הגיע הזמן לשנות את אורח החיים שלכם
הגיע הזמן לשנות את אורח החיים שלכם

הציבו יעדים ריאלים

חולמים להכנס לג'ינס מגיל 16? להפוך מבטטת כורסא לאצן מרתון? הצבת יעדים לא ריאלים צפויה להוביל לאכזבה כשלא משיגים אותם ולתחושה של כישלון שמצידה תוביל לשבירה ולהפסקת התהליך. נסו לחשוב עם עצמכם מה ריאלי עבורכם ולא בהכרח מה אידיאלי בחלומותיכם. זכרו - היעדים תמיד יכולים להשתנות אז תתחילו בקטן ותתקדמו לאט לאט.

עשו צעדים קטנים

לא כובשים את האוורסט ביום אחד ולכן כדאי להציב יעדים קטנים ואופרטיבים. לדוגמא: הציבו יעד שהשבוע בכל יום תאכלו מנת סלט/שלוש פעמים בשבוע תבצעו פעילות גופנית של חצי שעה/תורידו את כמות המתוקים ביום למנה יומית במקום מספר מנות וכדומה. אפשר להציב יעד חדש לכל יום או שבוע ולהפוך את השינוי לאתגר חוויתי.

למדו מניסיון העבר

אל תתפתו לדיאטות כאסח ולצעדים קיצוניים. רוב האנשים ניסו זאת בעבר, נכוו ועדיין חוזרים על זה שוב ושוב. היו אמיתיים עם עצמכם ונסו לבדוק מה עבד עבורכם ומה לא, מה קשה לכם מדי ועם מה אתם יכולים להתמודד. בכל שינוי שתבחרו תמיד שאלו את עצמכם את שאלת המפתח "האם אני יכול להתמיד בזה לאורך זמן?".

צרו תוכנית מסודרת

תכננו בצורה מסודרת כדי להצליח. לדוגמא: הכינו רשימת קניות מסודרת של מזונות שאתם צריכים כדי לשמור על תפריט תזונה חדש, שבצו מראש ביומן אימוני כושר שאתם רוצים לבצע, הכינו לעצמכם אוכל לעבודה ותדאגו לא להגיע למצבי רעב בלי שום דבר לאכול. יש משפט חכם שאומר: When you fail to plan you plan to fail - כלומר, כשנכשלים בתכנון מתכננים להיכשל. תכנון חשוב להצלחה בכל תהליך של שינוי.

עדיין לא חברים שלנו בפייסבוק? הצטרפו עכשיו!

דעו את החולשות והחוזקות שלכם

מתי לעשות פעילות גופנית? שאלו את עצמכם אם אתם אדם של בוקר או ערב וכמובן מתי יש לכם זמן ומתי ריאלי לעשות את האימון. לא בכושר? בצעו פעילות גופנית לפי יכולתיכם ואל תנסו לעמוד ביעדים שמתאימים לאנשים מאומנים יותר. לא עומדים בפיתוי של מתוקים? אל תכניסו אותם הביתה והעדיפו אם כבר לאכול אותם מחוץ לבית בסיטואציות שיש בהן יותר שליטה.

עדכנו את הסובבים אתכם

לעיתים זה עוזר להתחייב לא רק לעצמכם אלא גם בפני הקרובים לכם. אתם יכולים לחלוק את התוכניות שלכם לשינוי עם אנשים הקרובים לכם שיתמכו בכם ויעודדו אתכם להצליח. לכו תדעו - אולי אפילו תמצאו לכם שותפים לדרך!

פרגנו לעצמכם

חשוב להיות מרוצים מכל שינוי קטן - מזה שאתם מתמידים ביעד שהצבתם, בזה שהפסיקה העלייה במשקל (גם אם עדיין לא רואים ירידה!). דאגו גם לפרגן לעצמכם ולתת לעצמכם פרסים שאינם קשורים באוכל, לדוגמא לקנות לעצמכם מתנה, ללכת לבילוי מהנה וכדומה.

בצעו רישום

יש אנשים שרישום עוזר להם מאוד להיות עם יד על הדופק ולהתמיד. הרישום גם יכול לעזור לעשות הערכת מצב, לאתר כשלים אם לא מצליחים לראות תוצאות ולעשות שינויים בהתאם. לדוגמא, רישום אכילה (לרשום מה שאוכלים במהלך היום) שיכול לכלול את כל מה שאוכלים במהלך היום או רק את ה"אקסטרות", רישום של השגת יעדים בפעילות גופנית (לדוגמא כמה ק"מ צעדתם) וכדומה.

אל תשברו את הכלים

חרגתם? נפלתם? לא נורא! קומו והמשיכו הלאה. היזהרו מחשיבת "הכל או כלום" - או שאני מקפיד מאוד או שזה לא שווה כלום ואם כבר קלקלתי אז עד הסוף. זכרו שיש הבדל גדול בין חריגה של 500 קלוריות לבין חריגה של 2,000 קלוריות. מכל חריגה יש דרך חזרה - אל תהרסו לעצמכם בגלל טעות אחת, למדו ממנה והתקדמו הלאה.

היו סבלנים ואל תוותרו

מגיע לכם לעשות משהו טוב עבור עצמכם. שינויים דורשים זמן אז היו סבלנים ואל תוותרו על עצמכם.

שנה טובה וחג שמח,
הכותבת היא נטלי שמש, תזונאית קלינית (הרזיה, צמחונות, טבעונות, גסטרו וספורט). הצטרפו אל דף הפייסבוק של נטלי.

מחפשים מה להכין לחג? כנסו אל קטגוריית המתכונים של מתכונים לראש השנה ותגלו מתכונים מדהימים שתוכלו להכין לערב החג.