מכירים סוכרתיים עם סימפטומים של השמנה ודיכאון? שתפו אותנו!
מכירים סוכרתיים עם סימפטומים של השמנה ודיכאון? שתפו אותנו!

שני סוגים עיקריים של סוכרת

  • סוכרת מסוג 1: זו סוכרת בה הגוף כמעט ולא מייצר אינסולין, ולכן תלוי באספקה חיצונית של אינסולין באופן תמידי. אם לא יסופק האינסולין יגיע החולה למצב של מחסור בגלוקוז בתאים והצטברותו בדם. סוכרת זו אופיינית לשלבים המוקדמים של החיים (ולכן נקראת גם סוכרת נעורים).
  • סוכרת מסוג 2: סוכרת זו מאופיינת בתגובה נמוכה של התאים לאינסולין (תנגודת לאינסולין), ובשלבים מאוחרים יותר בייצור לא מספק של אינסולין, או בשני הדברים גם יחד. בסוג סוכרת זה עשוי החולה לקבל כדורים המגבירים את תגובת התאים לאינסולין, שמאפשרים את כניסת הסוכר מהמזון לתא ומונעים את הצטברותו בדם. אם ייצור האינסולין אינו מספק ייאלץ החולה להזריק אינסולין.

לאורח החיים השפעה רבה על איכות חייו של האדם הלוקה בסוכרת על ידי כך שרמת הסוכר בדמו תהיה מאוזנת יחסית והוא לא יחווה את התופעות השכיחות - היפוגליקמיה והיפוגליקמיה.

מהי היפוגליקמיה?

במצב של היפוגליקמיה רמת הסוכר בדם נמוכה מ- 60 מ"ג לליטר דם והינה מאופיינת בחולשה, זיעה קרה, תחושת רעב, רעד, דפיקות לב מהירות, הפרעות בראייה, כאבי ראש, סחרחורות ובלבול. אצל החולה יופיעו כל הסימנים או רק חלקם. מצב זה עלול להיות מסוכן מאוד לעיתים, עד כדי איבוד ההכרה. היפוגליקמיה עשויה להתרחש במצבים כגון דילוג על ארוחה, צום, כששותים אלכוהול, כשאין התאמה בין זמני הזרקת האינסולין/נטילת התרופות לבין הארוחות, כשמפחיתים את כמות המזון הרגילה וכשמבצעים פעילות גופנית מאומצת ללא התאמת האוכל והטיפול התרופתי. היפוגליקמיה עשויה להיווצר גם מספר שעות לאחר פעילות גופנית מכיוון שבמצב במנוחה השרירים אוגרים מחדש את מאגרי הגליקוגן שהתדלדלו במאמץ.

לקריאה נוספת:
הקשר בין סוכרת לאורח חיים בריא
סוגי פחמימות והשפעתן על רמות הסוכר בדם
איך ניתן להוריד סוכר בדם ללא דיאטה?

מהי היפרגליקמיה?

במצב של היפרגליקמיה רמת הסוכר בדם גבוהה מהרצוי והדבר בא לידי ביטוי בעלייה ברמות הסוכר. היפרגליקמיה מתאפיינת בתחושת צמא, השתנה מרובה, עייפות, טשטוש ראייה ותחושת נימול בגפיים. אצל החולה יופיעו כל הסימנים או רק חלקם. בהיפרגליקמיה עקב חוסר היכולת לפנות גלוקוז מהדם אל השרירים הפועלים, הגוף אינו מסוגל להשתמש בגלוקוז באופן יעיל לשם הפקת אנרגיה. עקב כך, הרקמות מפרקות שומן בכמות מוגברת על מנת לספק את האנרגיה.

סוכרת מסוג 2 ובעיות השמנה ודיכאון

מסתבר שבעיות השמנה ודיכאון אצל חולי סוכרת סוג 2 מתועדים היטב, אך ההשפעה של תנודות במשקל ביחס לשני מרכיבים אלה טרם נבדק. במחקר שהתפרסם בשנת 2014 ב- Canadian Journal Diabetes, המטרה הייתה לבדוק האם תנודות במשקל אצל חולי סוכרת מסוג 2 יכולות לנבא התפתחות סימפטומים דיכאוניים במהלך שנה אחת. נבדקו 1,100 מבוגרים עם סוכרת מסוג 2. לוקט מידע של שנה אחת על המשתתפים לרבות שאלון בריאות, מעקב אחר הסימפטומים הדיכאוניים, היקף תנודות במשקל ועוד. התוצאות: 56.5% מהמשתתפים דיווחו על תנודות במשקל לפחות פעם בחיים ונמצא קישור לאינדקס משקל גוף התחלתי, דיכאון, מין וגיל. התפתחות מרכיבי דיכאון הייתה רבה יותר וקשורה לחוסר פעילות גופנית ו- BMI גבוה. המסקנות - תנודות במשקל הינה תופעה שכיחה אצל חולי סוכרת. התנודתיות נקשרה לדיכאו, אך תנודתיות גדולה לא הצביעה על יכולת ניבוי עצמאית להתפתחות ושימור סימפטומים של דיכאון. לפיכך, אנשי מקצוע צריכים לשקול מצב של היעדר פעילות גופנית בבואם לאבחן ולטפל בדיכאון אצל חולי סוכרת מסוג 2.

הכותב הוא ד"ר איתי זיו (Ph.D) מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. שימש כסגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב.
מקור הכתבה: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25034243
אל האתר של איתי: www.itaiziv.co.il