תבדקו היטב את מי אתם שוכרים
תבדקו היטב את מי אתם שוכרים

תחום מתפתח

יועץ עסקי, נחדד את הנושא, לא מצריך כאמור שום הכשרה מוקדמת ובשנים האחרונות לא מעט יועצים עסקיים נכנסו לתחום. הסיבה ברורה, כמובן. מדובר על תחום בו יכולת ההשתכרות גדולה במיוחד. לדוגמt, פגישת ייעוץ עשויה להסתכם בעלות של 200-500 ש"ח בממוצע. אם כך, ליווי של עסק כזה או אחר למשך תקופה כרוך בהוצאה כספית גדולה (של בעל העסק החדש/יזם) שעשויה להסתכם בעשרות ואף מאות אלפי שקלים. ברם, נאיר הנקודה שיועץ עסקי, במרבית המקרים, עובד עם מספר עסקים, כך שבהחלט ניתן להבין את הפריחה הגדולה של היועצים העסקיים החדשים בתחום. יועץ עסקי אמור להבין בתחומים כמו: שיווק, פרסום, הכנת תקציב, תוכנית עסקית, שיתופי פעולה, אסטרטגיה עסקית, מו"מ, הכרה של עסקים בתחום לסייע לעיתים בקשרים עסקיים ועוד.

האם כל זאת קורה בפועל?

ראשית. נאיר הנקודה שעל מנת להיות יועץ עסקי, צריך רק להחליט. אין שום הכרח לעבור הכשרה מסוימת. עם זאת, חשוב לציין, שישנם מקצוענים בתחום הייעוץ העסקי לתחומים של אורח חיים בריא. במקרים אלה שמדובר על כאלה שהינם בעלי השכלה רלוונטית וגם ניסיון עסקי רב במיוחד. המעניין הינו, שמבין היועצים העסקיים שמפרסמים את עצמם באופן מאוד בולט במדיה - ישנם כאלה שכלל ללא ניסיון עסקי. הם מעולם לא היו בעלים של עסק, לא לקחו אף פעם הלוואה, הינם עם ידע חסר בתחום המכירות, שיווק, פרסום ועוד משתנים שהוזכרו לעיל.

האם ניתן להסתפק בתואר אקדמאי של היועץ העסקי ולא בניסיון עסקי הלכה למעשה?

לא בטוח. דווקא, במקרים מסוימים - להיפך. אנשי עסקים לא מעטים הינם ללא השכלה רלוונטית בתחום ועדיין מצליחים מאוד בתחומם. עם כך, חשוב שיועץ עסקי יהיה עם ידע ובד בבד - ניסיון עסקי בתחום בכלל ובתחום בו הוא מתכנן לייעץ בפרט. לכך השפעה אדירה על התוצאות! חשוב לציין שליועץ עסקי יש השפעה אדירה על סיכויי ההצלחה של העסק. במידה ומדובר על תוכנית עסקית ישנם משתנים חשובים ביותר שצריך להביא בחשבון, לרבות המספרים המראים את נקודת האיזון, רווח, הפסד ועוד, זאת בנוסף למשתנים רבים אחרים. לכן, שכירת שירותים של יועץ עסקי עשויה להיות קשורה, בחלק ניכר מהמקרים, בהצלחה או בהתרסקות של העסק הבא המתוכנן.

לקריאה נוספת:
פוקנציות ניהוליות ואסטרטגיות בעולם הספורט
איזו פעילות גופנית מתאימה לספורטאים אדישים?
כמה קשה להיות עוזר מאמן?
הצטרפות לניוזלטר של FoodsDictionary

האינטלגנציה הרגשית של היועץ העסקי והקשר להצלחה

ללא ספק, אחד מהפרמטרים החשובים במיוחד להצלחה חוץ מהמקצועיות הינו אינטליגנציה רגשית: יכולת הקשבה, אמפטיה, הכלה, תשומת לב לפרטים הקטנים והגדולים ועוד. לכך השפעה רבה על סיכויי ההצלחה ויצירת קשר ואמונה של הלקוח ביועץ העסקי. עם זאת, חשוב לשים לב למקצועיות של אותו יועץ עסקי, הרי לא מספיקה האינטליגנציה הרגשית ללא ידע בכל התחומים הרלוונטיים שהנם מהותיים להצלחה של עסק.

איך לבחור יועץ עסקי וממה צריך להיזהר בטרם שוכרים את שירותיו

 • המלצות: חשוב עד מאוד לקבל לפחות 2-3 המלצות מלקוחות שעבדו עם אותו יועץ עסקי. אזי, לשאול פרטים חשובים כמו אופן ההתקשרות, סוג הסכם, העלות הכספית, ההשפעה על העסק וכדומה.
 • מידת בקיאות במשתנים הרלוונטיים הקשורים בייעוץ עסקי: כפי שהוזכר לעיל, הכרחי ידע בהכנת תקציב, מכירות, פייסבוק, שיווק ועוד. אלו חשובים בכל עסק חדש ואף קיים.
 • העלות הכספית: מדובר הרי על הוצאה של אלפי שקלים ויותר. לכן, שוב לבדוק היטב אם הסכום המשולם לאותו יועץ עסקי ריאלית ובכלל ניתן לעמוד בה מבחינה תקציבית ותזרים מזומנים. ייתכן, אגב, שמנסים לשכור שירותים של יועץ עסקי יקר במיוחד שלא ניתן לעמוד בתשלומים הגבוהים שהוא מבקש עבור השירותים, וחשוב להביא זאת בחשבון.
 • אינטלגנציה רגשית גבוהה: חשובה עד מאוד ומשפיעה עד מאוד על נעימות הפגישות, ההתמדה בקשר, רמת התקשרות החשובה עד מאוד וכדומה.
 • זמינות של היועץ העסקי לתהליך: לעיתים, יש צורך ביותר מפגישה שבועית אחת, או תדירות פגישות כזו או אחרת על מנת להקים את העסק המתוכנן. אי לכך, חשוב לבדוק במקרה כזה שהיועץ העסקי זמין לכך.
 • נקודות יציאה מהסכם התקשרות: חשוב לסגור זאת בטרם עת על מנת שלא התחייבות ארוכת טווח במיוחד, למקרים שישנה אי שביעות רצון, בעייתיות בתקשורת, שינויים כאלה ואחרים מבחינה עסקית ועוד.
 • מדיניות ביטולים של פגישות: צריך לדעת זאת מראש ולציין זאת בהסכם התקשרות גם. פגישות עלולות להתבטל מפעם לפעם וחשובה מדיניות הביטולים במקרה זה.
 • הסכם סודיות: כדאי להחתים את היועץ העסקי למרות שסבירות גבוהה שיועצים הרציניים לא יסכימו לחתום על הסכם שכזה. אזי, ייתכנו גם מקרים של יועצים עסקיים שפשוט "גנבו" את העסק ופתחו עסק מתחרה/דומה לעסק לו הם ייעצו.
 • ידע של היועץ העסקי בתחום הרלוונטי שלו הוא מייעץ: ייעוץ עסקי למסעדה ממש לא דומה לייעוץ עסקי להקמת סטודיו לפילאטיס. מדובר על עסקים שונים במהותם האחד מהשני. לכן, שוב לבדוק סוג ההתמחות של היועץ העסקי בטרם סוגרים הסכם התקשרות ארוך או אפילו קצר טווח.
 • בדיקה בגוגל, פייסבוק ובשאר המדיות אודות היועץ העסקי: בעידן של היום ניתן, בנקל, לברר פרטים על מרבית אנשי המקצוע, באמצעות המדיה הדיגיטלית לסוגיה. חשוב לעשות זאת מכיוון שתיתכנה הפתעות לא מעטות בעת החיפוש. לדוגמה, תיקים על הוצאה לפועל שנפתחו כנגד אותו יועץ, ביקורות שליליות או אולי חיוביות שהוא קיבל ועוד. בנוסף, במידה וניתן להסתכל בדף פייסבוק הדבר חשוב גם הוא וניתן ללמוד פרטים רבים נוספים.
 • כימות יעדים והצלחה: ייעוץ עסקי חייב להיות מדיד בקורלציה לעסק. במידה ולא מכמתים במסגרת התוכנית העסקית מה נחשב להצלחה -  ייתכן שהייעוץ העסקי יימשך גם חודשים ארוכים ואפילו שנים, אך ללא תוצאות משביעות רצון כלל ועיקר.
 • משך הפגישות: יועצים עסקיים ייתכן שיתמחרו את פגישות הייעוץ שלהם לפי שעה עגולה וכל חריגה ממנה הינה בתשלום. האחרים, מתמחרים לפי פגישה וגם היא נמשכת יותר משעה (לדוגמה שעה ורבע/וחצי ועד גבול מסוים שנקבע מראש) אין עלות נוספת. מדובר על נקודה מאוד חשובה. מכיוון, שאם מדובר על המקרה הראשון, ניתן בנקל להבחין ביועצים עסקיים, שבאומנות ראויה לציון יחרגו משעת הייעוץ וכך יקבלו תשלום גבוה, משמעותית יותר מהמתוכנן.
 • מדיניות תשלומים על כיבוד בבתי קפה: פרט חשוב. חלק ניכר מהפגישות של היועצים העסקיים נערכות בבתי קפה. אזי, חשוב לסכם מראש, שבכל פגישה כל אחד משלם על הכיבוד שלו. זאת גם מסיבה שישנם מקרים בהם על בסיס קבוע הלקוח משלם על הכיבוד (הגם שזה רק קפה ייתכן) ובמצטבר מדובר על הוצאה כספית לא קטנה בכלל וחשוב להביא זאת בחשבון.
 • קשרים: חשובים תמיד. ישנם יועצים עסקיים שהינם חדשים בתחום, או ללא קשרים בכלל. זאת ניתן גם לברר עם המלצות ובדיקות עוד בטרם חותמים על הסכם התקשרות עם היועץ העסקי. קשרים עשויים להיות עם לקוחות אחרים, גופים וכדומה. ייתכן, בחלק ניכר מהמקרים אגב, שמדובר על מינוף משמעותי של העסק הקיים.

הכותב הוא ד"ר איתי זיו (Ph.D), עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. אל האתר של איתי: www.itaiziv.co.il