תינוק אוכל מבקבוק
תינוק אוכל מבקבוק

כהורים, אנחנו מודעים לחשיבות שיש למזון על גדילה והתפתחות התינוק והילד. טבוע בנו הצורך להעניק לו את המיטב שיעודד גדילה ובריאות מיטבית. החשש שהתינוק אינו אוכל מספיק גורמת להורים לחפש דרכים מדידות יותר שתעזור לענות על השאלה האם התינוק אכל מספיק.

אצל תינוקות קיימת היכולת לחוש רעב או שובע ולנהוג בהתאם. תינוק רעב יבכה, יהיה חסר שקט ויתעורר פעמים רבות. מנגד, תינוק שבע יסגור את הפה, יסיט את ראשו הצידה ולא יתעניין בבקבוק או באוכל. במהלך הגדילה וההתפתחות, אירועים שונים יכולים להשפיע על כמויות האוכל של התינוק/הילד ובמקביל גם על המסרים שההורים קולטים ממנו.

 • תופעת הקוליק - כאבי הבטן האופייניים לתינוקת צעירים (עד גיל 3 חודשים) יגרמו לחוסר שקט ובכי רב.
 • הוצאת שיניים - עלולה לגרום לחוסר תיאבון, שלשולים ושינה לא רגועה.
 • כאבי אוזניים - יגרמו לשינה לא שקטה והתעוררות מרובה, בכי, חוסר שקט וחוסר תיאבון.
 • וירוסים ומחלות חום - עלולים לגרום לשלשולים, הקאות וחוסר תיאבון.
 • סיבה רפואית אחרת.
 • שינויים בסביבת התינוק - מעבר למסגרת חינוכית חדשה, שינוי מקום מגורים וכדומה.

בהנחה שהילד בריא, איך נדע שהילד שבע ועלינו להפסיק להאכיל?

 • התינוק מפסיק לאכול.
 • הסטת הראש או כל הגוף.
 • סגירת הפה בעקשנות.
 • הקשתת הגב בתנועת סירוב.
 • באם הוא עצמאי ואוכל לבד, הוא מתחיל לזרוק את האוכל בצורה רציפה ואינו מכניס אוכל לפיו.

במקרים רבים, קטע המעבר למזונות מוצקים מבלבל. תינוק שהיה רגיל לאכול כמויות מסוימות - אוכל פחות. יש לקחת בחשבון שפעולת בליעת מזון מוצק שונה מיניקה/מציצה שהתינוק היה מורגל אליה, ודורשת שרירים ומיומנות שונה. לפעמים לוקח לתינוק זמן לתרגל ולחזק מיומנות זו. יתכן ואכילת מזונות מוצקים תדרוש מהתינוק לעשות הפסקות ותימשך זמן רב יותר. המעבר לארוחה הכוללת רק מזונות מוצקים צריך להיות הדרגתי ומלווה בהשלמה של הנקה או תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). כמו כן, יתכן וארוחה של מזונות מוצקים תשביע את התינוק יותר ותאפשר לו להסתפק בכמויות קטנות יותר.

אנחנו כהורים צריכים להכיר ביכולת של התינוק לדעת מתי הוא שבע ולכבד אותה. ניסיונות להאכלה נוספת והתעלמות מהסימנים שהתינוק מעביר, עלולים לגרור לבעיות אכילה וליצירת משחק כוחות בין התינוק לסביבה בכל הקשור באכילה. חשוב להבין שישנו גם הבדל בכמויות אותם התינוק אוכל במשך היום ולעתים אף בין הימים השונים. אם אתמול אכל כמות של קציצה אחת למשל, לא בהכרח יאכל את אותה כמות היום. כמו כן, ישנו הבדל בכמויות האוכל אצל תינוקות בני אותו הגיל. הבדל בכמויות האוכל יתכן גם בין תינוקות תאומים. חשוב לקחת בחשבון את מצבו הבריאותי, הפיזי והרגשי של התינוק, והשפעתו על כמויות האוכל. תינוקות/ילדים רבים שמשנים מסגרת, כמו למשל כניסה לגן חדש, יאכלו בבית כמויות שונות מאשר היו רגילים לאכול בעבר.

אם לסכם, התשובה לשאלה שבפתיחה איננה חד משמעית. כמות של 120 מ"ל יתכן והייתה מספיקה במקרה של תינוק אחד, ויתכן שהייתה לא מספקת במקרה של תינוק אחר. הכל בהתאם לתינוק ולדרגת הרעב שלו.

בתיאבון (:

כתבות נוספות מעניינות בתחום:

השפעת ואחריות ההורים על תזונת ילדיהם
הורים, ילדים והאוכל ביניהם
אוכל וילדים: נקודה רגישה

כדאי לבקר גם:

מגוון מוצרי מזון לפעוטות
מבחר מתכונים לילדים

תרצה שני - דיאטנית שמקדמת ילדים לתזונה בריאה ומהנה. ייעוץ להורים בתזונת ילדים דרך ווידאו צ'אט (סקייפ).

מידע נוסף ומענה לשאלות בתזונת ילדים ניתן לקבל בכתובת: www.facebook.com/tirtsah.shani