להסתכל על התופעה בכללותה
להסתכל על התופעה בכללותה

אבחנה וגורמים מהזווית הפיזיולוגית

בדיקת אולטרסאונד תראה ריבוי ציסטות בשחלה, מכאן מגיע שמה "שחלות פוליציסטיות". ציסטות אלו הן למעשה זקיקים שאינם בשלים. יצירת זקיקים אלו מתרחשת בשל ייצור עודף של הורמוני מין אנדרוגנים (הורמוני מין זכריים, בעיקר טוסטסטרון). הורמוני מין אלו קיימים אצל כל הנשים במינון קטן ובמקרה הנ"ל השחלות מייצרות אותם במינון גבוה, מה שגורם לשחלה לייצר את הציסטות ולעוד תופעות נוספות שמוזכרות בהמשך. יש 2 סיבות לייצור המוגבר של ההורמונים האנדרוגנים:

  • הפרשה מוגברת של הורמון LH: בלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח) אחראית על הפרשת 2 הורמונים: LH ו- FSH, והם משפיעים על השחלות בייצור והפרשת הורמוני מין. אם ההיפופיזה מפרישה LH באופן מוגבר - הוא מגרה את השחלות באופן מוגבר לייצור עודף של הורמוני מין אנדרוגניים.
  • רמות גבוהות של אינסולין: כיום ידוע על קשר ברור בין רמות גבוהות של אינסולין בדם לבין האפשרות לייצור מוגבר של הורמונים אנדרוגניים, וזה מעלה את הסיכון להשמנה, סוכרת, מחלות לב, לחץ דם גבוה, שיעור יתר ועוד.

בשחלות פוליציסטיות יש מעט מאוד מקרים גנטיים. לרוב התופעה אינה קשורה לגנטיקה.

תסמינים וביטוי בגוף

שחלות פוליסיצטיות גורמות למגוון תופעות: שיעור יתר בעיקר בפנים אך יכול להופיע בכל מקום בגוף, השמנה, וסת שאינה סדירה או אמנוראה (חוסר וסת), אקנה ובטווח הרחוק תיתכן הופעת סוכרת או בעיות פריון וקושי בכניסה להריון.

התבוננות על הפן הרוחני של השחלות

לכל איבר תפקיד רוחני-אנרגטי ותפקיד פיזיולוגי. השחלות שייכות למערכת המין הנשית, לה פעילות מחזורית מעגלית של תהליך יצירה, הבשלה, בנייה והתפתחות, סיום, פרידה ושחרור. במהות שלנו כנשים אנחנו בנויות מתוך יכולת לאפשר תהליך, להניע תהליכי בנייה והתחדשות ולהכיל את האחר, ואת זה ניתן לראות באספקטים שונים בחיי היומיום וגם בתפקוד הגוף. המחזור החודשי מלמד אותנו שכל חודש הוא מעגל, יש בו תהליך יצירה, בנייה, התפתחות, הבשלה, סיום ופרידה. כאשר ישנו חוסר איזון במערכת המין הנשית, כדאי לבחון את "המעגל השלם" במהותה של האישה ולבדוק מה שם דורש תשומת לב. כל "מחלה"חוסר איזון בעצם בא ללמד אותנו שמשהו בתפקוד הרוחני של האיבר לא מתקיים כפי שאמור, ויש לנו חלון הזדמנויות עצום וזכות גדולה להבין את המסר, לתת מענה ולהשיב את האיזון.

לקריאה נוספת:
בלוטת התריס: איך משיבים את האיזון?
נשים בגיל המעבר והקשר לבלוטות האדרנל
תסמונת קדם וסתית: המלצות ופתרונות
ביוץ: כל מה שאת צריכה לדעת

אתן כמה הצעות להתבוננות שקשורות לשחלות הפוליציסטיות, ובכל מקרה אני מציעה לכל אחת שהדבר נוגע בה לבדוק עם עצמה איפה זה פוגש אותה ומה לדעתה המסר שהגוף שלה מבקש לומר לה:

  • האם את דורשת מעצמך ומהסביבה להתנהל באופן מיידי, מהרגע להרגע? הכל כאן ועכשיו. בעצם אין חיבור לתהליך, הבשלה, התפתחות שכרוכה בהמתנה שזוהי חלק ממהותה המעגלית של האישה. קשור לעודף LH.
  • האם עצם קיומו של המחזור החודשי נראה לך כמטרד? היית מעדיפה שלא יהיה ואת מנסה להשתיק את תופעותיו בגלולות? התנגדות פנימית למהות האישה (מכל מיני סיבות) וחיבור מוגבר לאנרגיה הגברית - מפר את האיזון. פעמים אחרות, זו לא אנרגיה גברית חזקה, אלא פשוט חולשה בתפיסה הנשית, מתוך אמונה מודעת או לא מודעת שאישה היא חלשה. אין לה השפעה, היא לא מסוגלת ליצור, לבנות ולהניע תהליכים חשובים.
  • האם את חיה בהרגל קבוע, יום יום חוזר על עצמו ואין בך התעוררות של רצון ליצור? האם חסרה בך האש המתלהבת משינוי ומבנייה חדשה?
  • רמות גבוהות של אינסולין מלמדות אותנו שהאדם עסוק ב"בחוץ" ולא "בבפנים". יש הקשבה לחיצון, מה יגידו, מה אני אמורה לעשות, הדעת מפוזרת וחסרה ההקשבה האסופה פנימה, ל"קול הפנימי" למה שנכון לי, מה שאני מרגישה.

התייחסות לטיפול והשבת האיזון

זה כמעט 8 שנים שאני מטפלת נטורופתית בתזונה, צמחי מרפא, עיסוי הוליסטי ורפלקסולוגיה. המטפלת שבי משתנה כל הזמן, לומדת, מתרחבת, מחפשת איך נוגעים בשורש ואיפה נקודת ההשפעה הפנימית. התבהר לי שטיפול בעזרת תזונה הוא בעצם הרחבת המודעות דרך תזונה. התזונה היא כלי עבורנו להתבוננות (אפשר ללמוד כל כך הרבה דרך אכילתו של אדם!) והיא כלי עצום לריפוי. מה שאני מכניסה לגוף זה מה שבונה אותי. תזונה ומודעות - זוהי מערכת יחסים שנעה לשני הכיוונים. תהליכי מודעות - משפיעים על התזונה. תזונה משפיעה על המצב האנרגטי וכמובן הפיזי. הגישה איתה אני מגיעה היא לתת מענה שלם לדבר, זאת אומרת לגעת בו גם בפן הפיזיולוגי וגם בפן הרגשי-רוחני. המימד הרוחני מבקש מאיתנו לעשות עבודה פנימית, של התבוננות ובירור עצמי. כל אחת יכולה לעשות את השיח עם עצמה או עם מטפל כתומך. תודעה יכולה להשתנות ברגע. רגע אחד של הבנה ברורה פותח דלת, ומשם אפשר לייצר שינוי חשיבתי והתנהגותי ביומיום.

בפן הפיזיולוגי אפשר לתת מענה בכמה דרכים, העיקריות הן צמחי מרפא ותפריט תזונתי מדייק. מבחינת צמחי מרפא, כדאי לבנות פורמולה בהתאמה אישית, שהצמחים שבה הם צמחים בעלי פעילות מאזנת הורמונלית (כמו שיח אברהם לדוגמא או אנג'ליקה סינית), צמחים אדפטוגניים מחזקים בעיקר כאשר ישנו מתח רב והמצב מושפע מסטרס ואי שקט (כמו סכיסנדרה סינית או וויתניה משכרת), צמחים מווסתי סוכר (לדוגמא ג'ימנמה או חילבה) ולעיתים אשלב גם צמחים שמפעילים את הכבד וקשורים לעיכול ופירוק שומן. מבחינת תפריט תזונתי חשוב מאוד להתייחס לוויסות הסוכר בגוף, ולכן דגש רב יהיה על סוג וכמות הסוכרים, פחמימות בעלות אינדקס גליקמי נמוך וזמני האכילה. מה שבטוח הוא שיש להוריד סוכר באופן משמעותי ורצוי להימנע מחיטה מאחר והיא מעלה את רמות הסוכר, ונמצא כי היא עלולה לגרום לחוסר איזון הורמונלי. ישנו קשר ברור בין חיים במתח מתמיד וקבוע ובין שחלות פוליסיצטיות, וחלק מתהליך הריפוי כולל זיהוי של גורמימוקדי המתח ועבודה איתם. גם פעילות גופנית, תנועה ועבודה עם הגוף - עוזרות מאוד. בנוסף, טיפולי מגע מרגיעים כמו עיסוי, שיאצו או רפלקסולוגיה עוזרים גם הם.

לסיכום, בתופעת השחלות הפוליציסטיות ניתן לטפל בפשטות. יש לראות את התמונה השלמה ולהתייחס הן לפן הרגשי-התנהגותי ובד בבד לבחור בתזונה תומכת וצמחי מרפא מתאימים.

הכותבת היא מעיין שליבו, נטורופתית מוסמכת, בוגרת מדיסין, לומדת ומרחיבה ראייה הוליסטית, מטפלת באהבה בתזונה טבעית, צמחי מרפא ורפלקסולוגיה.
אל האתר של מעיין: www.maayan-clinic.co.il