנתי במיוחד בשבילך" בתוספת פרצוף נעלב. מה אתם עושים? נכנעים או שומרים על עמדתכם? במקרים רבים אנשים נכנעים בטענה שלא נעים להם. זכרו - מי שאכפת לו מכם יבין שאתם עושים משהו בשביל עצמכם ובינינו ההצלחה שלכם חשובה יותר מזה שבאיזשהו רגע נקודתי מישהו יהיה מרוצה מזה שאכלתם פרוסת עוגה או לא. זכרו שבסופו של יום האחריות על התהליך היא שלכם - העברת האחריות על האכילה אל הסביבה בצורת "לא נעים לי אז אכלתי" מובילה לכך שיותר קל לעשות חריגות כי למעשה זה לא באחריותנו. קחו אחריות על האכילה שלכם - אם אתם רוצים לאכול את העוגה אז אכלו אותה בהנאה, ואם אתם לא רוצים אז אל תתנו ל"לא נעים" לשנות את זה.

לקריאה נוספת:
מחג אחד לחג אחר: סוכות
שיקום מערכת היחסים עם האוכל
דיאטה בסוכות: האם שווה להתחיל?

מוקש 4: הגעתם רעבים מדי

בין אם ידעתם שאתם מתארחים בערב והחלטתם לסגור את הפה כל היום כדי להתענג בערב ובין אם לא תכננתם בצורה נכונה והתארחתם באופן ספונטני, כשמגיעים רעבים מדי זה בדרך כלל מתכון לזלילת יתר. גם אם מחליטים בלב לא לאכול מכל הבא ליד, להכין צלחת מתונה ולאכול רק אותה, אם מגיעים רעבים כבר בשלב של מנות הפתיחה אוכלים מכל הבא ליד. דאגו להגיע שבעים - אם זו ארוחה מתוכננת אכלו רגיל במהלך היום וגם לפני שאתם יוצאים לארוחה אכלו משהו קטן כדי להגיע רגועים. אם זו לא ארוחה מתוכננת - תמיד טוב שיהיה משהו לאכול בתיק כמו כריך/פריכיות אורז/צנימים קטנים/תפוח וכדומה, שתוכלו לאכול לפני שאתם מגיעים ולהגיע רגועים יותר.

מוקש 5: נופלים בבלבולים

יש מזונות מבלבלים. לדוגמא, סלטים נתפסים כתמימים אבל הרבה פעמים המארחים רוצים לעשות סלט מושקע במיוחד ומוסיפים רטבים שמנים/אגוזים/זרעים/פירות וכדומה, וכך הערך הקלורי של הסלט קופץ פי כמה וכמה. פירה נראה תמים יחסית גם הוא, אך בדרך כלל מוסיפים לו חמאה/מרגרינה/שמן ביד נדיבה. אז מה עושים? משתדלים להימנע ממזון שעבר טיגון עמוק, מזונות מצופים בפירורי לחם/טמפורה (סופחים שמן רב), בשרים שמנים, תוספת של רטבים למיניהם וכדומה. אם בוחרים לאכול מזונות עתירים יותר כמו קינוחים ומטוגנים, כדאי לשמור את זה "לקינוח" ולקחת מנה קטנה.

אז שיהיה חג שמח ותהיו אושפיזין טובים.
הכותבת היא נטלי שמש, תזונאית קלינית (הרזיה, צמחונות, טבעונות, גסטרו וספורט). הצטרפו אל דף הפייסבוק של נטלי.