יש הבדל בין סוכרת מסוג 1 לסוכרת מסוג 2
יש הבדל בין סוכרת מסוג 1 לסוכרת מסוג 2

מהי סוכרת נעורים (סוג 1)?

סוכרת נעורים, הידועה כיום כסוכרת "סוג 1", הינה מחלה מטבולית אוטואימונית, מחלת החיסון העצמי, המתאפיינת ברמות סוכר גבוהות בדם ואף בשתן. על מנת להבין מהי בדיוק סוכרת סוג 1 וכיצד היא מתרחשת, נסקור קודם לכן את מנגנון איזון הסוכרת בגוף.

תפקיד הפחמימות שאנו אוכלים הוא בראש בראשונה לספק לנו אנרגיה. באופן טבעי כאשר ישנו איזון בגוף, אנו אוכלים פחמימות שמתפרקות בגוף לחד סוכרים, הנספגים לזרם הדם וצריכים להגיע לתאים כדי לספק להם את האנרגיה. כניסת הסוכר לתא מתבצעת באמצעות אינסולין, הורמון שמיוצר על ידי תאי הבטא בלבלב, המהווה מעין "מפתח" לכניסתו לתאים.

בסוכרת נעורים (סוכרת סוג 1), עקב בעיית החיסון העצמי ישנו מצב שבו מתרחשת טעות של מערכת החיסון בגוף. הגוף תוקף את תאי הבטא בלבלב, שמייצרים את האינסולין. כתוצאה מכך, נפגם ייצור האינסולין. חשוב להבין כי האינסולין הינו הורמון הכרחי לאיזון הסוכר בגוף וללא אינסולין אין אפשרות לסוכר להיכנס לתוך התאים, ולכן נשאר ברמה גבוהה בדם ואף מופרש בשתן.

תסמינים לסוכרת נעורים: אילו תסמינים ידליקו לכם נורה אדומה?

השתנה, צמא ורעב מוגברים, וירידה במשקל בלתי מכוונת הינם התסמינים הקלאסיים להופעת הסוכרת. ישנם רבים שלא שמים לב לתסמינים אלו ומגלים את הסוכרת במצבה החמור יותר בעקבות הגעה לחדר מיון במצב מסכן חיים הנקרא קטואצידוזיס (חמצת קטוטית סוכרתית), המתאפיין בין היתר ברמות סוכר גבוהות מאוד, בחילות והקאות, כאבי בטן, קוצר נשימה ואף אובדן הכרה ועד מוות.

לקריאה חשובה נוספת:
סוכרת: מהי ומה הקשר לתזונה?
אינדקס גליקמי: כל מה שצריך לדעת
סוגי פחמימות והשפעתן על רמות הסוכר בדם
איך ניתן להוריד סוכר בדם ללא דיאטה?
סוכרת הריון: התזונה המתאימה

מי עלול לחלות בסוכרת סוג 1?

בעבר נהגו לחשוב כי רק ילדים חולים בסוכרת מסוג זה, אך כיום אנו רואים כי סוכרת סוג 1 עלולה לפרוץ בכל גיל. הסיבות להופעת סוכרת סוג 1 עדיין אינן יודעות, ותתפלאו לגלות כי בניגוד לסוכרת סוג 2 ("סוכרת מבוגרים") הקשר בינה לבין תורשה נמוך בהרבה. רק ל- 10% מחולים חדשים בסוכרת סוג 1 ישנו קרוב משפחה עם אותה סוכרת, לעומת 90% במקרים של סוכרת סוג 2. יחד עם זאת, סיבות הופעתה והתפרצותה הגוברת ממשיכות להיחקר. כיום ישנן השערות שונות הכוללות גורמים סביבתיים מוקדמים שהתרחשו עוד בהריון (כגון רעלת הריונית) או בשלבים המוקדמים לאחר הלידה (כגון משקל לידה נמוך), מחלות זיהומיות (נגיפים) ותזונה.

יש לי סוכרת - איך ניתן לאבחן את סוג הסוכרת?

אבחון סוג הסוכרת נעשה על ידי בדיקת דם, בה נבדקת נוכחות נוגדנים המיוצרים בגוף כחלק מהטעות של מערכת החיסון בתקיפת הלבלב. הנוגדנים הינם: נוגדנים כנגד איי הלבלב (ICA), נוגדנים כנגד אינסולין (IAA), נוגדנים כנגד החלבון Glutamic Acid Decarboxylase‏ (GAD) ונוגדנים כנגד החלבון tyrosine phosphatase IA2‏ (IA-2AA).

מהו הטיפול הטוב ביותר בסוכרת סוג 1?

הטיפול בסוכרת סוג 1, בדומה לכל סוכרת אחרת, הינו טיפול אינדיבידואלי המותאם באופן אישי. הטיפול מורכב משילוב בין מתן אינסולין ולבין התאמתו לתזונה, סדר היום והפעילות הגופנית של כל אחד. ישנה חשיבות רבה ללמידה ולאיזון בין כמות המזון (בעיקר הפחמימות - הסוכרים), לרמת הסוכר ונטילת האינסולין. שילוב נכון, אישי ומותאם, מוביל לאיזון הסוכרת וכך למניעת סיבוכים ולבריאות הגוף.

הכותבת היא מיטל שחימוב, דיאטנית קלינית מומחית לסוכרת, מלווה ומאמנת לשיפור הרגלי תזונה ואורח חיים. אל האתר של מיטל: www.byou.clinic