אין לכם מושג כמה הויטמין הזה חשוב לכם!
אין לכם מושג כמה הויטמין הזה חשוב לכם!

רקע כללי וגם קצת היסטוריה

לא הרבה יודעים אבל מקורו הטבעי של ויטמין B12 מצוי מתחת לפני האדמה, שם הוא נוצר כחיידק הנמצא בסימביוזה עם שורשי הצמחים, ולאחר מכן הוא מגיע לגופם של בעלי החיים הניזונים מהצומח. בעבר הרחוק, המקורות לויטמין היו מצויים בכמויות גדולות ומספקות בתזונה מן החי, אך במהלך העשורים האחרונים, תעשיית המזון המודרנית עושה שימוש מוגבר בתהליכי סטריליזציה המונעים מהמזון אותו אנו צורכים להוות מקור מספק לויטמין B12. מגדלי הבקר הבינו את החשיבות של ויטמין זה להתפתחות תקינה של בעלי החיים והחלו להוסיף בעצמם ויטמין B12 באופן עצמאי לתזונה של הבקר.

ויטמין B12 והשפעתו על מערכות הגוף השונות

ויטמין B12 נחשב לבעל השפעה חיונית רבה על מערכות הגוף, וזאת בשל היותו מעורב בתהליכים כגון ייצור DNA בתאי הגוף ויצירת תאי דם על ידי מח העצם. בנוסף, ויטמין זה הינו בעל חשיבות מכרעת בכל הנוגע לתפקודה של מערכת העצבים, וכפועל יוצא מכך הוא מהווה את אחד מהויטמינים החיוניים ביותר להתפתחותו בכל תקופות החיים, החל מגיל הינקות דרך גיל ההתבגרות ושנות הפוריות ועד לגיל השלישי.

חוסר בויטמין B12 - דברים שחשוב לדעת

חוסר בויטמין B12 מהווה תופעה הולכת ומתרחבת בעולם המערבי, ובניגוד לדעה הרווחת הוא איננו מאפיין רק את אוכלוסיית הצמחוניים והטבעוניים הנמענת מאכילת מזון מהחי, אלא את כל חתכי האוכלוסייה בכל גיל. בארצות הברית קיימת המלצה רפואית לצרוך ויטמין B12 באופן קבע כתוסף תזונה, וזאת לכלל האוכלוסייה הבוגרת בגילאי 50+. החוסר בויטמין עלול להוביל למגוון רחב של בעיות בריאותיות, החל ממחלות לב וכלי דם דרך פגיעה בייצור תקין של תאי דם אדומים, דבר המוביל לאנמיה ועד לפגיעה במערכות העיכול ובמערכת העצבים של הגוף. בשנים האחרונות הוכח קשר ישיר בין היווצרות פגמים מולדים אצל היילוד בשל חוסר בויטמין B12 בקרב האישה ההרה. בנוסף, מחסור בויטמין במהלך תקופת ההריון עלול להוביל לשיעור גבוה של הפלות טבעיות, גם בשלבים מתקדמים יותר של תקופת ההיריון.

בשל חשיבותו של ויטמין ה- B12 בכל שלבי ההתפתחות ובכל גיל, המחסור בויטמין עלול לפגוע באופן כזה או אחר בכל חתכי האוכלוסייה ובכל גיל, החל מפגמים מולדים בקרב יילודים, דרך הופעת בעיות קשב וריכוז בקרב ילדים ומתבגרים ועד לתופעות נוירולוגיות כגון קהות חושים, איבוד הזיכרון, היחלשות שרירי הגוף וכדומה בקרב בני ובנות הגיל השלישי. בנוסף לכל המפורט לעיל, חוסר בויטמין B12 משפיע באופן ישיר על איכות השינה ומצב הרוח של כל אחד ואחת מאיתנו, וזאת מכיוון שהוא מסייע בין היתר להיווצרותו של הורמון המכונה מלטונין. הורמון זה משמש כנגזרת של הסרוטונין האחראי על תופעות נוירולוגיות-פסיכולוגיות (גוף ונפש) כגון הפרעות אכילה, מצב רוח ירוד, דיכאון והפרעות שינה.

לקריאה נוספת:
מידע כללי על ויטמין B12
כל מה שרציתם לדעת על ויטמין B1
ברזל: כל מה שרציתם לדעת

לא כל הסוגים זהים

חשוב לדעת ש- B12 בצורתו הנפוצה שנמכר ברוב החנויות בארץ הינו הצורה הסינטטית של הויטמין שנקראת "ציאנו קובלמין". הוא מורכב מקובלמין (נגזרת של B12) וציאנו - מולקולה של ציאניד מסיסה במים. ציאנו קובלמין זו הנגזרת הסינטטית של הויטמין אשר אינה קיימת בטבע, אבל קיימת בייצור של תרופות ותוספי תזונה עקב המחיר הזול של הייצור. לכן, יש המון אנשים שנוטלים ויטמין B12 אבל הויטמין אינו נספג ברקמות. על מנת לשפר את הספיגה חשוב לצרוך את הויטמין בצורתו הטבעית הנקרא "מתיל קובלמין".

מה חשוב לדעת על חומצה פולית (ויטמין B9)?

גם כשנוטלים חומצה פולית העדיפו תמיד את הצורה הטבעית ביותר. כמו בויטמין B12, כך גם בויטמין B9 (או בשמה האחר - חומצה פולית) ישנם שני סוגים עיקריים: חומצה פולית סינטטית שנקראת FOLIC ACID וחומצה פולית טבעית שנקראת FOLATE (שמה המלא L-4-TetraHydro-Folate). מחקרים מוכיחים כי אנשים (ובעיקר נשים) אשר חסרים באנזים שממיר את החומצה הפולית הסינטטית לחומצה פולית טבעית - מומלץ להם לצרוך רק חומצה פולית טבעית מסוג Folate. מי שירצה לבדוק האם יש לו חוסר של האנזים החשוב הזה יצטרך להיפרד מכמה אלפי שקלים במעבדה פרטית. האנזים נקרא MTHFR.

מי הם האנשים שנמצאים בקבוצת סיכון?

או איך תדעו אם לכם יש את האנזים שאמור להמיר את החומצה הפולית הלא אקטיבית לאקטיבית (Folate)? ניתן לבדוק בכל מעבדה פרטית, אך מדובר בבדיקה די יקרה והסטטיסטיקה מראה שכמעט למחצית מהאוכלוסייה יש חוסר באנזים זה. בימים אלה חברת אקוסאפ משיקים את ה- B12 MAX ACTIVE: תוסף תזונה נוזלי הנוצר מחומרי הגלם המובחרים ביותר, ללא חומרים משמרים, ללא סוכר, עם ויטמין B12 מתילקובלמין עם חומצה פולית טבעית. התוסף מתאים לתינוקות, ילדים, ונשים בהריון והנקה.

האם בדיקות הדם בקופות החולים אמינות?

אדם שנשלח לבדיקת דם שגרתית כדי לבדוק את רמות ה- B12 שלו ונמצא חוסר, ניתן לטפל בכך בקלות על ידי נטילת תוסף תזונה. אולם, ישנם מקרים שאנשים מדווחים על כל התסמינים הקלאסיים של מחסור ב- B12, אך הבדיקה בקופת החולים תקינה לחלוטין. במקרים כאלה מומלץ לבצע בדיקה מעמיקה יותר ולבדוק חוסר רקמתי של הויטמין (True B12 Defiency test). הבדיקת נקראת בדיקת חומצה מתיל מלונית, וניתן לבצע אותה באופן פרטי בבית החולים שיבא תל השומר. אחת הדרכים הפונקציונאליות ביותר להתמודדות עם מחסור בויטמין B12 היא באמצעות נטילת הויטמין כתוסף תזונה בצורתו הנוזלית. בדומה לכל תוסף תזונה אחר, גם ויטמין B12 נספג באופן ישיר ומהיר יותר בגוף בתצורתו הנוזלית, וזאת בשל העובדה שנטילתו בצורת נוזל איננה תלויה במצבה התפקודי של מערכת העיכול. בנוסף, הויטמין בתצורתו כנוזל איננו מותיר אבקה מיותרת במערכת העיכול והוא נספג ישירות אל תוך מערכת הדם. ויטמין B12 בצורתו הנוזלית הינו תוסף תזונה המיועד לכל הגילאים, החל מגיל ינקות ועד בני ובנות הגיל השלישי. חשוב שתדעו: מומלץ לצרוך ויטמין B12 בצורתו הנוזלית בשילוב עם חומצה פולית המסייעת רבות לספיגת הויטמין בגוף.

מוזמנים לבקר באתר אקוסאפ.