שינוי התנהגות ברמה התפיסתית
שינוי התנהגות ברמה התפיסתית

מקור השיטה

מדובר בשיטה שפותחה בשנות ה- 70 בארצות הברית על ידי ד"ר ריצ'רד בנדלר ופרופ' ג'ון גרינדר. בנדלר וגרינדר למעשב ניסו להבין ולנתח את המצוינות האנושית. הם עשו זאת על ידי תצפיות באנשים שנתפסו מצוינים בתחומם ויצרו שורה של טכניקות המבוססות על התצפיות שביצעו.

מה זה NLP?

פירוש האותיות NLP הוא Neuro Linguistic Programming, כלומר המוח קולט גירויים מהסביבה דרך כל החושים, הגירויים עוברים עיבוד ותרגום למערכת השפתית שלנו ובסופו של דבר מתוכנתים להם דפוסי התנהגות, חשיבה ותגובה, או מה קורה מהרגע שהמוח שלנו קולט גירוי ועד שאנחנו מבצעים התנהגות כלשהי כתגובה. באמצעות ה- NLP ניתן להשפיע על כל אחד משלבים אלה כדי ליצור שינוי שיביא לשיפור בתחומים שונים, כולל תחום התנהגות האכילה. למעשה, באמצעות טכניקות שונות לומד המטופל לשנות את התנהגותו ברמה עמוקה יותר ברמה התפיסתית.

הנחות היסוד של ה- NLP

ה- NLP מבוסס על כמה הנחות יסוד:

  • המפה אינה השטח!
  • אפשרי בעולם - אפשרי בשבילי!
  • איכות התקשורת שלך היא המשוב שאתה מקבל!
  • לכל אדם יש בתוכו את כל המשאבים הנחוצים לו כדי להשיג את מה שהוא רוצה!
  • בבסיס של כל התנהגות קיימת כוונה חיובית!
  • אנשים עושים את הבחירה הטובה ביותר הקיימת עבורם, עם המשאבים הזמינים להם ברגע נתון!
  • כל התוצאות הן הישגים. אין כישלון - יש רק למידה ומשוב!
  • אתה תמיד הרבה יותר ממה שאתה חושב שאתה!
  • האלמנט הגמיש ביותר במערכת הוא הזרז שלה לשינוי!
  • האנרגיה זורמת לכיוון שבו תשומת הלב מתמקדת!

הנחות יסוד אלה לא נבדקו כמובן מבחינה מדעית, אך אלו הם משפטים שכל אדם אשר יבחר לאמץ אותם כתפיסת חיים יהנה מחשיבה חיובית יותר וראייה מקדמת שינוי.

לקריאה נוספת:
הכל על אכילה חברתית
עושים סדר במזווה
איך להפחית שומן (כמעט) בכל ארוחה?

מה הקושי בשיטה?

לא קל לקבל את הנחות היסוד האלה. הן דורשות מאיתנו לוותר על הרבה אמונות שאיתן גדלנו, עליהן התחנכנו ואיתן בחרנו להבין איך העולם עובד. יחד עם זאת, הנחות יסוד אלה עוזרות לנו להסתכל על עצמנו כמוקד השינוי, נותנות לנו את הכוח ואת האחריות למה יקרה איתנו בין אם נעמוד מאחורי הבחירות שלנו, מסייעות לנו לנהל תקשורת אפקטיבית עם הסובבים אותנו ומעל הכל - להאמין ביכולות שלנו, בכוחות שלנו ובעצמות שלנו.

בנימה אישית

מטפל הבוחר להשתמש בטכניקות ובשפת ה- NLP, יצליח לעזור לעוד אנשים רק אם הוא עצמו עבר שינוי בתפיסתו ומאמין בהנחות היסוד של ה- NLP, או לפחות בחלקן. כאשר נחשפתי לראשונה לשיטה במהלך קורס שניתן לעובדי שירותי בריאות כללית בהנחיית רונית גולדברג (מנהלת מרכז מטרות ללימודי אימון ו- NLP), לא לגמרי התחברתי והיה לי קשה לקבל את הגישה הכל כך חיובית הזאת ושאלתי את עצמי איך אנשים יקבלו אותה. לאט לאט התחלתי להשתמש בטכניקות ובשפה בסדנאות ובטיפולים האישיים, במקביל המשכתי להתמקצע בנושא בקורסים נוספים ובהסמכה (NLP practitioner) והתאהבתי בשיטה. במקביל, היכולת הטיפולית שלי השתפרה פלאים, המטופלים בסדנאות ובקליניקה הרגישו ונהנו מההבדל בגישה ובשפה, וגם התוצאות, המחויבות והמוטיבציה של המטופלים לעשות שינוי גדלה במקביל לשינוי שלי.

מאז אני ממשיכה כל הזמן לצרף עוד כלים לארגז הכלים שלי, כמו דמיון מונחה, כלים אימוניים והמשך לימודי NLP כמובן. כל אדם הוא יחיד ומיוחד ולכל אחד מתאים הטיפול הייחודי לו. לא מספיקים רק לימודים אקדמיים בתזונה - הם הבסיס להבנת תזונת האדם ובלעדיהם אני לא דיאטנית, אך ללא הכלים הטיפוליים הנוספים קשה מאוד להגיע להישגים טיפוליים ושינויים אמיתיים ארוכי טווח. כדי לקרוא עוד על השיטה ומקורותיה ניתן להיכנס אל האגודה הישראלית ל- NLP.

מאחלת לכל אדם להאמין בעצמו, ביכולות שלו, בעוצמות שלו ובטוב שבו, ולמי שקשה שלא יהסס לפנות לטיפול ולקבל עזרה. קשה לעשות שינוי אמיתי אם התשתית חולה. בהצלחה לכולם, יעל משיח ארזי. אל האתר של יעל: www.yaelgoodfood.co.il