ילדה קטנה מתרעננת לה עם אבטיח
ילדה קטנה מתרעננת לה עם אבטיח

הפעם עסקינן בחודש הראשון מבין השניים - חודש יולי, חודש הקייטנות. הילדים שלנו, באם נרצה ובאם לא, יצאו כבר מהשגרה גם אם הם במסגרת מסודרת של קייטנה, כי בואו נודה בכך, גם בקייטנה כבר לא אוכלים "לבנה, טונה או גבינה צהובה...". זה לרוב לחם עם שוקולד וארטיקים, ובמקרה הטוב גם כמה ירקות חתוכים בצד... אז מה בכל זאת חשוב כן לעשות על מנת לשמור על תזונה בריאה גם בתקופת הקיץ והקייטנות? שימו לב, הנה זה בא...

ארוחת בוקר: נושא קטן אך חשוב מעין כמותו

לא בכדי אמר הרמב"ם: "בבוקר אכול כמו מלך". ומדוע? מפני שאנו זקוקים ל"דלק" של ארוחת בוקר כדי להמשיך ולהיות אנרגטיים וחיוניים במהלך כל היום, בעיקר כאשר בחופש ובקייטנות רוב היום ישנן פעילויות שמצריכות ספורטיביות, בריכה, אטרקציות וכדומה...

דוגמאות לארוחת בוקר:

  • בקבוקון אקטימל ודומיו + מיני פריכיות אורז (לא המעובדות אלא הטבעיות) + ירקות חתוכים.
  • כריך העשוי לחם מקמח מלא או שיפון מלא המרוח בטחינה, ממרח פלפלים, גבינה צהובה 9%, חביתה, ביצה קשה, אבוקדו + ירקות חתוכים.
  • דייסת שיבולת שועל העשויה 2 כפות שיבולת שועל + מעט מים חמימים וחלב חמים + קינמון + חתיכות תפוח (לא חובה - על פי הטעם).

מה אוכלים בקייטנה עצמה?

אני יודעת שאנחנו לא שם ולא יודעים מה קורה באמת אבל... עודדו את ילדיכם, דברו והסבירו להם שבמידה ונותנים להם ירקות חתוכים יחד עם הכריך (מה שהרבה קייטנות כן עושות היום) - שיאכלו אותם. הם לא חייבים כמות גדולה ולא את כל הסוגים אבל מה שהם אוהבים שיאכלו. הסבירו להם את החשיבות של אכילת ירקות לחיזוק הגוף, לבריאות ולכוח...

ארוחת הצהריים

תמיד השתדלו שארוחת הצהריים תהיה עשויה ממזונות מלאים, הכוונה לכמה שיותר חלבון, פחמימות ושומן (בריא) באותה ארוחה, וכך תהפכו את הארוחה למזינה עבור ילדיכם. לדוגמה: קוסקוס + מרק ירקות + גרגירי חומוס (בארוחה זו ישנם גם פחמימות, גם חלבונים וגם ויטמינים ומינרלים). להשלמת הארוחה ניתן להציע גם זיתים (שומן טוב).

דוגמה נוספת: מג'דרה העשויה עדשים ואורז מלא (בארוחה זו יש חלבונים, פחמימות, סיבים תזונתיים). ודוגמה שלישית: קציצות הודו אדום עם פסטה ברוטב עגבניות (גם בארוחה זו יש חלבונים, פחמימות וליקופן בעגבניות אשר מהווה רכיב חשוב ביותר בתזונה). תמיד תוסיפו לארוחה סלט ירקות או ירקות חתוכים בצד, וכמובן תשתו הרבה מים.

ארוחות ביניים

אחר הצהריים כאשר יורדים לגינה, הולכים לחברים, לים, לבריכה, לקניון, לחוגים ועוד... תמיד יש לקחת קופסא המכילה פירות וירקות חתוכים אשר כולכם אוהבים. רעיון נוסף לנשנוש - שקית מיני פריכיות אורז, הקפידו ושימו לב שה"נשנשת" לא תימשך כל אחר הצהריים. תתחמו זמן בו אתם מוכנים שהילדים ינשנשו, ולאחר מכן מספיק עם האוכל עד ארוחת הערב.

ארוחת ערב

ארוחה קלילה ומזינה היכולה להכיל סלטים או ירקות חתוכים, ממרחים כמו טחינהממרח פלפליםאבוקדוביצה קשה או חביתה בשמן זית, גבינה צהובה 9%, לחם מקמח מלא או שיפון מלא, פשטידות מירקות וכדומה.

החופש הגדול אכן הינו תקופה של בלאגן ואיבוד הרגלים, כל הכללים משתנים ויש הרבה אי סדר. אך דווקא בתקופה זו יהיה נכון להכניס שינויי הרגלים קטנים לאט לאט, עד שילדינו יתרגלו לכך ובתחילת השנה אותם הרגלים קטנים אותם טפטפנו - יושרשו בתזונה של הילדים שלנו ונתחיל את השנה בצורה בריאה ונכונה יותר.

בברכת קיץ בריא וכיפי,
הילה כהן, נטורופתית, תזונה בריאה לילדים ולהורים.
הצטרפו לבלוג של הילה.

כתבות נוספות שקשורות לילדים:
מה לתת לילדים לאכול בפארק המים?
אוכל וילדים: נקודה רגישה
שוב פעם שוקולד לבית הספר?
השפעת ואחריות ההורים על תזונת ילדיהם