דגני בוקר עם חלב: מישהו באמת אוכל לפי מנה מדודה?
דגני בוקר עם חלב: מישהו באמת אוכל לפי מנה מדודה?

פריכיות אורז

אחד המאכלים שהכי מזוהים עם דיאטה. חלקן מלאות וחלקן לא, חלקן מכילות 17 קלוריות, 8 קלוריות או 30 קלוריות, אך רובן ככולן לא מאוד משביעות, ורובנו יכולים לחסל חבילה שלמה בלי למצמץ (בעיקר את הקטנטנות וה"כאילו" לא מזיקות). אז מה כן? עדיף לאכול 2 פרוסות לחם קל מאשר 2 פריכיות שכן שווה כמעט לאותן קלוריות ויותר משביע. אם כן רוצים פריכיות - שימו בצלחת וסגרו את האריזה.

קרקרים

אותו כנ"ל כמו הפריכיות. דקים, טעימים, ולא משביעים כלל וכלל. מי לא מצא את עצמו פותח שקית של קרקרים ומחסל את כולה?

קורנפלקס

פרסומות רבות מראות לנו נשים חטובות ורזות אוכלות קערות קורנפלקס להנאתן, ומספרות לנו כמה גם אנו נהיה רזות אם נאכל גם אנחנו את הקורנפלקס המדובר, רק שבאותיות הקטנות למטה מציינים כי 30 גרם היא המנה המומלצת לאכילה. להזכירכם, 30 גרם הם לערך כוס קטנה של קורנפלקס, ומי מאיתנו מסתפק בכוס קטנה או לחילופין מודד את הקורנפלקס בכוס? אז מה כן? וותרו על הקורנפלקס אם אתם פשוט לא יכולים להפסיק, או לחילופין הקפידו על מדידת הכמויות. 1 כוס של קורנפלקס, אשר אינו עשיר בסוכר, יחד עם כוס חלב הינה ארוחת בוקר מצוינת.

גרנולה

גרנולה דומה לקורנפלקס בהקשר הזה, אלא שמכילה יותר קלוריות ושומן. רובנו  מדמיינים את הגרנולה כמזון בריאות, רק שוכחים בדרך שהיא מכילה הרבה דברים טובים כגון פירות יבשים, אגוזים למיניהם וכדומה, אשר מקפיצים את כמות הקלוריות מעלה. 2 כפות גרנולה שוות ל- 2 פרוסות לחם קל, ורובנו צריכים לפחות חצי כוס גרנולה כדי להתחיל להרגיש שאכלנו, כמות המסתכמת בכ- 250 קלוריות, לפני היוגורט והפירות. אז מה כן? הקפידו על גרנולות ללא תוספות מיוחדות (שוקלדים ופקאנים למיניהם), ושימו לב לכמות - 2-3 כפות בלבד. לחילופין ניתן לבחור במוזלי ללא תוספת סוכר המכיל פירות ואגוזים, כך שכמות הקלוריות, השומן והסוכר בו נמוכה יותר משמעותית.

לקריאה נוספת:
האם פחמימות באמת משמינות?
מתחפשים בצלחת
שומנים ושמנים: סוגים וצריכה נבונה

עוגיות ללא סוכר

כתוב בענק ללא סוכר? אז כתוב... זה לא אומר ללא קלוריות כמובן או שאפשר לאכול בחופשיות. עוגיות ללא סוכר בדרך כלל מיועדות לסוכרתיים, ופעמים רבות גם להם הן אינן מתאימות שכן אמנם הן ללא סוכר, אך הן עשירות בשומן ובקלוריות ודלות בסיבים תזונתיים. אז מה כן? עוגיות רגילות אך בכמות מדודה, ואם אתם חושקים בכמות יותר גדולה של עוגיות, בחרו בדובשניות (3 יחידות לארוחת ביניים), פתי בר (3 יחידות), עוגיות לוטוס (3-4 יחידות).

ירקות

ירקות הם חלק בלתי נמנע מדיאטה, ופעמים רבות אני ממליצה לאכול אותם ללא הגבלה, אך כאשר הירידה במשקל לא מתרחשת או פתאום נעצרת, סביר להניח שהאשמה בירקות (כמובן אם שאר האכילה תקינה). שימו לב שבירקות, בייחוד אלו עם הצבעים האדומים והכתומים, יש לא מעט קלוריות, ולפיכך יש להגבילם במקרים שציינתי, להקטין את הכמות, ולאכול יותר ירקות עליים וירוקים.

תרכיזים/משקאות דיאטטים

יש לשים לב שרבים מהמשקאות הדיאטטים יכולים להכיל לא מעט קלוריות. למשל, תרכיזים דיאטטים וללא תוספת סוכר יכולים להכיל 15 קלוריות ל- 100 מ"ל. נשמע מעט, אך כוס היא כבר 30 קלוריות, ואם שותים 10 כוסות ביום, אז חשבון פשוט מוביל ל- 300 קלוריות מיותרות ביום. אז מה עושים? בוחרים במשקאות המכילים עד 2-3 קלוריות ל- 100 מ"ל ולא יותר, ושותים יותר  מים!

פופקורן

זהו הנשנוש האידיאלי עבור רוב האנשים המצויים בתהליך ירידה במשקל. רובנו חושבים כי השקיות הענקיות של המיקרו מכילות מעט מאוד קלוריות, והן נשנוש אידיאלי מול הטלויזיה בערב, אך למעשה, שקית כזו, גם אם מופחתת שומן, תגיע לכ- 400-450 קלוריות! אז מה כן? לקנות שקיות קטנות של מאה קלוריות או לחלוק עם עוד אנשים את השקית הגדולה. מבחינת בריאות מומלץ לקנות מכשיר למיקרו, ולהשתמש בגרעיני תירס אמיתיים, שכן נמצא כי בשקיות המוכנות למיקרו עלולים להימצא חומרים שעלולים להזיק לבריאות.

הכותבת היא שמרית הלר, דיאטנית קלינית. אל האתר של שמרית: www.al-hamishkal.co.il