מכירים את יתרונות חלב הנאקות?

נעים להכיר: חלב הנאקות

עץ תמר, גמל וחול זהוב היו סמליה של ישראל לאורך שנים רבות ועדיין רק מעטים מאיתנו מודעים לפוטנציאל הריפוי העצום שטמון בחלב של נקבת הגמל - הנאקה. לפני זמן רב, כשהוריי לקחו אותי לרכב על דבשת, סיפר לי הבדואי שהוליך את הגמל בעצלתיים: את יודעת, אנחנו הבדואים שותים את חלב הנאקה וזו תרופה שמרפאת כל מחלה. בעיניים הרומנטיות של אותו שלב בחיי ראיתי את כל המזרקים המכאיבים וקפסולות האנטיביוטיקה נעלמות מעולמי.

לימים כמטפלת, נתקלתי שוב בחלב הנאקות ובעדויות שהובאו לידיעתי אודות סגולות הריפוי הייחודיות של חלב זה. לכן החלטתי שחלב הנאקות יקבל מקום של כבוד בתוכנית הטיפול של חלק ממטופליי ובצריכה היומית שלנו בביתנו.

הרכב החלב

אנליזה של חלב הנאקה הוכיחה כי חלבון הבטא קזאין המצוי בחלב מסוג זה שונה מהקזאין המצוי בחלב בקר. לכן הוא אינו מפעיל את מערכת החיסון ברגישים לחלב. ראוי לציין שכמות הלקטוז (סוכר החלב) קטנה במיוחד, לכן גם הרגישים ללקטוז יכולים לצרוך את חלב הנאקה ללא חשש.

הרכב חומצות השומן

חלב הנאקה הוא העשיר ביותר מסוגי החלב שנסקרו (בקר, עזים, יאק, בופאלו) בחומצות שומן חיוניות וביניהן:

 • חומצת שומן אלפא לינולאית: חומצה זו מצויה גם בזרעי צ'יה, פשתן, אגוזי מלך ומרווה מרושתת.
 • חומצה בוטירית: מזינה את תאי החיפוי (אפיתל) על דפנות המעיים ובכך מסייעת לשיקום מערכת העיכול ומסייעת ביעילות לתיקון נזקי דלקת.
 • חומצה ארכידונית: חומצה רב בלתי רוויה מקבוצת אומגה 6 שמהווה בגוף חומר ייעודי לחומרים נוגדי דלקת.

לקריאה נוספת:
האם תזונה נכונה מסייעת לאריכות ימים?
קנדידה: זה לא כל כך Kind
חומץ תפוחים: תרופת פלאים נחבאת על המדף
להצטרפות לניוזלטר של FoodsDictionary (בחינם)

יתרונותיו הבריאותיים של חלב הנאקות

חלב הנאקה מכיל רכיבים רבים הנמנים בין גורמים חיסוניים שיעילים לתפקוד גופינו וביניהם:

 • גלוטטיון: אנזים נוגד חמצון חזק בעל יכולת דיכוי של הגידולים סרטניים, צריכת חלב נאקה מעלה את רמות הגלוטטיון בגוף.
 • לקטופרין: מצוי בגופנו בנוזלי הפרשה כדמעות, רוק, מיץ מרה, נוזל מהלבלב, נוזל הפרשה מהאף וחלב אם. הוא נקשר לברזל ובכך מונע ברזל מהחיידקים שזקוקים לו ובכך אינו מאפשר את צמיחתם. בנוסף לקטופרין פוגע בקרומי תאי החיידקים והורס אותם.
 • לקטוגלובולינים ולקטואלבומין: שניהם קושרים סידן ומסייעים בספיגתו.
 • לקטופרוקסיאוקסידז: בעל יכולת אנטי חיידקית חזקה ומכאן תפקידו בריפוי זיהומים ודלקות.
 • ​אימונוגלובולינים:  סוג נוסף של גורמים חיסוניים המצויים בחלב הנאקות.
 • חומרים דמויי אינסולין: בחלב הנאקות מצויים חלבונים שונים שאופיים מזכיר את האינסולין. במחקר נמצא כי חלבון מחלב הנאקות נקשר לרצפטורים לאינסולין והצליח לאזן את רמות הסוכר בחולים סוכרתיים. גם במעקב שנעשה בארץ נמצא כי חולי סוכרת הצליחו להוריד את מינון התרופות לאיזון רמות הסוכר.
 • ויטמינים: חלב הנאקה עשיר בויטמינים מקבוצת B, מכיל ויטמין C בערך פי 3 יותר מאשר בחלב בקר. תכולת ויטמין A נמוכה מזו שבחלב הבקר.
 • מינרלים: חלב הנאקה עשיר במינרלים השונים כולל אבץ, מגנזיום וסידן ותכולת הברזל בו גבוהה פי 10 מזו שבחלב הבקר.

ראוי לציין כי הגורמים החיסוניים בחלב הנאקה אינם נהרסים בתהליך העיכול בקיבה. אם כל שאר סוגי החלב מתגבנים בקיבה בשל החומציות במקרה של חלב הנאקה הוא אינו עובר תהליך כזה, בשל רמת החומציות שלו. כלומר - הרכיבים החלבוניים המצויים בו אינם מתפרקים בקיבה. הרכיבים החיסוניים בחלב הנאקה עמידים לחום יותר מאלה של שאר היונקים (כנראה כחלק ממנגנון ההסתגלות של הגמלים לתנאי המדבר הקשים) והם מתמודדים היטב עם תנאים משתנים גם כאשר האדם אינו בקו הבריאות או נמצא בתהליך טיפולי.

באילו מצבים בריאותיים תומך חלב הנאקה?

כפי שציינו, חלב הנאקות מכיל רכיבים חיסוניים המסייעים לשמירה על תפקודו של הגוף ולכן מסייע במצבים בריאותיים שונים:

חלל הפה

אנשים רבים סובלים מאפטות מציקות בחלל הפה. חלבוני חלב הנאקה אינם נהרסים בתהליך הפסטור לכן גם התרכובות החיסוניות נשארות פעילות ויעילות במיוחד. ילדים שפתחו אפטות ופצעים בחלל הפה דיווחו על הקלה בכאבים תוך שעות ספורות והיעלמות מוחלטת במהלך 24 השעות לאחר תחילת טיפול באמצעות חלב הנאקות. ילדים שצרכו חלב נאקות באופן קבוע לא פיתחו אפטות גם כשאלה הופיעו אצל כל שאר ילדי הגן. בעבר היה נהוג להשתמש בחלב עזים ישר מהעטין, מה שעלול היה לגרום לזיהומים בשל ההימנעות מפסטור. בשונה מחלב העזים שרכיביו הרפואיים אינם נשמרים בתהליך הפסטור, אלה של חלב הנאקה עמידים ולכן ניתן להשתמש בו בביטחון מלא ולהשיג תוצאות מעולות תוך פרק זמן קצר. חלב הנאקות מתאים במיוחד גם לאנשים שמטופלים בטיפולים כימותרפיים ונוטים לסבול מפגיעה בשרירי חלל הפה, הלוע, הגרון והוושט.

חלב נאקות מסייע לטיפול באפטות אצל ילדים

סוכרת

החלב משמש לאיזון מחלות סוכרת הן מסוג 1 והן סוג 2. במצבים של ילדים שמאובחנים על רקע סוכרת מסוג 1 מומלץ להתחיל בצריכת החלב כבר בשלבים הראשונים של הגילוי מאחר שיש עדיין סיכוי לשיקום תאי הבטא בלבלב.

אוטיזם

החלב יעיל בשיפור מצבם של חלק מהילדים על הרצף האוטיסטי משום שהוא משקם את מערכת העיכול ואת אוכלוסיית חיידקי המעיים הבריאה. לאוכלוסיית המעיים במערכת העיכול כמו גם לבריאות דפנות מערכת העיכול ישנה השפעה משמעותית על תפקודה של מערכת העצבים ומכאן מעורבות בחלק ממקרים אלה. על פי פרופסור ראובן יגיל, שחקר את השפעות חלב הנאקות - איזון אוכלוסיית המעיים על ידי השימוש בחלב נאקות מעלה משמעותית את כמות המוליכים העצביים המופרשים על ידי חיידקי המעיים החיוניים. שיקום דפנות מערכת העיכול תסייע במניעת תופעות דלקת, הפרעות קשב ותגובות אלרגיות. כתוצאה מכך, יחול שיפור בתפקוד הילדים וביכולת של מערכת העצבים להשתקם. בכל המקרים אחריהם עקבתי בשנה האחרונה שנעשה בהם שינוי בתזונה, היתה המנעות ממזונות אלרגניים, הוספנו חלב נאקות בצורה מבוקרת וטיפלנו באמצעות חומצות שומן, תוספים וגורמים תומכים נוספים, הבחנו בשינויים ברמת התקשורת ובשליטה טובה יותר ברגשות.

מצבים דלקתיים

במהלך עבודתי עם חולים הסובלים מדלקות שונות ולוקים במחלות אוטואימוניות הצעתי את חלב הנאקות. מטופלים שלקו במחלות מסוג דלקות פרקים ובמחלת הזאבת, ניתן היה להבחין לאחר תקופת שימוש בירידה ברמות הדלקת וב-RF - הגורם הראומטי בדם.

מחלות ממאירות

הגורמים החיסוניים המצויים בחלב הנאקות מסייעים לחולים במחלות ממאירות. הם תומכים בתפקודה של מערכת החיסון וביכולת ההתמודדות שלה מול מחלות אלה. הנטורופתית האמריקאית ד"ר מילי הינקל, עורכת בשנים האחרונות מעקב מעמיק אחרי חולים אונקולוגיים המטופלים באמצעות תזונה וחלב נאקות. מטרתה במעקב זה היא לגלות את היחס הנכון לשילוב קולוסטרום (החלב הראשוני לאחר ההמלטה שמכיל את הכמות הגדולה ביותר של גורמים חיסוניים) יחד עם חלב נאקות במטרה להגדיל את כמות תאי ה-NK (Natural killers) - התאים הלוחמניים במערכת החיסון, את רמת העמידות של התאים האלה ואת כמות הנוגדנים. בדיקות המעבדה שנערכו במטופלים אחריהם עקבה הראו תוצאות מבטיחות ביותר.

אופן השימוש בחלב נאקות

צריכת חלב הנאקות נעשית בהתאמה אישית על פי מצבו של המטופל, זאת בשל העובדה שהחלב "קוטל" טפילים וחיידקים גורמי מחלות שנמצאים במערכת העיכול. כדי למנוע מהגוף עומס גדול בפינוי רעלנים שמשתחררים מהתאים המתים אנחנו מתאימים את צריכת החלב ליכולת ההתמודדות והפינוי של הגוף.

היכן ניתן למצוא חלב נאקות?

את חלב הנאקות אנחנו מקבלים ישירות מחוות הגידול בעין הבשור. שם בשיא השקט ובאקלים החם והיבש מניבות הנאקות את החלב האיכותי ביותר, כזה שניתן בדרך הטבעית ביותר וללא כל התערבות שמטרתה להגדיל את כמות החלב. נקבת הגמל נותנת 4 ליטרים של חלב ביום בלבד ונחלבת במכונה שעוברת חיטוי יומיומי. החליבה נעשית לשתי נקבות בלבד במקביל כדי להימנע מיצירת לחץ או כאב שעלולים להשפיע על החומרים המופרשים לחלב.

לסיכום

חלב נאקות מומלץ לטיפול וסיוע במחלות וטפילים של הגוף. חלב זה מכיל רכיבים רבים אשר נותנים מענה לבעיות מרובות. מומלץ להתחיל לשלב חלב זה בתפריט היומיומי. הכותבת היא ד"ר עמרית בן-סירה, נטורופתית ומטפלת ברפואה טבעית משולבת. אל האתר של עמרית: www.dromrit.co.il